środa, 17 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Tablica zdjęta po uroczystości. Kamieniarz popełnił błędy

Tablica zdjęta po uroczystości. Kamieniarz popełnił błędy

Tablica zdjęta po uroczystości. Kamieniarz popełnił błędy
Data publikacji: 2018-09-14 18:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:20
Wywietleń: 1914 351109

Środowa (12 września) uroczystość na cmentarzu komunalnym przy Krzyżu Katyńskim w Sławnie, gdzie odsłonięto tablicę w hołdzie żołnierzom II Korpusu Polskiego i wkopano urnę z ziemią spod Monte Cassino, nieoczekiwanie ma dalszy ciąg. Płyta pamięci została zdjęta z powodu błędu kamieniarza.

Okazało się, że gość honorowy – minister i senator Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa, dowódcy żołnierzy polskich w czasie II wojnie światowej, odsłoniła tablicę poświęconą „zwycięscom” zamiast prawidłowo „zwycięzcom”. Opublikowane zdjęcia z ceremoniału w Sławnie wywołały skandal wśród internautów.

Wina spadła na kamieniarza, który wykuł napis na płycie pamięci. Niestety, popełnił błędy ortograficzne, czego nikt nie sprawdził po aprobacie treści przez wojewodę zachodniopomorskiego i Instytut Pamięci Narodowej. Ta powinna brzmieć: „W hołdzie żołnierzom II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa walczącym we Włoszech w latach 1943-1945, zwycięzcom w bitwach o Monte Cassino, Ankonę, na linii Gotów, w Apeninie Emiliańskim oraz o Bolonię – Społeczeństwo Ziemi Sławieńskiej”. Pomysłodawcami byli członkowie Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Oddział w Koszalinie. Ta organizacja odpowiada za zlecenie dane kamieniarzowi. Rzemieślnik był na bakier z ortografią zresztą dwukrotnie, bo wpisał też na tablicy „Ankone” zamiast „Ankonę”.

Uczestnicy na spotkaniu zachowali powagę. Rozjechali się do domów. Nic nie zapowiadało burzy. Wszystkie niedopatrzenia wyszły na jaw, gdy na stronie kancelarii premiera (bpdm.kprm.gov.pl) opublikowane zostały zdjęcia nazajutrz po uroczystości w Sławnie.

Organizatorzy wydarzenia palą się ze wstydu, bo nikt nie spodziewał się żadnych perypetii związanych z upamiętnieniem żołnierzy generała Andersa. Płyta z błędami ortograficznymi została usunięta z cmentarza i poszła do poprawki w tym samym zakładzie kamieniarskim. Po uroczystości pozostały publiczne przeprosiny z zaistniałego nietaktu. ©℗

(m)

Fot. bpdm.kprm.gov.pl

Komentarze

Etno
Do ciekaff : bardzo trafna uwaga!!! Do Waldi: spadaj durny troll!!!!!
2018-09-16 17:52:22
Waldi
Rzadzacy analfabeci to i kamieniarz po ich linii.Nieuk ciągnie do nieuka.
2018-09-15 12:41:54
ciekaff
Dlaczego nikt nie spyta kamieniarza o jego wersję ...?? Kamieniarz zawsze wykuwa ze wzoru który dostał ! Nie musi rzemieślnik znać języka chińskiego aby wyryć na kamieniu napis !!! Więc kto zawinił ??
2018-09-15 09:10:05
;/
To te Miodki od first to Fiht ? czy lepsi @k- jakiej szkoły, wincej religii ,kto by tam sie uczył jakiejs ekonomii,polskiego,matmy,programowania, NIE !!!!Jacy zamawiający takie błędy i ze tez nawet tego nie weryfikuja wczesniej,totalna amatorka jak wszystko zreszta, PANSTWO W RUINIE !
2018-09-15 08:23:28
k
Oglądajta wincej telefizji i olewajta szkoły - to będzieci tacy jak ten baran !/ Może ten kamieniarz jest dobrym rzemieślnikiem , ale bład popełnił ! /.
2018-09-14 21:08:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie