wtorek, 17 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Torba foliowa to plastik?

Torba foliowa to plastik?

Torba foliowa to plastik?
Data publikacji: 2019-08-22 14:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 10:08
Wywietleń: 2919 409652

„Do którego pojemnika wrzucać czerstwe pieczywo? A gdzie ziemię po doniczkowych kwiatach?”, „Brudną i mokrą torbę foliową po owocach można wrzucić do plastików?”, „Proszę powiedzieć, czy myć karton po mleku i pojemniki po serkach i śmietanie?”.

Podobnych pytań do redakcji „Kuriera” przychodzi mnóstwo. Nasi Czytelnicy mają problem z segregacją śmieci – są wśród nich i tacy, którzy odgrażają się, że znów będą wrzucać wszystkie śmieci do jednego kubła. I nie dlatego że nie chcą być eko. Po prostu nie wiedzą, jak rozdzielać domowe śmieci. Potrzebna dokładna, szczegółowa instrukcja. Tej nie ma.

Przypomnijmy, że o segregowaniu śmieci na poważnie zaczęliśmy w Polsce rozmawiać dopiero w 2013 r. Właściciele domków jednorodzinnych mogli się wtedy zaopatrzyć w brązowe kubły, do których mieli wrzucać tzw. odpady zielone. Poza tym na chodnikach miasta pojawiły się żółte, niebieskie i zielone pojemniki na tworzywa sztuczne, papier i szkło.

Ale to już nieaktualne. 1 lipca 2019 r. weszło w życie rozporządzenie ministra środowiska, które wprowadza zmiany w segregacji śmieci. Najważniejsza z nich to dodanie nowej frakcji odpadów segregowanych.

Dlatego od lipca pojawiły się przy naszych blokach dodatkowe pojemniki, brązowe. Są przeznaczone na odpady biodegradowalne. Są obowiązkowe (poprzednio można je było mieć, ale nie było przymusu). Właściciele domków z ogródkiem mają kilkuletnie doświadczenie. Radzą więc sobie z segregacją tej części odpadów. Jednak mieszkańcy bloków i kamienic biedzą się, co wrzucać do brązowych pojemników dopiero od dwóch miesięcy.

„Fiolka po lekarstwach to plastik? A jak klasyfikować blister, czyli listek po tabletkach – jako metal czy tworzywo sztuczne?”. To typowe dylematy, z którymi się spotykamy. Z liczby (ogromnej!) pytań zadawanych codziennie dziennikarzom wynika, że szczecinianie mają problem. Czują się niedoinformowani. Mają nowe, brązowe pojemniki i lakoniczne ulotki z instrukcją, co gdzie wrzucać. Zdaniem naszych Czytelników za mało szczegółowe. Dlatego dzwonią do redakcji.

– Zbieram „kompostowe” odpadki do osobnego wiaderka wyłożonego plastikową torbą – mówi pani Aneta. – Później odpady te wrzucam razem z torbą, bo wszystko z niej cieknie. Ale na zdrowy rozum to nie ma sensu. Reklamówka ze śmieciami pochodzenia roślinnego?

W ulotce czytamy, że do brązowego kosza powinny trafić obierki z warzyw i owoców, odpadki pochodzenia roślinnego, fusy po kawie i herbacie, kwiaty. O tym, co zrobić z torbą, nie ma słowa.

– Potrzebny jest telefon awaryjny – proponuje pan Janusz. – Chcą segregacji śmieci, to niech powiedzą, jak to robić.

Bo, jak się okazuje, uczą się nie tylko szczecinianie.

– My również – zapewnia Artur Bogacki, prezes firmy Suez Jantra, która jako jedna z trzech w Szczecinie zajmuje się wywozem i zagospodarowywaniem odpadów. – Wciąż trwa proces dopracowywania sposobów segregacji. To musi potrwać.

Prezes Bogacki podkreśla, że za granicą śmieci segreguje się od lat.

– Wiedzą, jak to robić, bo mieli na naukę dużo czasu. My na poważnie zajęliśmy się tym dwa miesiące temu – tłumaczy. – Myślę więc, że z miesiąca na miesiąc będzie coraz lepiej. I choć jeszcze znajdujemy w różnych pojemnikach prawdziwe cuda, to nie jest źle.

Szef Suez Jantra uspokaja. Przypomina, że w 2013 r. również początkowo było zamieszanie z segregacją.

– I jakoś się tego nauczyliśmy – dodaje optymistycznie. ©℗

Leszek Wójcik

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

...tylko pytam...
Czy PiSdzielcze chłopstwo parafialne s e g r e g u j e śmieci czy nadal wywozi do lasów???A pleban z "gosposią" - segregują???A urzędy wojewody, marszałka, starosty, burmistrza czy wójta -segregują? Dlaczego tam nie ma pojemników??? tylko pytam...obłudną władzę PiSdzielczą?
2019-08-25 09:57:46
Ng
A gdzie maja wyrzucać bio odpady osoby zamieszkujące mieszkania komunalne ?! Do tej pory nikt ( Zblik) nie dostarczył pojemników a mamy już końcówkę sierpnia. Dodatkowo wysłali podwyżkę czynszu straszą ze jeśli nie będziemy segregować podwyższa czynsz i będzie kara. A gdzie mamy wyrzucać bio śmieci skoro nie mamy pojemników ?! To jakiś absurd !!!
2019-08-24 12:32:29
Nikifor
Czemu za smieci placimy od wody a nie np.od kilograma smieci przeciez to ABSURD. Mam sie mniej myc by zaoszczedzic.
2019-08-23 10:49:09
Wielka ściema
Biodpady na sito. Co na sicie po wysuszeniu do spalenia. Reszta ze względu na zanieczyszczenia na wysypisko. Wniosek szkoda czasu i fatygi na bioodpady.
2019-08-23 01:23:28
Badania naukowe
pokazują że sortowanie odpadów jest nieefektywne... ilu z was potrafi odróżnić po samym dotyku polietylen od polipropylenu od polistyrenu - to jedne z najczęściej spotykanych tworzyw sztucznych - prawdopodobnie większość z was ich nie odróżnia a do tego dochodzą inne tworzywa sztuczne, wrzucone razem do pojemnika na plastik ulegają wymieszaniu i praktycznie nie jest możliwe ich rozdzielnie na czyste frakcje które można byłoby poddać depolimeryzacji i repolimeryzacji... to co powstaje z takich mieszanych tworzyw jest kopolimerem o z reguły bardzo słabych parametrach... PS Mycie odpadów tez nie ma sensu - przemysłowo mycie odbywa się w agresywnych rozworach dzięki czemu obciąża się mniej środowisko (większa efektywność i mniejsza energochłonność).
2019-08-22 22:44:43
@POszust
Opłaty za odbiór śmieci wzrosły w związku z nowymi przepisami o segregacji wprowadzonymi przez rząd, a konkretnie Ministerstwo Środowiska. Od kilku lat nie ma tam PO. :)
2019-08-22 22:38:10
do 123
fajna strona - tylko czemu dowiaduję się tego od Ciebie ??
2019-08-22 22:15:53
POszust
dla ekologii dzisiaj pod mój dom w tygodniu jeżdzi ciężarówka 3 razy w tygodniu.ekologii to szkodzi ale przynajmniej ludzie mają więcej sztucznej roboty.oczywiście zapamiętam przy urnie wyborczej że PO ledwie dorwalo się do wladzy podwyższyło mi opłatę za wywóz o 30% z 50 zł na 65 zł.A opłata ta za innych rządów nie wzrastała od 5 lat.
2019-08-22 20:55:25
123
https://www.segregujto.pl/ tu macie strone gdzie wpisujesz przedmiot-jego nazwe i ci pokazuje gdzie wrzucic
2019-08-22 17:25:47
Jazon
A kiedy pojemniki na radnych i Piotrusia Pana?
2019-08-22 16:57:06
Grażyna
Z odpadami Bio jest prosta sprawa, jeżeli kupi się woreczki nadające się do kompostowania. Ja takie wraz z pojemnikiem kupiłam na Allegro. Woreczki wykonane są ze skrobi kukurydzianej i rozkładają się w kompostowaniu po około 45 dniach. Sprawdziłam to w swoim ogrodzie. Tylko dlaczego nie ma takich woreczków w powszechnej sprzedaży, a wprowadzający przepisy o tym nie informują?
2019-08-22 15:40:17
Gość
Herbata ekspresowa: - rozcinamy torebkę i wyrzucamy fusy do BIO - odrywamy sznureczek, zszywkę mocującą sznureczek i etykietkę - sznureczek do zmieszanych - zszywka do pojemnika plastik/metal - etykietka do pojemnika papier albo plastik/metal - torebka (po wymyciu z resztek fusów i wysuszeniu) zależne od rodzaju: albo papier, albo plastik/metal
2019-08-22 15:39:17
zz
blister po lekach nie powinien trafić do normalnych pojemników ze śmieciami
2019-08-22 15:16:02
Ko
Wcale nie jest to takie oczywiste, bo podobno blister po tabletkach należy wrzucać właśnie do odpadów zmieszanych, gdyż nie ma możliwości oddzielenia metalu od plastiku lub jest to nieopłacalne.
2019-08-22 14:19:16
???
Co za głupie pytanie gdzie wrzucić blister? Czy to plastik czy metal? Jedno i drugie wrzuca się do tego samego pojemnika