poniedziałek, 16 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Szczecin zapowiada nowe świadczenie

Szczecin zapowiada nowe świadczenie

Szczecin zapowiada nowe świadczenie
Data publikacji: 2018-05-10 13:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:10
Wywietleń: 5267 326780

Szczeciński magistrat zapowiada wprowadzenie bonu opiekuńczego dla seniorów. Świadczenie pieniężne w wysokości 2 tysięcy złotych ma być skierowane konkretnie do opiekunów osób chorych na Alzheimera. Projekt uchwały jest gotowy i trafi na najbliższą sesję Rady Miasta.

- "Bon opiekuńczy: Alzheimer 75” to świadczenie pieniężne, które ma na celu wsparcie rodzin w procesie opieki nad seniorami, którzy ukończyli 75. rok życia, mieszkają na terenie Szczecina i mają zdiagnozowaną chorobę Alzheimera - wyjaśnia Centrum Informacji Miasta UM. - Co ważne, seniorzy, których opiekunowie zdecydują się na złożenie wniosku o przyznanie bonu, będą musieli być objęci świadczeniami zdrowotnymi finansowanymi ze środków publicznych, które są realizowane przez poradnie zdrowia psychicznego lub w ramach zespołów psychiatrycznych leczenia środowiskowego, bądź też poradnie neurologiczne.

Nowe świadczenie skierowane będzie do opiekunów (czyli osób z najbliższej rodziny), którzy bezpośrednio sprawują opiekę nad seniorem. Senior nie może być objęty opieką prywatnej lub publicznej placówki.

Wysokość świadczenia pieniężnego pn. „Bon opiekuńczy: Alzheimer 75” wyniesie 2000 zł. Zostanie ono wypłacone w dwóch transzach, każdorazowo po 1000 zł. Projekt zakłada, że pierwsza transza będzie wypłacona opiekunowi seniora, który złoży stosowny wniosek w trakcie pierwszego naboru wniosków (od 16 lipca do 17 sierpnia 2018 r.) i zostanie zakwalifikowany do uzyskania świadczenia. Druga transza, zostanie wypłacona opiekunowi seniora, który uzyskał prawo do świadczenia w ramach pierwszej transzy, a sytuacja opiekuńcza nie uległa zmianie oraz osobom, które po raz pierwszy będą ubiegały się o przyznanie świadczenia i zostaną do niego zakwalifikowane (wnioski będą przyjmowane od 17 września do 19 października 2018 r.). Pod uwagę nie będzie brane kryterium dochodowe rodziny.

Obsługą świadczenia zajmie się Wydział Spraw Społecznych. Do końca roku ma być ono wypłacane w magistracie. Potem w Szczecińskim Centrum Świadczeń. Na realizację zadania w 2018 roku zabezpieczono w budżecie Wydziału Spraw Społecznych UM kwotę 1 800 000 zł. Szacuje się, że ze wsparcia w tej formie skorzysta ok. 800-900 osób.

Projekt uchwały związany z wprowadzeniem nowego świadczenia, będzie procedowany podczas sesji Rady Miasta 22 maja 2018 r.

(gan)

Komentarze

BK
A co ze wsparciem dla chorych na Alzheimera w innych miastach
2018-05-10 22:18:13
Zaczynajmy wczesniej... czyli Nie od konca
A co jest powodem... ze Ludzie zaczynaja chorowac na Alzheimera... i jak tej chorobie mozna juz jakis czas wczesniej "jako-tako" zapobiegac...??
2018-05-10 22:03:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie