czwartek, 18 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Szkoły bez uczniów. Co dalej z maturzystami?

Szkoły bez uczniów. Co dalej z maturzystami?

Szkoły bez uczniów. Co dalej z maturzystami?
Data publikacji: 2019-04-24 18:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:38
Wywietleń: 1014 387429

- Strajk jest legalny i wpływu na jego przebieg jako organ prowadzący nie mamy - stwierdził w środę (24 kwietnia) Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina ds. społecznych. Placówki oświatowe są zamknięte. Decyzje podejmuje Związek Nauczycielstwa Polskiego, a w ratuszu władze czekają na przebieg wydarzeń zaniepokojone z powodu braku oznak łagodzenia konfliktu.

Tegoroczni maturzyści mają przystąpić do egzaminów dojrzałości 6 maja br. Rok szkolny w placówkach ponadgimnazjalnych na pewno nie zakończą planowo w najbliższy piątek. W sytuacji strajku, w którym nie biorą udziału dyrektorzy, kwestią matur przymusowo zajmie się parlament w obu izbach. Propozycja nowelizacji prawa oświatowego ze strony rządu zmierza, aby w życie weszła szybka nowa ścieżka legislacyjna, która pozwoli dyrektorom szkół klasyfikować uczniów zamiast zwoływania rad pedagogicznych. W Koszalinie tylko w Centrum Kształcenia Ustawicznego powiodły się takie obrady. Los maturzystów wisi na włosku.

- Nauczyciele walczą o swoją godność i wyższe wynagrodzenie - podkreśla wiceprezydent Koszalina. - Chęci do zawarcia porozumienia ze strajkującymi nie ma ze strony rządu, a zapowiedziany okrągły stół w sprawie oświaty niczego nie załatwi.

Dodaje, że miasto nie jest stroną w sporze płacowym pod egidą flag związkowych. Tymczasem czwartkowa (25 kwietnia) sesja Rady Miejskiej pełna projektów uchwał związanych ze sprawami oświatowymi, a konkretnie zwolnieniami dyrektorów przedszkoli i szkół różnego typu z pensum. To tygodniowy wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych z uczniami. Warto dodać, że nie wszyscy dyrektorzy z tego obowiązku chcą zrezygnować. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: W Szkole Podstawowej nr 13 strajk nauczycielski trwa nadal. Dzieci i młodzieży w salach zajęć lekcyjnych nie ma. Ruch jedynie przy pracach pielęgnujących zieleń przy obiekcie.

Komentarze

dr House
Szkola musi sie zmienic na lepsze, nieudolny polityczny strajk pokazal to jasno
2019-04-25 12:36:20
Uczniowie
Co warta jest szkola bez uczmiow? Tyle co nic
2019-04-25 11:06:13
Wawrzek
Strajk jest nielegalny, gdyż wprowadza terror wobec uczniów i rodziców.Karta Nauczyciela to post-komunistyczny przeżytek szkodzący Oświacie i nauczaniu z nauczycieli czyniąca nie uzupełniających wiedzy lumpów.
2019-04-25 11:04:11
NIL
Nauczyciele już dawno stracili poczucie rzeczywistości. Poziom nauczania (poza drobnymi wyjątkami) jest bardzo marny, wręcz żenujący. Pieniędzy chcą jak na zachodzie ale pracować jak na wschodzie. Pensum jest najmniejsze w Europie. To mam być nowoczesna oświata???? Zasłaniają się, że pracują w domu. Ja też pracuję w domu, ale po 40 godz. tygodniowo a oni???? po 18? Co najmniej połowa nadaje się do wymiany od razu - bo nawet gdyby pracowali 2 x więcej to i tak niczego pożytecznego by nie nauczyli. Niestety dobrych nauczycieli jak na lekarstwo - pozostali to zwyczajne pasożyty. Niech każdy kto popiera ich "strajk" czyli siedzenie i nic nie robienie - niech powie że wszyscy lub większość nauczycieli co ich uczyli- dobrze wykonywali swoją pracę... Lista "dobrych" skończy się bardzo szybko.... pozostaje długa lista beznadziejnych nauczycieli...
2019-04-25 10:47:45
Mieszkaniec
Mniej polityki w szkole wiecej troski o ucznia. Oswiate zreformowac od nauczycieli zaczac wymagac efektow
2019-04-25 10:28:00
obserwator
Popieram ich walkę o właściwą pozycję w społeczeństwie. Im się te pieniądze po prostu należą.
2019-04-25 08:52:01
Piswon
Dla mnie ten rząd jest skończony. Trzeci tydzień nie zapewniają edukacji naszym dzieciom.
2019-04-25 08:36:12
jacy nauczyciele ??
Czego oni uczą ?? to jakieś postkomuchy przyzwyczajone do szantażu, strajków, nieróbstwa... Starzy żyją przeszłą epoką a młodych nauczyli, jak na państwowym wygodnie być i nic nie robić
2019-04-25 07:42:52
rodzice
Kiedy się skończy ten bezsensowny strajk? Nauczyciele powinni wrócić do uczniów
2019-04-25 07:21:54
bibliotekarze
To uczniowie są w szkołach najważniejsi! Dobrze że zostały już przeprowadzone w większości szkół rady pedagogiczne. Więcej troski o ucznia i o oświatę
2019-04-25 07:12:06
Rodzic
Jak na świecie nazywa się tych którzy biorą zakładników by osiągnąć swój często absurdalny cel? Mówią że nie powinno się z nimi negocjować.Wygląda na to ,że uczniowie zostali zakładnikami. Obrzydliwe to.
2019-04-25 06:50:49
Tomek
Moja sostrzenica jest nauczycielka w Chicago jest po studiach magisterskich zaczyna prace o 7 konczy o 15 od poniedzalku do piatku 40 godzin tygodniowo.Zarobki w Polsce dla nauczycieli sa zbyt male to prawda, ale 18 godzin tygodnowo to jakies wielkie nieporozumienie .Godziwe wynagrodzenie za godziwa prace a nie za cwierc etatu
2019-04-25 01:40:34
Olek
Nauczyciele zaciekle walczą z abiturientami o upadek swojej godności. Z pozytywnym skutkiem, niestety.
2019-04-24 22:06:50