czwartek, 19 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Spotkanie o przemianie pl. Orła Białego

Spotkanie o przemianie pl. Orła Białego

Spotkanie o przemianie pl. Orła Białego
Data publikacji: 2019-05-23 22:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:40
Wywietleń: 1066 392776

Jaki to będzie plac? Jak dziś, zaniedbany i zawłaszczony przez samochody czy może urządzony w wielkomiejskim stylu, który zmieni się w przyjazną przystań przyciągającą zarówno szczecinian, jak i turystów. O tym, czyli o drodze ku przyszłości pl. Orła Białego, będzie mowa podczas otwartego spotkania w piątek (24 maja), w siedzibie Rady Osiedla Stare Miasto.

Drogę tę - optymalną, a więc będącą społecznym kompromisem pomiędzy różnymi, nierzadko sprzecznymi, interesami osób mieszkający, pracujący, prowadzących działalność gospodarczą czy tylko okazjonalnie odwiedzających ów punkt na mapie miasta - ma wskazać prototypowanie. Nowatorskie dla Szczecina rozwiązanie, a z powodzeniem realizowane także w różnych ośrodkach naszego kraju.

- Prototypowanie urbanistyczne to metoda łącząca badania i projektowanie. Najpierw przyjrzymy się więc, jak działa pl. Orła Białego i jego otoczenie - oczami specjalistów w zakresie transportu oraz ekspertów od użytkowania tej przestrzeni: mieszkańców, przedsiębiorców i ludzi odwiedzających ją okazjonalnie. Na podstawie zebranych danych przygotujemy projekt zmian tymczasowych, a następnie przekształcimy wybrane miejsce. Będzie to okazja do powtórzenia badań, żeby zapewnić rzetelne monitorowanie sytuacji transformacji. Aranżacja i organizacja przestrzeni będzie elastyczna, ponieważ cały proces będzie otwarty i partnerski - mówi Paweł Jaworski, urbanista i koordynator prototypowania dla pl. Orła Białego.

On też będzie gościem specjalnym spotkania w Radzie Osiedla Stare Miasto, które zaplanowano na ten piątek (24 maja) przy ul. Mariackiej 4. Będzie otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

- Porozmawiamy o tym, jak będzie wyglądał cały proces prototypowania i co zdarzy się w poszczególnych miesiącach. Dowiemy się, jak przebiegają rozmowy z użytkownikami placu czy badania transportowe. Podyskutujemy też o tym, w jaki sposób mieszkańcy mogą włączyć się w kreowanie zmian - zapowiada Małgorzata Zychowicz-Prus, przewodnicząca RO Stare Miasto. - Wnioski ze spotkania będą jednym z elementów służącym do wprowadzenia i przetestowania przekształceń w tej przestrzeni. Wspólnie nadajmy nową jakość temu placowi!

Konkurs architektoniczny, który miał narzucić przekształcenia, także estetyczne, w tym rejonie Starego Miasta, został unieważniony przez prezydenta Szczecina. Stąd kolegialnie - przez władze miasta oraz jego społecznych aktywistów - zaproponowane rozwiązanie: prototypowanie, z jego wielowariantowością. Jako najlepsza metoda dla kreowania dobrych i przyjaznych przestrzeni publicznych. Bo to użytkownicy placu - jak przekonywał Daniel Wacinkiewicz, z-ca prezydenta Szczecina, kierujący zespołem wyłonionym w magistracie do współpracy przy prototypowaniu pl. Orła Białego - będą współdecydowali o kształcie i funkcjonalności pl. Orła Białego, mierzyli swoje wyobrażenia i oczekiwania z zaproponowanymi sposobami jego zagospodarowania.

Wszystko o tym procesie oraz możliwości włączenia się w ów proces - w siedzibie RO Stare Miasto w piątek (24 maja). Na spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 17.

Arleta Nalewajko

Fot. Mirosław Winconek

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie