czwartek, 21 marca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Uchodźcy są tacy sami jak my

Uchodźcy są tacy sami jak my

Uchodźcy są tacy sami jak my
Data publikacji: 2018-12-14 17:41
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-17 16:40
Wywietleń: 1499 366889

Jak wygląda życie uchodźcy w nieznanym kraju o odmiennym języku, kulturze i klimacie? O tym i wielu innych sprawach opowiadali w piątek (14 grudnia) uczniom IX Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie uchodźcy z Bliskiego Wschodu, mieszkający dziś w Berlinie.

Do IX LO przyjechało z wizytą trzech uchodźców z Syrii i Iraku, którzy obecnie mieszkają w stolicy Niemiec. Spotkanie zostało zorganizowane dzięki współpracy IX LO z Polską Radą Społeczną w Berlinie.

- Idea jest taka, żeby poznać ich historię. Bo to, co pokazuje telewizja jest nieprawdą, możemy zobaczyć, że uchodźcy to są tacy sami ludzie, jak my. To nie są żadni terroryści. Oni uciekają ze swoich krajów przed wojną i tu w Europie układają sobie życie - powiedziała Oliwia Bąk, uczennica klasy drugiej z rozszerzonym językiem niemieckim w IX LO. - Takie spotkania jak to dają nam lepszą możliwość poznania języka niemieckiego oraz kultury i tradycji krajów spotkanych osób.

Młodzi mężczyźni: Yahya, Mustafa i Ahmad opowiadali młodzieży w języku niemieckim, jak wyglądało ich życie w rodzinnym kraju i następnie jak bardzo musiało się ono zmienić po emigracji. Yahya pokazywał zdjęcia wspaniałych budowli rodzinnego Aleppo przed wojną i ich gruzy po jej wybuchu. Młodzież mogła też zobaczyć piękny ogród z fontanną otaczający jego rodzinny dom, a następnie obóz dla uchodźców na terenie nieczynnego lotniska Tempelhof w Berlinie. Yahya zna biegle cztery języki: arabski, angielski, turecki i niemiecki. Tego ostatniego uczył się już w Berlinie na specjalnych kursach, gdzie poznawał też europejską kulturę, miał zajęcia sportowe i kulinarne. W Niemczech mieszka od trzech lat, pracuje w berlińskiej firmie, jednak swoje wystąpienie zakończył stwierdzeniem, że najważniejsza jest rodzina. Jego przyjaciel Ahmad, także pochodzenia Syryjskiego, przyznał, że w piątek mijają dokładnie dwa lata od chwili, kiedy przyjechał do Berlina.

Obcokrajowcy częstowali młodzież tradycyjnymi smakołykami arabskimi - ciasteczkami z nadzieniem z daktyli. Na pytanie uczniów, czy smakuje im niemiecka kuchnia, odparli szczerze, że wolą tę rodzinną. Konrad Miszkiewicz, uczeń klasy drugiej z rozszerzonym językiem niemieckim w IX LO, powiedział, że do tego spotkania ich klasa pod kierunkiem wychowawczyni Urszuli Tyborskiej, przygotowywała się od miesiąca. - Wcześniej, dzięki współpracy z panią Dorotą Kot Polnisher Sozialrat e.V. byliśmy z wizytą w Berlinie. Wydaliśmy też specjalny numer gazetki szkolnej "IX Wrota", w której jest artykuł na temat problemów uchodźców. Takie spotkania bardzo poszerzają naszą wiedzę i rozwijają - dodał Konrad, który zadał też gościom pytanie, co sądzą o Polsce?

 - Jestem w Polsce po raz drugi - przyznał Yahya. - Gdy wybierałem się pierwszy raz trochę się bałem, znajomy mi odradzał ten wyjazd, mówiąc, że to niebezpieczne. Na szczęście okazało się, że tu jest bardzo sympatycznie.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Uchodźcy są tacy sami jak my Uchodźcy są tacy sami jak my

Komentarze

taki wyglad polaczkow
https://www.youtube.com/watch?v=MNQaRBG6vjI
2018-12-17 16:15:18
Lukas
Niestety, przeczytałem te komentarze. Wyobraź sobie, że niemiecka propaganda jest prawdziwa ?, kiedy mówią, że Polacy to mafia: ich ludzie kradną samochody, a ich kobiety pracują w prostytucji. To zbyt wiele uprzedzeń
2018-12-16 20:35:57
@@
Ale nie stanowiący zagrożenie imigranci muzułmanie. Nie obrażaj Polaków. Polacy są bardzo mądrzy, co pokazali np. nie wpuszczając do siebie potencjalnie niebezpiecznych imigrantów muzułmanów. Jakie są konsekwencje wpuszczania do siebie takich imigrantów widać co chwilę na zachodzie. Zamachy popełnieją nie tylko oni, ale też ich dzieci albo wnuki. Stanowią oni nieustannie tykającą bombę z opóźnionym zapłonem.
2018-12-16 10:31:18
@
Imigranci Polsce są potrzebni, gdyź nie ma rąk do pracy. Polska jest otwarta dla obcych, bo swoi już nie zmądrzeją.
2018-12-16 02:29:38
@Myśl
Nasze obyczaje nie przyzwalają na kontakty seksualne z dziećmi i branie z nimi ślubu. U nas grupy młodzieńców nie napadają na ulicach na kobiety by je molestować. Nie ma zbiorowych morderstw na ulicach. Tylko ślepy może tego nie widzieć.
2018-12-16 00:40:14
@Myśl
Piszą o wjeżdzających ciężarówkach w tłum ludzi i strzelaniu w nich. Tego jakoś u nas nie ma bo nie ma tych twoich emigrantow. Przypadek? Nie sądzę trollu.
2018-12-15 23:00:23
Myśl
Bardzo dobrze, że licealiści poznają uchodźców, ich historię. Mogą przez to zrozumieć jakim dramatem jest np. wojna domowa w Syrii. Tę wojnę (sprzeciw wobec tyranii Asada) wykorzystali później mordercy z ISIS, a teraz wykorzystuje Putin. Ludzie szukają ratunku dla siebie. To chyba nie dociera do większości poniższych komentatorów, ale niechęć od "innych" została rozpropagowana przez "górę". Terroryści wykorzystują sytuację, jak wykorzystaliby każdą inną, ale są to jednak wyjątki. Czy zachowanie emigrantów różni się od zachowania tubylców? W Polsce nie ma gwałtów, zabójstw, rozbojów, pedofilii i innego okrucieństwa? To o oczym piszą codziennie gazety?
2018-12-15 20:13:07
@ curent
Przeleżałeś kilkaset lat pod lodem?
2018-12-15 18:53:07
RomanW
...kto finsnsuje tę hucpę? Kuratorium o tym wie?
2018-12-15 18:12:57
curent
Tak w zasadzie to islam niewiele się różni od wiary katolickiej - obie są nastawione na siłowe nawracanie za pomocą topora i miecza. Pokazali to swego czasu w okolicach Jerozolimy.
2018-12-15 14:54:14
Dor
Won z nachalną propagandą! NIE,NIE SĄ TACY SAMI!
2018-12-15 14:46:40
Zatroskany
Czy młodzież miała ochronę, aby nie stała się jej jakaś krzywda?
2018-12-15 14:14:26
W sensie biologicznym
nie ma miedzy nami różnic, w sensie mentalnym różnice są - my nie odcinamy głów niewiernym... Tak, wiem że to nie wina Yahya'i że jego brat Amir odcinał głowy niewiernym. Tak, wiem że to nie wina Ahmada że jego siostrzeniec Abdul zamordował siostrę bo spotykała się z niewiernym. Tak wiem że to nie wina Mustafy że jego kuzyn Ali uczestniczył w kamienowaniu zgwałconej kobiety. Tak, wiem że Islam jest religią pokoju który nieuchronnie nastanie jak wszyscy niewierni się nawrócą albo zostaną zamordowani...
2018-12-15 13:44:56
Haha
Wszystkie nienawistne wobec uchodzców komentarze napisał jeden dureń-nacjonalista, przecież to widać po stylu
2018-12-15 07:18:33
Antydebil
Tytuł powinien brzmieć: Delegacja z kalifatu Berlińskiego z roboczą wizytą w Szczecinie.
2018-12-15 06:09:19
Gość
A czy młodzież zna historię swojego kraju wystarczająco????Normalne jaja!!!Takie "warsztaty"to ile kosztują??I kto za to płaci finalnie???
2018-12-15 04:47:24
@kibic
100/100
2018-12-15 01:32:05
kibic
oni nie są tacy sami jak my ... jak pokazuje historia,gdy nasza ojczyzna była w niebezpieczeństwie my walczyliśmy o nasz kraj,a oni ... uciekli więc nie porównujcie ich do nas,bo obrażacie bohaterów,którzy zginęli w walce o ojczyznę.
2018-12-14 23:48:50
Mieszkaniec
Tzn że wzięli urlopy z pracy specjalnie żeby przyjechać do Szczecina ? Kim są z zawodu ? Jak pracują , czy płacą rachunki , podatki opowiadali ?? Tacy sami ? Nawet My szczecinianie mijając się na ulicach nie jesteśmy tacy sami , no każdy jest inny , choć z jednego kręgu kulturowego , a co dopiero Arabowie .
2018-12-14 23:03:20
tubylec
A może tak dla odmiany partia bezpartyjnych pana Krzystka wraz z PO i resztą tego lewactwa co siedzi teraz na miejskich stołkach zorganizowałaby w szkołach spotkanie z jakąś zgwałconą przez araba lub innego ciapatego Niemką, Szwedką czy Francuską lub z rodzinami tych co muslimy zabili. A w ramach warsztatów proponuję aby licealistów zawieść do dzielnic opanowanych przez imigrantów w Sztokholmie chociaż na jedną noc oczywiście bez wojskowej ochrony wtedy szybko by się przekonali czy oni są tacy sami jak my.
2018-12-14 22:54:34
Ta sama osoba
Ta sama osoba wypisuje tu zalosne litanie swychg lęków i wielopokoleniowych homofobii, spac nie moze, rzyga
2018-12-14 21:40:43
kibic
przecież wszyscy wiemy,że szkołach średnich jak i wyższych uczelniach rządzą lewacy! nie widzę problemu ... ja bym dziecku zrobił dzień wolny od szkoły i po problemie.jeśli dyrektor tej szkoły jest taka(i) wrażliwa(y) na krzywdę emigrantów zarobkowych to niech zabierze uczniów na wycieczkę do Berlina i tam zobaczą jak wygląda prawdziwe oblicze i życie z tymi ludżmi.
2018-12-14 21:24:49
@
lepiej Niech dzieci słuchają imigrantów niż księży podobnych do Jankowskiego. A pisząca poniżej dewocja z nacjonalistycznym odchyłem boi się obcych, którzy nie mają pszenno- buraczanych twarzyczek, nie piją piwa z gwinta na ulicy, nie mają reklamówek z Biedronki....
2018-12-14 21:19:43
HADE
No i dlatego od dawna pisze że żaden obcokrajowiec spoza Europy nie powinien mieć możliwości pobytu w Europie..Mieszkańcy państw afrykańskich prawie wszystkich i azjatyckich takich właśnie jak Pakistan czy Indie oraz arabskich poza bogatymi i wysokorozwiniętymi nie powinny mieć możliwości jakiegokolwiek kontaktu i postawienia stopy na europejskiej ziemi..Oni pozostali jeszcze w średniowieczu i nieh tam pozostaną..A Europa powinna być odgrodzona 5 metrowym murem i kilometrowym zaminowanym pasem ziemi..Dziękuje.
2018-12-14 21:09:05
Ale syf...
Masakra.
2018-12-14 21:04:05
??
Kto płaci za robienie wody z mózgu podatnej młodzieży? Nachalna, zbędna, tania propaganda.
2018-12-14 21:03:21
@Krótko
Nie, my molestujemy dzieci
2018-12-14 20:55:52
Obiektywny
Niestety, ale ogólnie rzecz biorąc uchodźcy z Bliskiego Wschodu nie są tacy sami jak my. Poniewż my nie strzelamy do tłumów, nie wysadzamy się na ulicach, nie wjeżdżamy ciężarówkami w jarmarki Bożonarodzeniowe pełne ludzi. Nie róbcie takich spotkań dla młodzieży, ponieważ jest to szkodliwe.
2018-12-14 20:42:33
Chybiona inicjatywa szkoły.
Czy te młode byki wypowiedziały się kiedy zamierzają wrócić do swoich krajów żeby pomóc w ich odbudowie? Chyba nie przedkładają szwabskiego socjalu ponad pomyślność własnego kraju i pozostawionych tam rodzin??
2018-12-14 20:13:48
Polak
Po co uchodźcy w szkole.Zawiezcie młodzież do Berlina do dzielnicy imigrantów to zobaczą jak naprawdę to wygląda.Nie robić takich sztuczek bo z daleka czuć lewactwo!
2018-12-14 19:28:00
My
Nie chcemy uchodźców w szkołach.Czy chcecie pokazać uchodźców dzieciom?To włącznie tv że Strasburga, tam zobaczą do czego prowadzi imigracja.Rodzice powinni wyrażać zgodę na obecność dzieci na takich warsztatach prania mózgu. Przeczytajcie co dzieje się na tzw Europie,organizowanym przez Sorosa.
2018-12-14 19:24:07
Spoko
A to dlatego na jarmarku są te zapory
2018-12-14 19:22:52
Erwin
Ciasteczka calusy usmiechy? O co tu chodzi?Jacy fajni sa uchodzcy.Ludziom nalezy pomagac ale trzeba moec zdrowy rozsadek a to wyglada jak nachalna propaganda.Emigracja ok ale w jakis granicach.
2018-12-14 19:05:13
Krótko
Znaczy się my też się wysadzamy i wjeżdżamy ciężarkami w ludzi? My też tworzymy w innych krajach strefy "No Go"? No bo jeśli nie to jednak się "trochę" różnimy.
2018-12-14 18:43:33
poland
wont z Polski
2018-12-14 18:30:55
Biblia
15 „Miejcie się na baczności przed fałszywymi prorokami+. Tacy przychodzą do was w owczej skórze+, ale wewnątrz są drapieżnymi wilkami+. 16 Rozpoznacie ich po owocach. Czy z cierni zbiera się winogrona albo z ostu figi?+ 17 Podobnie każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a każde złe drzewo wydaje złe owoce+. Ewangelia Mt 7.15 -17
2018-12-14 18:28:01
No, Szczecin na celowniku.
Obudzili śpiocha, czy przysłany specjalny.
2018-12-14 17:53:07