wtorek, 23 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Trwa belferska grypa. Co czwarty nauczyciel na chorobowym [SONDA]

Trwa belferska grypa. Co czwarty nauczyciel na chorobowym [SONDA]

Trwa belferska grypa. Co czwarty nauczyciel na chorobowym [SONDA]
Data publikacji: 2019-01-16 13:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:30
Wywietleń: 4526 371825

Co czwarty nauczyciel w Szczecinie jest na zwolnieniu lekarskim. Na belferską grypę, jak nazywać się tę formę protestu w oświacie, zachorowano w aż 54 szczecińskich placówkach. Największa, procentowo, liczba nauczycieli nie przyszła dzisiaj do pracy w SP 56, bo 87,5 proc. Nieoficjalnie mówi się o tym, iż w najbliższy piątek liczba protestujących placówek może się bardzo mocno zwiększyć.

Jak poinformowała nas Marta Kufel z biura prasowego Urzędu Miasta,  w środę na zwolnieniach lekarskich jest 26 proc. ogółu nauczycieli szczecińskich szkół, a spośród belfrów z podstawówek na L4 jest aż 45 proc. Dzisiaj w proteście uczestniczą 54 placówki oświatowe (wczoraj było ich 52), w tym 19 przedszkoli, 31 podstawówek i 4 szkoły ponadpodstawowe (w te ostatnie Urząd Miasta wlicza zespoły szkół, np. ZSO nr 3, czyli SP 55 i X LO, oraz ZSO nr 4, czyli SP 2 i XI LO).

Obecnie sytuacja w szkołach, w których większość nauczycieli jest na zwolnieniu lekarskim, wygląda tak, że lekcji nie ma, a dzieci mają zajęcia np. w świetlicy. W niektórych podstawówkach, np. SP 74 i 14, zdecydowano się na lekcje przygotowujące ósmoklasistów do czekających ich wkrótce egzaminów.

Przypomnijmy, że masowe przechodzenie nauczycieli na zwolnienia L4 to forma protestu, a wśród postulatów – zwiększenie zarobków o 1000 zł. Rodzice różnie oceniają akcję nauczycieli. Wielu popiera pracowników oświaty, ale też sporo osób krytycznie podchodzi do akcji ze zwolnieniami lekarskimi. Szczególnie oburzeni są np. ci, którzy nie otrzymali wcześniejszej informacji o proteście, rano przyprowadzili dzieci do szkół, a tam dowiedzieli się o sytuacji, że opiekę nad uczniami sprawuje tylko garstka nauczycieli i że lepiej zabrać swoje pociechy do domu. Choć wiele placówek z dużym wyprzedzeniem informowało pracowników oświaty o prawdopodobnych zwolnieniach lekarskich.

W których placówkach w Szczecinie jest problem z masowymi zwolnieniami L4? Oto zestawienie Urzędu Miasta:

Przedszkola nr - 3,4, 5, 9, 13, 23, 29, 48, 49, 51, 54, 58, 59, 62, 65, 77, 79, 80, Środowiskowa Placówka Edukacyjno - Wychowawcza.

Szkoły podstawowe nr - 1, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 16, 20, 21, 23, 35, 39, 41, 42, 45, 46, 47, 48, 53, 56, 59, 61, 63, 65, 68, 69, 71, 74.

Szkoły ponadpodstawowe: ZSO nr 4, III LO, ZS nr 5 i ZSO nr 3.

(MON)

Fot. Anna Gniazdowska

Czy zwolnienia lekarskie to dobra forma protestu nauczycieli?

Komentarze

27 lat jestem nauczycielem
odpowiedź na hasła: Nie pasuje praca? Zmienić! To nie praca nam nie pasuje! Ludzie, którzy zdecydowali się na pracę z dziećmi i dalej to robią mimo niskiej płacy i wszechobecnego braku szacunku, mają to powołanie w sercu. Praca z dzieckiem to nie wykładanie produktów na półkę, nie remontowanie zniszczonego mieszkania i nie pisanie faktur, druczków itp... Pracujemy z młodym dorastającym człowiekiem i odgrywamy dużą rolę w ich życiu, tak jak Wy rodzice. To ważna praca! Pamiętam w czasach komunizmu nauczycielkę fizyki p. Anię, która (gdy zaczęła działać SOLIDARNOŚĆ) uczyła nas także jak myśleć i mądrze słuchać i przesiewać telewizyjną propagandę. Dobry nauczyciel nie pracuje tylko przy tablicy te 18 godzin, to jeden wielki mit. Nauczyciel to ktoś kto przygotowuje pokolenie do przyszłości, nie potulnego bezmyślnego pokolenia!!! Czy mamy zmieniać pracę,która tak kochamy? Poradzicie to też Waszym lekarzom, pielęgniarkom, policjantom? Obecna sytuacja jest wyrazem solidarności nauczycielskiej, myślimy o młodych nauczycielach, którzy za ok. 1800zł po studiach, wykonują tą trudną i ważną pracę. To jest jałmużna, nie pensja...
2019-01-17 12:28:14
Joanna
Pan Piotr i jemu podobnie komentujący nie mają pojęcia o czym piszą niestety, gdyby nie ferie i wakacje nauczyciele musieliby iść na dużo wcześniejszą emeryturę ze względu na nerwicę, ludzie nie macie pojęcia jak pracuje dobry nauczyciel
2019-01-17 11:13:12
poznaniak
W Poznaniu wszystkie szkoły pracują normalnie , jest dyscyplina. Nasi nauczyciele zarabiają godnie , kilka średnich krajowych i strajki im nie w głowie. Dlatego nasi uczniowie daleko wyprzedzają innych uczniów w Polsce jeśli chodzi o poziom edukacji i wykształcenie.
2019-01-17 11:05:47
Dlaczego nie protestowaliście za POprzednich rządów?
Tak tylko pytam...
2019-01-16 23:48:22
Kto zgodził się aby Polacy byli niewolnikami?
Nic się nie zmieni, dopóki pracownicy w Lidlach, Biedronkach etc. będą zarabiać 5x mniej niż ich odpowiednicy w Niemczech, Portugalii, Francji. Jeśli pracownicy najemni będą niewolnikami obcych korporacji we własnym kraju to i urzędnicy będą biedakami. Wolny rynek na uczciwych zasadach. Dlaczego godzimy się na poniżanie Polaków. Otwierajcie sklepy, ale płaćcie ekspedientce Lidla w Szczecinie tyle samo co w Lidlu w Penkun. Ceny te same, towary też. A jak nie płacicie uczciwie to wypad! Jestem urzędnikiem ale chcę aby pracownik hipermarketu zarabiał 5x więcej ode mnie, bo wiem że za kilka lat dzięki dochodom państwa z podatków będzie musiało się to unormalnić. Inaczej nadal będziemy pariasami
2019-01-16 23:23:23
Piotr
Chciałbym jeszcze, aby szanowni nauczyciele wiedzieli jak wyglądają urlopy ludzi zarabiających znacznie więcej niż oni. Nie, to nie jest kilkanaście tygodni (wakacje, ferie, święta) całkowitego zapomnienia o pracy, ale wyjazd na max. 1,5 tygodnia, z laptopem i telefonem. I wieczorami na "urlopie" siedzenie przy laptopie. I kilka-kilkanaście telefonów dziennie - na "urlopie". I po "urlopie" masa sprawa do nadrobienia. A nauczyciel - nawet nie da numeru swojego telefonu rodzicowi, bo jeszcze nie daj Boże musiałby odebrać telefon po pracy - czyli po dwunastej w południe ;) Ja również, jak jeden z moich przedmówców, jestem za tym aby nauczyciele zarabiali więcej, zarabiali godnie - ale pod warunkiem że zaczną pracować jak inni zarabiający tyle, ile by oni chcieli. Jest to zawód ważny, potrzebny, na pewno nie łatwy. Ale za 18 "godzin" 45-minutowych nie można zarabiać tyle co na etacie z nadgodzinami. PS. Jakby jednak kogoś sumienie ruszyło, to zasiłek chorobowy proponuję oddać na szczytny cel. Wtedy przynajmniej zejdzie to obciążenie z sumienia, szanowni Państwo ;)
2019-01-16 22:27:02
urlop opiekuńczy
Dana weź urlop opiekuńczy. Należy się na dziecko do 8 roku życia. Jest sytuacja kryzysowa w placówkach oświatowych i na tej podstawie dostaniesz taki urlop...
2019-01-16 22:16:24
obserwator
zwalniać wszystkich obiboków!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2019-01-16 22:16:05
aa
jak zachorowałem na drugi dzień były dwie panie z ZUS u mnie w domu na kontroli. Jak złamałem nogę miałem wezwanie do ZUS na komisje i pojechałem o kulach. Jak w takim razie można chorować w ramach protestu. Może zatrudnić na "samozatrudnieniu" belfrów tak jak ja pracuje od 25 lat? I nikogo nie obchodzi ile zarabiam - nauczyciele jeszcze nie opuścili socjalizmu. O nauczycielach z czasów komuny mogę książkę napisać - panie i panowie z samochodówki. Niektórzy pobierają tam pensje do dnia dzisiejszego. Wstyd.
2019-01-16 22:13:30
Anna
Wszystkim oburzonym protestem i rzucającym jadem w nauczycieli proponuję nauczanie domowe - naprawdę jest możliwe. Proszę nauczać swoje pociechy w domu, jest to zgodne z prawem. Może wtedy, choć w części dotrą postulaty nauczycieli... Wspieram i trzymam kciuki.
2019-01-16 21:26:30
czytam
Czy zwolnienia lekarskie , to jak pyta Kurier "forma protestu " , czy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy udzielane choremu . Rozumiem rozgoryczenie nauczycieli / chyba zasadne / , ale na co tak nagle zachorowało 25 % ? Na grypę , czy na depresję /nowa jednostka chorobowa - depresja płacowa ?/ ? lekarze jak widać rozumieją ,że to uniemożliwia pracę ?
2019-01-16 21:05:52
@Krótko
To ty pomawiasz i plujesz jadem , wysuwasz fałszywe oskarżenia . Ta nienawiść cię zabije , bez czyjegokolwiek udziału -opanuj te negatywne emocje .
2019-01-16 20:57:17
Rodzic
Co to kogo obchodzi,że nie ?ma z kim dzieci zostawić? Można nabyć nianie. Wszyscy nauczycielom dają głupie rady. Zmienić pracę. A ty najmij nianie. Popieram protest nauczycieli. Podziwiam was
2019-01-16 20:36:34
Anonim
A czy mnie ktoś pyta czy mam co zrobić z dzieckiem kiedy choruje ?
2019-01-16 20:31:40
Ha
Siedzą w domu to głosują? Komentarze rodziców są jakby inne
2019-01-16 20:16:35
Monika
Zmienić pracę - a.kto przyjdzie uczyc wasze dzieci ? Bo ja jako nauczyciel -.specjalista z 3 kierunkami mogę iść do biedry gdzie zarobię wiecej nic w szkolw.po 10 latach pracy ale pracownik z biedronki - niekoniecznie będzie miał.wyksztalcenie.i chęci by uczyc za te grosze.
2019-01-16 19:37:48
aga
Można dokonać konsolidacji szkół, aby nauczyciel danych przedmiotów miał pełen etat, tak jak inni pracownicy, żadnej karty nauczyciela, urlopu zdrowotnego i wtedy podwyżka pensji nawet do średniej krajowej nie wspomnę o tych dniach wolnych. Obecnie większość ludzi, którzy pracują na tzw. etatach fin. z budżetu, muszą mieć kwalifikacje wielokierunkowe, ponoszą odpowiedzialność karną związaną za błędnie wydane decyzje i obsługują klientów o bardzo różnorodnych charakterach, którym nie wstawią "1" do dzienniczka np. za nieodrobione zadanie domowe (załatwianie sprawy:problem z wypełnieniem druku, brak dokumentów niezbędnych do załatwienia sprawy itd.). Co ma zrobić z niskimi wynagrodzeniami ta ogromna liczna pracowników administracyjnych z różnych jednostek budżetowych, które nie mają takiego zaplecza związkowego o zasięgu ogólnopolskim? Jak mają poprosić lekarza o L4? Co to da? Jak wrócą to i tak muszą tą stertę dokumentów "przerobić" znamy to jak wraca się po urlopie-czar urlopu "pryska" już po pierwszym dniu pracy. W tej grupie zawodowej nawet nie są konieczne umowy cywilno-prawne jeżeli ktoś chce lub musi pracować. Wynagrodzenia, to marazm każdej "budżetówki", ale niektórzy mają ok. 20 godz. tyg. a inni 40 godzin.
2019-01-16 18:34:55
Hola
A co mnie to obchodzi co rodzice mają zrobić z dziećmi? Było świadomie planować rodzinę. A co mnie obchodzi że wykorzystują swój urlop? Ja nie znam nawet takiego pojęcia. A co mnie obchodzą ich egzaminy? Kto się uczył cały czas ten zda. Z pustego i Salomon nie naleje.
2019-01-16 16:57:45
nie no padne
opamietajcie sie ludzie w koncu, widze ze juz ta polityczna nagonka przeniosla sie na kazda dziedzine zycia w Polsce. Co do nauczycielow, jestem za zwiekszeniem ich pensji, tych na poczatku swej drogi przynajmmniej. Ale nauczyciele ze stazem + obrotniejsi nie zarabiaja malo, pensja + korki + etat w innej szkole, dodatki socjalne, wakacje to malo ? Latem opiekunowie na obozach czy koloniach, nastepna pensyjka. Pienia sie tylko Ci co sie nie potrafia ogarnac dobrze. Moja Mama uczyla w 2 szkolach i dawala korki + w wakacje nie siedziala na dupie i brzuchem do gory. Nie kazdy nadaje sie na nauczyciela, to fakt, ale jak juz sie wybierze ta droge to prosze sie liczyc ze z 27 h w szkole w tyg nie ma prawa byc pensji jak w prywatnej firmie. Nie znam nauczyciela co poszedl na kase do biedry bo sie wiecej zarabia. Przypadek ? wiekszosc to grupa pieniaczy Ps. Chcialbym tez miec co 45 min przerwe w pracy :) I nie pitolic o dyzurach bo te nie sa co przerwe. Pozdrawiam Rozsadny
2019-01-16 15:57:52
Ch.Eng
Najgorsze że tą "grypą" zarażą dzieci, aż strach co z nich wyrośnie.
2019-01-16 15:42:17
racja
bidulki... przeginają i to bardzo , tak im źle, szkoda że nie chwalą się krótkim tygodniem pracy średnio 20 godzin w szkole(widać to nawet nawet na planach lekcji nauczycieli) no może z okienkami dłużej(fakt trochę pracy w domu),rocznym urlopem zdrowotnym,dodatkami, 13-nastką, ferie,wakacje inne wolne dni no i oczywiście( nie wszyscy) korepetycje do których nikt się nie przyzna...i jeszcze te "naciągane" zwolnienia,faktycznie dają przykład...chociaż to ewidentne nadużycie..
2019-01-16 15:30:04
Krótko
Najbardziej drażnią mnie komentarze zakochanych w pis. Z jednej strony wymachują pięściami (i ostatnio nożami) by Polska była niby wielka i zamożna, a z drugiej strony w komentarzach plują na tych którzy nie tyle o tą zamożność się dopominają a o godny byt czyli Policję i nauczycieli. Czyli co wy walczycie tylko o zamożność polityków i kościoła?
2019-01-16 15:04:52
Michał
jeśli zatrudniam się na państwowej posadzie muszę liczyć się z tym, że nie będę zarabiał tyle samo co w firmie, nawet nie chcę się rozwodzić nad przywilejami dla tych państwa, którzy teraz urządzają sobie kpiny i nie przychodzą do pracy
2019-01-16 14:32:57
Ja
Zapraszam wszystkich pieniaczy na cały dzień do szkoły w roli nauczyciela.
2019-01-16 14:21:32
@Piotr
a skąd przypuszczenie że te zwolnienia są "lewe"? W Szczecinie trwa epidemia grypy.
2019-01-16 14:19:14
Rodzic
Pracodawca powiedzłał mi że już urlopu nie dostanę na wyjazd na ferie.
2019-01-16 14:09:37
Piotr
Prośba do nauczycieli którzy zaraz zaczną obrażać mnie i pozostałych komentatorów trzeźwo oceniając tą chorą sytuację - podajcie do kogo można pójść po lewe zwolnienie ? To jest proste pytanie. Poszliście po lewe zwolnienie - do którego lekarza ? Czy wszyscy równocześnie na coś zachorowaliście ? A czy pobieracie pieniądze z ZUSu, czy są one należne ?
2019-01-16 14:04:34
Koko
Nauczyciele powiadają że policja tak robiła z małym wyjątkiem policja załatwiała sprawy obywateli wolniej a nie zmuszała rodziców do brania dodatkowego urlopu z powodu ich akcji protestacyjnej. Dać im podwyżki zabierając dodatkowe płace za nadgodziny i pracę w wielu miejscach oraz korepetycje za które nieodprwadzają składek i podatków.
2019-01-16 13:55:39
CZłowiek
Są chorzy czy nie? jeżeli protestują używając L4, którego nie powinni dostać, to ktoś tu łamie prawo. Jeżeli zależy im tak na dzieciach to powinni strajkować w ferie. Lub, jeżeli są faktycznie chorzy to szkoły też powinny odpracować przymusowe ferie w wakacje lub soboty. Czy ktoś idąc lub kończąc pedagogikę myślał że będzie zarabiał kokosy? Godzą się niższe płace w zamian za mała ilość godzin, wakacje, ferie, urlopy na podratowanie zdrowia itp przywileje. I proszę nie mówić o kaiserach w dyskontach bo to też ludzie i dlaczego się nad nimi wywyższać? Jak ktoś chce 8 h siedzieć na kasie zamiast 4 w klasie to przecież nikt go nie trzyma. Na kasach w dyskontach też siedzą ludzie z wyższym wykształceniem.
2019-01-16 13:43:08
Ja
Chorobowe po chorobowym wyjadą sobie na ferie czytam że zaraz dostaną trzynastki. Polsce nikt nie strajkuje nie choruje nie protestuję. A uczniowie daleko poniżej średniej krajowej. Dać im 2 tys nie jeden
2019-01-16 13:40:31
Krzysztof
Nie pasuje praca? Zmienić, przebranżowić się. W jaki sposób nauczyciele mają zamiar (i czy w ogóle mają?) uzupełnić zajęcia, które się nie odbyły? Mam nadzieję, ze ZUS skrupulatnie kontroluje
2019-01-16 13:26:28
Dana
Co mam zrobić z dwójką moich dzieci? Do pracy brać? Wszyscy mają tak zrobić.
2019-01-16 13:17:52