środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Tablica na stulecie

Tablica na stulecie

Tablica na stulecie
Data publikacji: 2017-12-10 23:40
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:31
Wywietleń: 1471 304726

W krakowskiej kamienicy Wentzla na Rynku Głównym 22 grudnia 1917 r. powołano Żeglugę Polską, stowarzyszenie z ograniczoną poręką, dając początek polskiej gospodarce morskiej. Z okazji stulecia tego wydarzenia firmy armatorskie ufundowały pamiątkową tablicę. Odsłonięto ją w piątek (8 grudnia) w Krakowie.

- Krakowska Żegluga Polska ostatecznie nie wybudowała  statków, wybudowała je natomiast druga Żegluga Polska, powołana do życia w 1926 r. jako spółka akcyjna, która decyzją ówczesnego ministra przemysłu i handlu Eugeniusza Kwiatkowskiego powstała w Gdyni - przypomniał Paweł Brzezicki, zarządca komisaryczny Polskiej Żeglugi Morskiej, a zarazem pomysłodawca upamiętnienia wydarzenia sprzed stu lat. - Pierwszymi z tych statków były seria pięciu parowców kupiona w jednej z francuskich stoczni. Były to jednocześnie pierwsze jednostki marynarki handlowej, których nazwy brzmiały: „Kraków ”, „Wilno ”, „Poznań ”, „Toruń ” i „Katowice”. Z wyjątkiem „Katowic”, które zatonęły w 1949 r., wszystkie te parowce pływały od 1951 r. w Polskiej Żegludze Morskiej, przyznając tym samym PŻM rolę bezpośredniego spadkobiercy przedwojennej ŻP.

Dodał, że jest też trzecia Żegluga Polska. W 1982 r. powstało zagrożenie zajęcia statków PŻM w obcych portach na poczet długów polskiego państwa. Utworzono Żeglugę Polską jako spółkę-córkę PŻM. Do niej przepisano wszystkie statki. Stała się filarem Grupy PŻM.

Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski przekazał pozdrowienia od ministra Marka Gróbarczyka i przeczytał list od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS.

- Druga Rzeczpospolita przykładała ogromną wagę do gospodarki morskiej i pragnęła wykorzystać wielką szansę, którą stworzyło odzyskanie dostępu do morza - napisał J. Kaczyński. - Niestety, to, o co tak dbała II RP, cały wielki dorobek naszej gospodarki morskiej, został w ogromnej mierze zaprzepaszczony po1989 r. Dziś staramy się tę jakże istotną sferę naszego życia gospodarczego podnieść z upadku.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik przyznał, że krakowianie nie mają wiedzy o wydarzeniu sprzed stu lat. Gratulował firmom żeglugowym powrotu do korzeni.

Obchody stulecia ŻP honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda. W jego imieniu za inicjatywę odsłonięcia pamiątkowej tablicy dziękował minister Adam Kwiatkowski.

- Ona przypomina o tym, że wtedy, kiedy Polski jeszcze nie było na mapie i trwała I wojna światowa, byli już ci, którzy mieli jakiś pomysł, perspektywę i zabrali się do realizowania - powiedział.

Wzruszające przemówienie wygłosił kpt. żw. Zbigniew Sulatycki, przewodniczący Honorowego Komitetu Obchodów 100-lecia Żeglugi Polskiej oraz przewodniczący Konwentu Morskiego.

- Dla nas, którzy kończymy to życie, gospodarka morska była najważniejsza - podkreślił.

Kapitan odczytał też list od premier Beaty Szydło.

Tablicę odsłonili ministrowie Kwiatkowski i Witkowski oraz kpt. Sulatycki. Ufundowały ją spółki z Grupy PŻM, a także Chipolbrok, Euroafrica i Polska Żegluga Bałtycka.

Tekst i fot. (ek)

Tablica na stulecie Tablica na stulecie Tablica na stulecie Tablica na stulecie Tablica na stulecie Tablica na stulecie Tablica na stulecie Tablica na stulecie

Komentarze

Marynarz
Kowal chyba sam byłeś w UB, bo tak dobrze jesteś poinformowany, teraz nadajesz się na Sygnalistę!Jesteś nasycony nienawiścią!Plujesz na ciężko pracujących marynarzy, może to ciebie złapali celnicy i teraz się mścisz...
2017-12-11 15:25:47
Dryja
A logo PLO brak, winnych też!
2017-12-11 09:43:53
koval
Na zdjeciach po raz pierwszy po 1989 nie ma tych zab co zawsze podkładali buty do podkucia. Nie ma ubecji i agentow ,nie ma komunistycznych beneficjentów co to partie rozbijali od wewnątrz granatami,nie ma facetów w kapitanskich mundurach- przemytników którzy przez 30 lat nie dali sie złapać ani celnikom,ani ubecji,ani milicjantom ktorzy zrobili prawdziwy szlak przemytnikow dla wywózy polskich dzieł sztuki i (poniemieckiej i pofrancuskiej) dzieki temu ze chronił ich parasol ochronny Systemu.Umieraja swiadkowie sprzatania piwnic muzealnych.Nie ma tych którym dorabiano legendy mistrzow polski w szachach.Zegluga Polska w czasach naszego pokolenia juz sie nie rozwinie i racje ma prezes Kaczynski
2017-12-11 07:22:46
;/
Takie tablice montuje się na fasadzie budynku, a nie wewnątrz, bo tak będą o niej wiedzieli tylko goście hotelowi, a nie turyści podziwiający rynek.
2017-12-11 06:55:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy