środa, 22 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Szczecin – miasto przyjazne osobom z wadami słuchu

Szczecin – miasto przyjazne osobom z wadami słuchu

Szczecin – miasto przyjazne osobom z wadami słuchu
Data publikacji: 2016-11-30 13:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12 23:36
Wywietleń: 2173 178766

Osoby niesłyszące żyją wśród nas. Temu, w jaki sposób się z nimi komunikować, jak pomóc im w codziennej sprawie i trudnej sytuacji, służył projekt „Głusi w przestrzeni publicznej”. W środę (30 listopada) w szczecińskim Urzędzie Miasta podsumowano jego efekty.

Projekt rozpoczął się w połowie 2015 roku i był finansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Stanowi kontynuację wspólnych działań Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych i Urzędu Miasta Szczecin. W drugiej odsłonie do programu włączyły się jednostki miasta: Technopark Pomerania, Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych. 

– Głównym założeniem projektu było zwiększenie świadomości obywatelskiej osób z wadą słuchu i umożliwienie im samodzielnego poruszania się w przestrzeni publicznej – informuje Magdalena Strózik z Centrum Informacji szczecińskiego Urzędu Miasta. – Działania skupiały się na trzech obszarach: uproszczenia języka najważniejszych procedur urzędowych, przygotowanie pracowników administracyjnych do skutecznej komunikacji z osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi oraz stworzenie przewodnika po instytucjach publicznych, który byłby ogólnodostępny dla osób głuchych. Język urzędniczy jest trudny w odbiorze nie tylko dla niesłyszących. Upraszczanie procedur administracyjnych do poziomu zrozumiałego dla osób z wadą słuchu wymagało włożenia ogromnej pracy oraz zaangażowania spółek miejskich. 

W efekcie przeszkolono blisko 400 pracowników z Technoparku Pomerania, ZBiLK-u, MOPR-u oraz ZDiTM-u, jednocześnie wyposażając kadrę urzędniczą w materiały informujące o tym, w jaki sposób komunikować się z osobami niesłyszącymi w sytuacji kryzysowej np. zagrażającej życiu. Poza szkoleniami urzędników, przygotowano ponad 40 uproszczonych spraw urzędowych w języku migowym, a pod adresem gwpp.pzg.szczecin.pl powstał internetowy przewodnik po urzędach. Dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu osoby niesłyszącej w pracę nad stroną, portal został przystosowany dla odbiorcy w sposób przejrzysty i czytelny. Przewodnik zawiera w sumie ponad 70 przetłumaczonych procedur urzędniczych z obu edycji projektu. 

Ponadto projekt umożliwił także szereg spotkań i prelekcji dla niesłyszących m.in. MOPR zorganizował warsztaty z zakresu przeciwdziałania przemocy czy prelekcję w sprawie programu 500 plus. Dodatkowo przez 11 miesięcy 2016 roku działał punkt konsultacyjny w Ośrodku Interwencji Kryzysowej z dyżurem tłumacza języka migowego. Urzędnicy uczą się tego języka i w mieście pojawia się coraz więcej miejsc przyjaznych osobom głuchym. 

(p, el)

Fot. UM 

Komentarze

SromotnikBezwstydny
Proponuję przebadać wszystkich magistrackich! Z Pre-.m na czele. Moze zaczną słyszeć Vox Populi...
2016-11-30 14:54:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie