niedziela, 16 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Solidarni w obronie dzików. W piątek protest w Szczecinie

Solidarni w obronie dzików. W piątek protest w Szczecinie

Solidarni w obronie dzików. W piątek protest w Szczecinie
Data publikacji: 2019-01-11 09:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:05
Wywietleń: 1370 370957

W czwartek w Warszawie, a w piątek (11 bm.) także w wielu innych polskich miastach – również w Szczecinie – będą się odbywały wiece, akcje uliczne i manifestacje „solidarnych z dzikami”. Udział w nich zapowiadają zarówno obrońcy praw zwierząt, przedstawiciele środowisk nauki i kultury, jak i myśliwi. Ponad podziałami, solidarnie, będą protestować przeciwko zaplanowanej przez Ministerstwo Środowiska, a popartej przez głównego lekarza weterynarii rzezi dzików: depopulacji w następstwie wielkoobszarowych polowań zbiorowych.

Protest w Szczecinie – pod hasłem „Solidarni z dzikami!” – odbędzie się w piątek na pl. Solidarności. Jego organizatorem jest BASTA! Inicjatywa na Rzecz Zwierząt.

– W najbliższych tygodniach ma zostać przeprowadzona masowa rzeź dzików. To kolejna zapowiadana fala odstrzałów, po próbie niemal całkowitego wybicia gatunku w zeszłym roku. Tym razem nie ma żadnych limitów. Ministerstwo Środowiska w piśmie do łowczych nakazuje „maksymalne obniżenie liczebności populacji”, czyli w praktyce dziki mogą zostać wystrzelane do ZERA. Masowy odstrzał ma zostać przeprowadzony w formie wielkoobszarowych i skoordynowanych polowań zbiorowych na terenie całego kraju.

Zgoda Ministerstwa Środowiska na wymordowanie dzików jest skrajnie szkodliwą i nieodpowiedzialną decyzją polityczną. Od początku walki z ASF popełniany jest kardynalny błąd – próba zwalczenia wirusa przez intensywny odstrzał dzików przy jednoczesnym zaniedbaniu programu bioasekuracji chlewni. Ta strategia od trzech lat przynosi dokładnie odwrotny skutek – lawinowego przyrostu ognisk wirusa i ekspansji epidemii na zachód. To dlatego że prowadzenie intensywnego odstrzału, przede wszystkim w formie polowań zbiorowych, przepłasza dziki na duże dystanse, potęgując dynamikę rozprzestrzeniania się wirusa, tworzy luki ekosystemowe zajmowane przez zarażone osobniki, a także wielokrotnie bardziej zwiększa ryzyko przenoszenia wirusa przez brak odpowiedniej bioasekuracji myśliwych. Eksperci przestrzegali przed tym od dawna, rząd jednak pozostaje głuchy na głos naukowców – przekazuje Łukasz Musiał, jeden z liderów Inicjatywy BASTA!

Zaplanowana przez Ministerstwo Środowiska depopulacja dzików ma dotyczyć nawet 210 tysięcy sztuk, w tym ciężarnych samic. „Uważamy, że decyzja ta zapadła pod naciskiem politycznym i nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia. Zarówno wytyczne Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), jak i krajowa praktyka wskazują, że zmasowane polowania na dziki walnie przyczyniają się do roznoszenia wirusa ASF. Prawdziwą przyczyną rozwoju wirusa (afrykańskiego pomoru świń – ASF) w Polsce jest bowiem brak bioasekuracji i niewystarczająca kontrola sanitarna w branży trzody chlewnej” – w liście do premiera napisało ponad 300 naukowców zajmujących się ochroną i zarządzaniem zasobami środowiska przyrodniczego, związanych z instytutami Polskiej Akademii Nauk.

Do premiera, rządu i parlamentarzystów piszą apele i podpisują petycje również tysiące obywateli. Tylko pod pierwszym z nich, firmowanym przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot, już jest 127 tysięcy podpisów.

„Konsekwencją tej skandalicznej akcji będą nieodwracalne skutki nie tylko dla tego gatunku w naszym regionie, ale i dla środowiska naturalnego na tym obszarze. Niech zwycięży rozsądek i nauka, a nie polityka i lobby myśliwskie!” – przekonują przedstawiciele 40 organizacji działających na rzecz ochrony przyrody i dobrostanu zwierząt zrzeszeni w Koalicji Niech Żyją!

Tymczasem sami myśliwi sprzeciwiają się udziałowi w masowej eksterminacji dzików – tzw. wielkoobszarowym polowaniom zbiorowym – jaka ma się rozpocząć 12 stycznia, a potrwać do końca lutego. Jeden z nich – Marek Porczak z Koła Łowieckiego „Ostoja” – napisał wprost: „To nie ma być odstrzał, to nie ma być pozyskanie, to nie ma być redukcja populacji, to ma być masakra. Ktoś z chorą głową postanowił, że mają być wystrzelane wszystkie dziki, łącznie z prośnymi lochami jak również takie, które już prowadzą młode. Co gorsze, kusi się pieniędzmi za tego typu odstrzały (650 zł za sztukę – przyp. aut.). Osobiście, jeżeli ktoś mówi, że trzeba strzelać do ciężarnej lochy, to ja się takiego człowieka, o ile można go nazwać jeszcze człowiekiem, boję”. I zaapelował do kultywujących polską tradycję łowiecką: „Wierzę, że polscy myśliwi, którzy od dziesiątek lat budowali pogłowie zwierzyny łownej, nie staną po stronie barbarzyńców, którzy tę wieloletnią pracę, w imię tylko celów politycznych, chcą zniszczyć”. Jak dowodzą deklaracje przedstawicieli m.in. kół łowieckich szczecińskiego okręgu PZŁ, jego apel trafił na podatny grunt.

– Z myśliwych chce się zrobić rzeźników. Nie pozwolimy na to. Będziemy więc wspierać protestujących przeciwko masowej eksterminacji dzików w Polsce. Także w piątek na pl. Solidarności w Szczecinie – zapewnia myśliwy z Koła Łowieckiego „Szarak” Szczecin (zastrzegł anonimowość).

Nadal rośnie liczba podpisów pod petycją Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, w jakiej czytamy: „Nie zgadzam się na haniebną rzeź dzików! Szanowny Panie Premierze, apeluję do Pana o uratowanie polskiej przyrody i natychmiastowe wstrzymanie masowych polowań na dziki. Za haniebny pomysł eksterminacji gatunku żądam także dymisji ministra środowiska Henryka Kowalczyka i ministra rolnictwa, Jana Ardanowskiego. Podejmowane przez obu ministrów decyzje w zakresie walki z ASF przez masowy odstrzał dzików są skrajnie niemerytoryczne, sprzeczne z wiedzą naukową oraz z wynikami przeprowadzonych już odstrzałów. Masakra dzików na polowaniach zbiorowych nie powstrzyma ASF, a wręcz może rozprzestrzenić wirusa dalej na zachód od Wisły”.

Piątkowy protest pod hasłem „Solidarni z dzikami” w Szczecinie rozpocznie o godz. 16.30.

Arleta NALEWAJKO

Fot. Fundacja na Rzecz Zwierząt "Dzika Ostoja"

Komentarze

@123
Wróć do szkoły i naucz się pisać.
2019-01-11 18:56:10
123
@janek bury :stan wojenny był z 81, widac tesknisz do takich dzialan,nie ma sensu dyskutowac z oplacanymi komentatorami, bez tego ciemny lud i tak jest ciemny -im nie pomorzecie.jak tam nowy wiceministra od onucy? kiedy rosyjski w szkole?
2019-01-11 17:32:12
Ehh
Najpierw bicie kobiet i dzieci, teraz mordowanie zwierząt. Co jeszcze zafunduje PiS Polakom?
2019-01-11 17:05:24
Ed
Dziki powinno się leczyć, a nie zabijać
2019-01-11 16:34:12
janek bury
ciobroncy dzikow brnili niedawno karpie.sa stuknietymi lewakami,ktorzy w obronie kornika drukarza przywiazywali sie do drzwew.za pare groszy od sorosa beda jak kodziarze i ubywabele rp drzec pyski pod sadami czy kosciolami.na ta chorobe nie ma lekarswa-tylko pala i zimna woda z sikawki.
2019-01-11 15:56:06
123
Za jednego zabitego dzika płacą 650zł a nauczycielom żałują bo nauczyciel na starcie ma 1800zł czyli zarabia 3 dziki a pani w nbp zarabia 108 dzików
2019-01-11 13:41:02
smacznego(?)
niemcy w 2017-2018 odstrzelili 840.000 dzików, oraz mówią w swoich mediach że w polskiej kiełbasie jest wirus.
2019-01-11 13:30:46
Pierre d'Olnięty
do@ nie rozumiem pisowców Heute, wir sind alle Wildschweine! Przypominam także o zabraniu na manifę torebek dla defekujących dzików celem łapania gazów cieplarnianych, w ten sposób walczymy też ze zmianami klimatycznymi! Chrum, Chrum na pohybel pisowcom !
2019-01-11 13:23:29
@taka jest prawda
nie mówiąc już jak spotkasz niedźwiedzice albo wieloryba z małymi.
2019-01-11 13:11:53
@KE (komisja europejska) poparła PiS
Raczej odwrotnie, bo to PiS stosuje się do wytycznych KE.
2019-01-11 12:10:58
@nie rozumiem pisowców
Bo brakuje ci wiedzy. Z biologii była pewnie pała.
2019-01-11 12:09:59
KE (komisja europejska) poparła PiS
KE uważa że to skuteczna metoda walki z ASF zwłaszcza że to samo robią rolnicy - eliminacja całych stad - tak samo będzie z dzikami - skoro morduje się stada świń to trzeba wybijać i stada dzików wśród których sa nosiciele ASF. Za RMF FM: "Działania polskich władz zdaniem Brukseli są zgodne z przepisami i zaleceniami podjętymi przez kraje UE między innymi podczas ostatniej konferencji ministerialnej, która odbyła się trzy tygodnie temu (19 grudnia)" "To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów"
2019-01-11 11:59:16
https://petycja.pracownia.org.pl/akcja/stop-rzezi-dzikow
Podpisujcie! Ratujmy dziki!
2019-01-11 11:56:24
nie rozumiem pisowców
Gotowi są wymordować kilkaset tysięcy dzików, a płaczą gdy trzeba usunąć jakąś jedną ludzką zygotę i to upośledzoną
2019-01-11 11:19:57
taka jest prawda
Wszystkim którzy są przeciwko zabijania dzików nie życzę spotkania sam na sam z tym zwierzęciem, a szczególnie z z lochom która ma małe! Jak dojdzie do tragedii inaczej będziecie gadać!
2019-01-11 10:52:52
@Pierre d'Olnięty
dawno nie widziałem tak dobrze pasującego nicku do rozmówcy jak w twoim przypadku
2019-01-11 10:34:55
:)
niemcy mają populacje 3-5mln dzików odstrzał 800t to pikuś my populacje coś koło 200-300tys. odstrzał 200tysi może doprowadzić do zaniku.. wiec przestancie tu pier. a najwieksz problem tobioasekuracja, jeden mysliw poszedł na polowanie, wrocił z asf i sam zarazil tym swoje zwierzeta chodowlane, 3/4 rolnikow nie stosuje mat i to jest problem mentalnosci wschodniej
2019-01-11 10:25:10
do pajaca "aj waj"
Rozumiem że Ty strzelałbyś do kobiet w ciąży
2019-01-11 10:21:48
Pierre d'Olnięty
Proponuję , ponad podziałami, przywiązywać się do dzików jak do drzew w Puszczy Białowieskiej i udać się pod miejscową siedzibę PIS. Tam należy "chrumkać" wspólnie z dzikami, można też dla spotęgowania protestu wspólnie się z dzikami wypróżniać ! Wtedy kaczyści odstąpią od dziczej Apokalipsy! Może Pan poseł Arłukowicz jako były ratownik medyczny pokaże nam chwyty jak łatwo przytrzymać dzika a Pan poseł Nitras niech to filmuje, ma już wprawę z Sejmu i puści w obieg jako instruktaż ! Do zobaczenia na manifie ! Przypominam, że wstępna zbiórka wiecujących, już z dzikami, odbędzie się w Szczecinie w trzech miejscach : Żołnierska 55, Mączna 4 i Broniewskiego 26, skąd wyruszymy na Pl. Solidarności Chrum, Chrum, na pohybel Kaczystom !!!!!!
2019-01-11 10:10:09
HogoFogo
KOD = Komitet Obrony Dzików
2019-01-11 10:03:13
czytam
Kiedyś była "SOLIDARNOŚĆ " Polaków z Polakami / z których niektórzy okazali się być " zwykłymi świniami " / , teraz mamy " solidarność z dzikami " . Dziwne hasło , czy oznacza to też dzielenie losu z tymi zwierzętami np, wspólne rycie w lesie , bagnie i na miejskim trawniku / boisku piłkarskim , w parku , na plaży w kukurydzy i ziemniakach /? Czy wobec tego ,że tyle odstrzeleń było niemal co roku nie jest to tylko RYCIE pod rządem PiS a nie żadna troska o dziki , które może same zdechną ? A "miłośnicy przyrody " oglądanej w chyba tylko w tv są cynicznie wykorzystywani przez zainteresowanych "zarznięciem " obecnej władzy ?
2019-01-11 10:01:07
Do ekooszołomów
​Chcecie wyprowadzenia Polski z UE?! Komisja Europejska popiera plan masowego odstrzału dzików i chwali polskie władze za podjęte działania. "To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów" - powiedział RMF FM przedstawiciel Komisji Europejskiej.
2019-01-11 09:58:58
dziki
Każdy powód jest dobry, aby uderzyć w rząd. Nieważne, że odstrzał jest mniejszy niż za poprzednich rządów, atak to atak.
2019-01-11 09:57:59
No i masz
Mogli strzelać, jak co roku. Nikt nie zwracał uwagi poza kilkoma osobami z Basty. A im się zachciało zmasowanej akcji i efekt.... odwrotny od zamierzonego. Tak jest, gdy politycy się zabierają do dzialania
2019-01-11 09:54:00
aj waj
Locha nosi małego dziczka a kobieta w ciąży zlepek komórek wg feministek i idiotów KODziarskich! Mamy kolejny shitstorm w wykonaniu totalnej opozycji i polskojęzycznych głównie niemieckich mediów. Jak Niemcy wybili 830 tys dzików żeby chronić się przed ASF to cisza, jak wycinają swoje stare lasy walcząc z kornikiem też cisza - ekolodzy i Unia nie drą ryja.
2019-01-11 09:52:56
Kasia
Gdzie można podpisać petycję przeciwko odstrzałowi dzików?
2019-01-11 09:44:19
pajace
Puknijcie się w głowy.
2019-01-11 09:38:13
Abc
Cóż, po katastrofalnych zmianach w prawie łowieckim, myśliwi mają szansę na to, by się głupiemu rządowi odwinąć.
2019-01-11 09:28:22