środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Szkoła uczy przemocy

Szkoła uczy przemocy

Szkoła uczy przemocy
Data publikacji: 2017-05-18 13:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:15
Wywietleń: 1753 258987

Polskie szkoły nie radzą sobie z przemocą. Nasi uczniowie są wobec siebie bardziej agresywni niż ich rówieśnicy w kilkudziesięciu zbadanych krajach - wynika z najnowszego raportu z badania PISA. Zdaniem ekspertów problem stale narasta.

- W Polsce istnieje większe zagrożenie przemocą w szkole niż w innych krajach OECD - podkreśla Kamil Szwarbuła z Instytutu Badań Edukacyjnych, na podstawie z najnowszego raportu z badania PISA, przeprowadzonego w kilkudziesięciu krajach świata.

Aż 21,1 proc. uczniów polskich gimnazjów wykazało, że w ciągu ostatniego miesiąca było dręczonych, doświadczając  przemocy psychicznej lub fizycznej. Średnia OECD wynosi w tym wypadku 18,7 proc. Nasi uczniowie przyznają, że są dręczeni i wyśmiewani, a także bici i popychani. Problem ma też swoje odbicie w internecie, który wzmaga nękanie psychiczne uczniów przez rówieśników, poprzez zamieszczanie ośmieszających zdjęć i filmików.

- Nie mamy wpływu na to, co uczniowie oglądają w internecie, czym się inspirują i jakie wzorce powielają. Wirtualny świat wdziera się w rzeczywistość. Ostatnio gimnazjaliści zafascynowali się amerykańskim serialem "Trzynaście powodów", pokazującym powody, dla których nastolatka popełnia samobójstwo. To przerażające - powiedział nam dyrektor jednej ze szczecińskich szkół.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 18 maja 2017 r.

(el)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

Komentarze

Ewa wzywa 07
do "z góry" - nie to forum malkonteńcie!!!!!!!!!!!!
2017-05-19 23:04:55
Wujek Staszek
No bachorki napiszcie porzondne wypracowanie a nie tak po łebkach. Piszcie, piszcie, myślcie.
2017-05-18 16:49:27
rozbawiacie mnie..
rozgarnięci piszą że to wina opozycji... no po prostu śmiech. A poważnie - w szkole polskiej najwazniejsze jest aby młodzież ubierała się ładnie, broń boże nie malowała mordki a na apele /jakich mnóstwo/ przychodziła ubrana na galowo... itd. W szkole europejskiej nikt nie zwraca uwagi jak uczeń ubiera się - jest wolność i takie prawo młodzieży przysługuje; na terenie szkoły palenie wzbronione.. jeżeli kolega z koleżanką chcą na przerwie zapalić muszą opuścić teren szkoły; na terenie szkoły ZAKAZ używania telefonu! , żeby zadzwonić musisz opuścić teren szkoły i najwazniejsze .. jeżeli jakiś uczeń okaże zachowanie dyskryminujące, w jakikolwiek sposób (o użyciu siły nawet nie wspominam), może to być wypowiedź słowna czy gest.. musi liczyć się, że zostanie wyrzucony ze szkoły - innej opcji nie ma. Zebranie wszkole dla rodziców jest dwa razy w roku.. to uczeń i szkoła rozwiązują problemy ato że ma się uczyć nawet .. nikomu nie jest tłumaczone bo.. po to oni tam codziennie chodzą.
2017-05-18 15:06:31
anonim
nauczyciele czasami dają przyklad
2017-05-18 14:12:35
gtr
Likwidacja gimnazjów to pierwszy krok w dobrą stronę. Poza tym popieram wcześniejsze wpisy. Chamstwo i bezczelność kojarzą się dzieciarni z bezkarnością.
2017-05-18 14:10:18
.
"z góry" - właśnie jest jak piszesz.
2017-05-18 13:45:46
z góry
Mają z kogo brać przykład, skoro w mediach widzą, z jaką zaciekłością totalna opozycja i osoby odsunięte od władzy atakują obecny rząd. Tak jak słownictwo czerpią z niedawnych wypowiedzi kodziarza, pytającego młodego dziennikarza od kiedy jest sk*****.
2017-05-18 13:16:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy