Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Szczecińskie strajki na plakatach. Finał konkursu [GALERIA]

Data publikacji: 24 kwietnia 2018 r. 18:05
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:09
Szczecińskie strajki na plakatach. Finał konkursu
 

Prawie 400 plakatów wpłynęło na konkurs „Szczecińskie Strajki 1988”. W tym roku mija 30 lat od tych wydarzeń, we wtorek w Urzędzie Wojewódzkim nagrodzono autorów najlepszych prac.

 - Dla mnie ten konkurs był szczególnie ważny, dlatego cieszę się, że tak liczne grono uczniów i nauczycieli ze szkół naszego województwa na niego odpowiedziało - powiedziała zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza. - Trzydziesta rocznica strajków szczecińskich zbiegła się z rokiem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konkurs skierowany był do uczniów z zachodniopomorskich szkół podstawowych i gimnazjów. Jego celem było upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat wydarzeń, bohaterów i symboli związanych z szczecińskimi strajkami w 1988 r. Zadaniem uczestników było stworzenie plakatu na ten temat. Organizatorami konkursu byli: zachodniopomorski kurator oświaty, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz prezes Fundacji Polskich Wartości. Wpłynęło 395 prac.

Jury pod przewodnictwem kurator oświaty za najlepszy uznało plakat Natalii Czaboćko ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Pyrzycach i przyznało jej pierwsze miejsce. Praca Natalii przedstawia dwa biało-czerwone statki z powiewającymi flagami, na których znajdują się napisy: strajk i solidarność, zaś w tle widać panoramę Wałów Chrobrego. Zwycięska praca zostanie pokazana podczas wernisażu wystawy pt. „Szczecińska droga do wolności. Strajki 1988 roku”, która odbędzie się 9 maja w holu głównym Sejmu RP w Warszawie. Natalia również otrzymała na nią zaproszenie. Jury nagrodziło jeszcze dwie prace. Drugie miejsce przyznało Magdalenie Skibie ze Szkoły Podstawowej w Trzcińsku Zdroju, której plakat przedstawiał ludzki tłum z postulatami strajkowymi. Trzecie miejsce natomiast zajęli Nikola Ignaszak i Maks Wontka ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie. Na ich pracy widnieją portowe "dźwigozaury" z podpisem: "Nasze pokolenie chce pamiętać". Komisja przyznała także pięć wyróżnień.

- Takie wydarzenia, jak Grudzień'70 i Sierpień'80 są znane, natomiast strajk 1988 r. jest mało znany, a uczestniczyło w nim trzy tysiące osób - powiedział Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie. - Cieszy mnie, że jest chęć poznawania przez uczniów swojej regionalnej historii.©℗

Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: laureaci konkursu, od lewej: Natalia Czaboćko, Magdalena Skiba, Nikola Ignaszak i Maks Wontka.

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

dftgn
2018-04-25 09:32:55
Moje gratulacje dla dzieciaków i komentarz dla kodomity bezwstydnika sie nie pokazał. Cenzura czuwa?
kkj
2018-04-25 09:02:18
Wielkie gratulacje dzieciaki!To trudny temat i wymagał od was dużo pracy. A na tego ,,Sromotnika,, nie zwracajcie uwagi. Zidiociał od latania na wszystkie demonstracje KOD. Jeszcze raz gratulacje dla was!
SromotnikBezwstydny
2018-04-25 08:38:47
Kochane dzieciaki! Na wszystkich plakatach powinna być postać Jarosława Kaczyńskiego-ojca Narodu!Słońca Śródmorza! Gwiazdy Zarannej PPR(Polskiej Partii Radiomaryjnej)! Należy go pokazać jak pod sztandarem nazikaczyzmu prowadzi lud boży na barykady! Nalży pokazać jak tworzy odezwy do narodu, jak powiela je nocami w ciemnych piwnicach, jak rzuca kamieniami w ZOMO, jak paraliżuje go gaz, jak je więzienny komiśniak z czarną "kawą" -zakuty w łańcuchy... Trzeba też pokazać jak dzielnie, w stanie wojennym uciekł pod sktrzydła mamuńci i tam schronił się przed siepaczami ORMO, ROMO i ZOMO pod pierzyną.... p.s. cała czwórka jest piękna!
Brawo
2018-04-25 00:04:46
Jaka to Nikola ładna 😘😘😘

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA