środa, 26 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb

Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb [GALERIA, FILM]

Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb
Data publikacji: 2018-03-03 15:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:37
Wywietleń: 2139 316716

NIE zapomnieliśmy o WAS. Kolorowe kwiaty tworzące pacyfę - międzynarodowy symbol pokoju. I mnóstwo innych haseł, układających się w przesłanie: ZAPRZESTAĆ WOJEN (STOP WARS). Pośród dziesiątek miast w Polsce i na świecie, w których odbywają się manifestacje solidarności z ofiarami wojny w Syrii, już nie zabraknie Szczecina.

W sobotę (2 marca) w al. Papieża Jana Pawła II (przy pl. Żołnierza Polskiego) spotkali się ci, którzy wierzą w ludzką solidarność, aby wyrazić sprzeciw wobec dramatu bezbronnej ludności cywilnej, w tym dzieci, które są ofiarami wielu konfliktów zbrojnych na świecie. A czego symbolem jest teraz spływająca krwią Ghota, bombardowana przez funkcjonariuszy zbrodniczego reżimu Baszara al-Asada i jego międzynarodowych sojuszników.

- Dramat Syrii trwa już 6 lat. W ostatnich dniach na oczach świata odbywa się tam kolejna masakra cywilów. Nie będziemy - jak politycy - udawać, że nic się nie dzieje. Chcemy wyrazić swój sprzeciw i solidarność wobec bezbronnych ofiar nie tylko tej, ale wszystkich wojen - mówiła Małgorzata Rawa, jedna ze współorganizatorek szczecińskiego wydarzenia ph. STOP WARS. - Boli nas, że tam, gdzie rządy prowadzą grę swych interesów, tam giną niewinni ludzie. Chcemy powstrzymać to zło.

Takie też były motywy udziału w szczecińskiej manifestacji Joanny Jankowskiej oraz jej córki Zosi (7 l.). Przyniosły transparent: „STOP wojnie!!!", ubarwiony dziesiątkami kolorowych kwiatów, układających się w pacyfę.

- Wspólnie go malowałyśmy ten symbol pokoju, bo daje nadzieję. A my ją mamy. Wierzymy, że w końcu uda się skończyć z wojnami - opowiadała p. Joanna. - Czułyśmy, że musimy tu przyjść. Bo to nasz obowiązek jako ludzi. Nie potrafimy tylko siedzieć i patrzeć. Myślę, że gdyby więcej nas podniosło się z kanap, to wspólnie solidarnie mielibyśmy siłę, aby zaradzić złu: agresji, przemocy, wojnom.

Podczas manifestacji pojawił się również transparent z hasłem zapisanym w języku arabskim.

- „NIE zapomnieliśmy o WAS" - przekaz tłumaczyła Irena Krawcewicz. - Wojna pokazuje bezsilność i słabość nas jako ludzi. Przecież w każdym z nas i wszystkich razem tkwi wielka moc. Możemy być siłą czyniącą dobro. Tymczasem marnujemy czas i życie innych na wojny. Każda z nich jest złem. Każda niesie z sobą krew, ból i śmierć. Trzeba zatrzymać to szaleństwo. Powiedzieć jasno: STOP!

„Stop killing children", „STOP zabijaniu", „Nie bądź obojętny", „NIE dla wojny w Syrii", „Silidarni" - również takie hasła można było przeczytać podczas sobotniej manifestacji w Szczecinie. Urszula Szumacher-Ossowska jednak wybrała transparent: „Books not bombs".

- Bo takie właśnie jest moje życzenie. Wolałabym, żeby do ludzi docierały książki, nie bomby - komentowała. - Wiem, że sama niewiele mogę zrobić. Przekazać datek na Polską Akcję Humanitarną. Wysłać protestacyjny mail do ambasady Rosji. Albo zaprotestować przeciwko zbrodni, jaka dzieje się w Syrii oraz zabijaniu cywilów we wszystkich innych konfliktach zbrojnych, jakie wybuchają na świecie. Wybrałam tę ostatnią opcję. I jestem tu. Mówię: NIE!

Pan Adam był jednym z nielicznych szczecinian, którzy - jak wielu innych europejczyków - w geście solidarności z ofiarami syryjskiej wojny uczestniczyli w pokojowym marszu do Aleppo. Wbrew nadziejom i oczekiwaniom jego uczestników, ich protest nie zatrzymał militarnych działań. Czy dlatego, że siła społecznego protestu była wówczas - podobnie jak szczecińskiej manifestacji w sobotę - niewielka, bo nieliczna?

- Nawet gdyby protest był jednoosobowy, to widzę w nim sens. Bo oznacza wsparcie dla ludzi, którzy myślą, że w swym dramacie pozostali osamotnieni. Ne zapomnieliśmy o nich. To fakt, który naprawdę wiele znaczy - komentował.

W tym samym czasie z głośników słychać było głos: „Kiedy słyszę nadlatujące helikoptery, to przeraża mnie myśl, że umrę, a moja żona i 3-letnie dziecko nie będą wiedzieli jak dalej żyć. A jeszcze bardziej - że to oni zginą. I wtedy to ja nie będę wiedział, jak bez nich żyć".

* * *

Sobotnią manifestację ph. Stop WARS zorganizowały szczecinianki i szczecinianie, m.in. z Basta! Inicjatywy na Rzecz Zwierząt, ruchu Dziewuchy dziewuchom oraz Food Not Bombs, Kongresu Kobiet, stowarzyszenia Refugees, Ośrodka Teatralnego Kana. Uczestniczyło w niej niespełna 100 osób. ©℗

Arleta Nalewajko

Na zdjęciu: W solidarności z ofiarami wojny w Syrii i każdym miejscu na świecie odbyła się w sobotę w Szczecinie manifestacja STOP WARS. Protestowano przeciwko bombardowaniom i zabijaniu cywili.
Fot. Grzegorz Siwa

Film: Sylwia Dudek

Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb Szczecin solidarny z ofiarami wojen. Peace, czyli książki zamiast bomb

Komentarze

Hallo Pacyfisto
A do jakiej Szkoly chodziles... ze nauczono Cie, slowo bo(c)haterom pisac z literka "c"
2018-03-05 01:42:32
Pacyfista
Czesc i chwala bochaterom.
2018-03-04 18:26:46
kazek
dość liczna frekwencja..., a tak na poważnie to chyba rzeczywistość w Syrii nie jest tak czarno biała jak organizatorzy przedstawiają. Nie bez powodu zaangażowane są i USA, Rosja, Izrael, Turcja, Iran i nie wiadomo jeszcze kto. Prawda jest taka, że giną zwykli bezbronni ludzie z powodu chorych ambicji kilku państw i ich interesów, przy okazji odbywają się testy skuteczności najnowszych broni
2018-03-04 13:22:13
pistoleiro
Moze w gescie solidarnosci z glodnymi zjedza sobie jeszcze obiad w restauracji
2018-03-04 02:48:01
qwerty
nawet ładna ta w fioletowych włosach
2018-03-03 22:51:56
Ewentualnie... i Etap nr 2 ( ? )
A dalsza Strategia Lewackiej UE/Brukseli jest byc moze "taka"... jak pozniej po-sprowadzanym nachodzco/IS-lamistom uda sie Europejskie Chrzescijanstwo "Wykonczyc-Po-konac" to latwiej i z Brukseli bedzie sie Rzadzilo..! A Tych IS-lamistow (ktorzy wykonaja ta brudna i krwawa robote...!) jesli pozniej sie Nie przystosuja i Nie podporzadkuja Europejskiemu Socjalizmowi - to sie z Europy spowrotem i do Afryki po-usuwa ! Pytanie tylko, czy Brukseli "TO sie UDA" ?? A jak sie Nie uda, to Unijni PO-litycy i co niektorzy Parlamentarzysci beda "pierwsi" ktorzy wraz z Rodzinami po-uciekaja z Europy... pozostawiajac Ja na "dalsza laske Losu"... ?? A dla zwyklych "malych euro-pejczykow" pozostanie tylko: ratuj sie dalej sam - jak umiesz, mozesz i porafisz...!!!
2018-03-03 18:24:03
I koniecznie kolorowe rysunki kredkami na chodmikach !!!
.
2018-03-03 18:12:35
Do organizatorow Manifestacji...
Gdyby Is-lam w Syrii poprzez swoj Kalifat, czyli swoje Religijne Reguly i Zarzadzenia.. nie rozpoczal Tortur, przesladowan i Mordowania Chrzescijan itp. Religii w Syrii - to nie bylo by tam Wojny ! A Pomoc Rosji dla Prezydenta w Syrii jest po to, by wstrzymac i jak najwiecej zatrzymac, rozprzestrzenianie sie i naplyw IS-lamu do calej Europy - a szczegolnie do granic Rosji ! Ale niestety, naiwna UE/Bruksela postepuja ODWROTNIE, umozliwiajac Afrykansko IS-lamskim "imigranto-nachodzcom" masssowo dobijac tysiacami co miesiac do brzegow poludniowej Europy... co na nie daleka przyszlosc zwieksza RYZYKO wybuchu kolejnej Religijnej Wojny i w Europie ! Oczywiscie ZADNA WOJNA... tak Religijna jak i Polityczna, nie jest zwyklym Ludziom - do jeszcze wiekszego Nieszczecia potrzebna !!
2018-03-03 16:47:36
Sto osób?
Chyba rotacyjnie. Tęczowe flagi nie przyciągają ludzi.
2018-03-03 16:06:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie