poniedziałek, 11 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin

Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin [FILM]

Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin
Data publikacji: 2019-10-16 14:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-16 14:05
Wywietleń: 926 422514

Widzieli morza barwnych tulipanów na holenderskich polach i w ogrodach. Dzięki wnuczce Amelce mieli okazję przenieść cząstkę tego wspomnienia na zieleniec przy ul. Ceglanej. Oni - Jan i Kazimiera Łabuzowie - wraz z dzieciakami, społecznikami i gronem seniorów wzięli udział w drugim przystanku „Kolorowego Osiedla", czyli międzypokoleniowym projekcie dla os. Drzetowa-Grabowa.

Przedsięwzięcie to inicjatywa społeczna: Stowarzyszenia „Lepszy Szczecin" oraz miejscowej Rady Osiedla. Uczestniczą w niej społecznicy oraz mieszkańcy Drzetowa-Grabowa. Sadzą tulipany. Mając nadzieję nie tylko na efekt „wow", czyli ożywienie osiedla wiosennymi kwiatami. Ale przede wszystkim na okazję do spotkania podobnych im ludzi, którzy chcą zmieniać miasto i swoją okolicę: na dobre.

Tym razem (16 października) przystankiem na ich drodze ku „Kolorowemu Osiedlu" była Ekolandia, czyli Przedszkole Publiczne nr 73 (ul. Ceglana). Placówka jest znana z podejmowania różnorodnych tzw. zielonych wyzwań. Jej społeczność uczestniczy we wszystkich inicjatywach Ligi Ochrony Przyrody: od sadzenia krzewów po konkursy o tematyce ekologicznej. Rokrocznie organizuje „Paczkę dla zwierzaczka", a cyklicznie także zbiórki surowców wtórnych: od zużytych baterii po butelki PET. W przedszkolu jest prowadzona dogoterapia, a też odbywają się cykliczne spotkania z dziecięcymi pupilami.

- Uwrażliwiamy dzieci na przyrodę i potrzeby „naszych braci mniejszych". Bo czym skorupka za młodu nasiąknie… - mówi Aleksandra Ziółkowska, dyrektorka placówki. - Zatem  nie tylko o segregację odpadów chodzi, ale też o aspekt edukacyjny i szerszy wydźwięk społeczny. Dzięki nakrętkom pomagamy w zdobyciu sprzętu rehabilitacyjnego konkretnym niepełnosprawnym dzieciom. Za sprawą Remondisu, zbiórka makulatury pozwoliła doposażyć nasz ogród. Stąd nasz udział np. w „Całym Szczecinie w kwiatach" czy „krokusowej rewolucji".

Społeczność Ekolandii już w ub. roku uczestniczyła w jesiennym sadzeniu chryzantem. Z tulipanami - w środę - była ich pierwsza przygoda. Konkretnie grup cztero- i pięciolatków, czyli „Słoneczek" i „Kwiatków" wraz z opiekunami, przede wszystkim dziadkami.

- Ucieszyliśmy się bardzo, gdy Amelka (4 l.) powiedziała, że będziemy sadzili tulipany. Dobry pomysł. Bo gdzie dzieci, tam powinny być kwiaty: żeby było kolorowo i wesoło - komentowali pp. Łabuzowie.

Annę Lewandowską do udziału w jednym z przystanków „Kolorowego Osiedla" zachęciła wnuczka Kinga (5 l.).

- Powiedziała: masz przyjść, sadzić ze mną, żeby przedszkole było ładne! Jak można się oprzeć tak czułemu zaproszeniu? - żartuje p. Anna. - Bardzo pozytywna inicjatywa. Z przyjemnością przyszłam się w nią włączyć. Choć zapomniałam o jednorazowych rękawiczkach. Na szczęście organizatorzy byli dobrze przygotowani. Cebulki, łopatki, grabki, konewki - wszystko jest.

- I my - dziadkowie w pełnej gotowości do pracy z wnukami! - dodaje Marcin Witek, dziadek Mikołaja (prawie 5 l.). - To pouczające doświadczenie dla nas wszystkich. Razem spędzamy czas. I pracujemy. Dzieciaki mają dobrą zabawę, a przy okazji robią coś pożytecznego: sadzą kwiaty. Potem będą mogły obserwować, jak rozkwita ich dzieło. Teraz jeszcze nie mają pojęcia, jak ważna jest zieleń, ochrona środowiska, jak regeneruje siły i relaksuje praca w ogrodzie. To wszystko przed nimi. Ale dobrze, że dobrych nawyków i skojarzeń nabierają już teraz.

Wprawdzie naukę sadzenia kwiatowych cebul poprzedzały rycerskie pojedynki - z braku mieczy - na łopatki, a kończył potop z konewek i tworzenie stawów nad dołkami zasypanych tulipanów… Jednak praktyczną lekcję ogrodnictwa - połączoną z sesjami selfie z wnuczętami - w Ekolandii uznać trzeba za bardzo udaną. Tym bardziej, że wszystkim sprawiła wiele radości.

- Wszystko to robimy nie dla siebie, tylko dla piękniejszego, lepszego Szczecina - przekonywała radna Barbara Markowska, pomysłodawczyni całej akcji

Za nami dwa pierwsze przystanki „Kolorowego Osiedla". Trzeci - już w piątek (18 października) w Przedszkolu Publicznym nr 65 (ul. Jana Chryzostoma Paska), a kolejne w Szkole Podstawowej nr 11 im. UNICEFu (21 października, budynek przy ul. Dubois) oraz Przedszkolu Publicznym nr 1 (23 października, ul. Grażyny).

- To inicjatywa o międzypokoleniowym charakterze. Dlatego do udziału w niej zapraszamy najmłodszych z opiekunami, rodzicami, dziadkami. Do ich dyspozycji oddajemy tulipanowe cebulki i konewki, dając dobrą okazję do spotkania i rozmów, jak to między znajomymi z osiedla przystało - zachęca Łukasz Listwoń, przewodniczący RO Drzetowo-Grabowo. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin Tulipany, czyli zabawa i lepszy Szczecin

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

kondolencje

Henryk Józwa

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie