niedziela, 18 listopada 2018.
Strona główna > Wiadomości > Ukraińcy zadomowili się w Szczecinie

Ukraińcy zadomowili się w Szczecinie

Ukraińcy zadomowili się w Szczecinie
Data publikacji: 2018-06-22 08:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:41
Wywietleń: 4198 334733

Bezrobocie jest coraz niższe, a znalezienie fachowca coraz częściej graniczy z cudem. Rynek pracy nie jest łatwy i to pracownik, a nie pracodawca dyktuje warunki. Sytuacji nie ratuje fakt, że zatrudnienia w Polsce szukają pracownicy ze Wschodu. W tej grupie najliczniejsi są Ukraińcy. Nowej grupie pracowników, ale i konsumentów, oraz ich zwyczajom postanowił przyjrzeć się ośrodek badawczy MASMI Poland.

Jak wynika z raportu, dla decyzji zakupowych podejmowanych przez Ukraińców najważniejsza jest cena i jakość produktów. Czas, który obywatele Ukrainy spędzają na zakupach, najczęściej ograniczany jest do minimum. Najczęściej wybierają się na nie raz w tygodniu, przeważnie w weekend.

– Śledzimy promocje, wybieramy artykuły, które można kupić taniej i które mogą poleżeć w lodówce – mówi Ihor, kierowca autobusu, w Szczecinie od niemal 2 lat. – Czasem robimy z kolegami wspólne zakupy, bo tak jest po prostu taniej. Razem gotujemy, razem się dzielimy kosztami. Najtaniej wychodzi w hipermarketach i czasem naprawdę warto przejechać pół miasta, żeby zaoszczędzić.

W Szczecinie szacuje się, że jest to ok. 30 tys. osób. Część z nich przyjechała „na chwilę”, a z czasem sprowadziła całą rodzinę. Nie ma dziś chyba szkoły podstawowej, w której nie uczyłyby się dzieci pochodzenia ukraińskiego. Ich rodziców spotkamy przy kasie w sklepach, na stacji benzynowej, w firmach sprzątających, za kierownicą autobusu czy taksówki. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 22 czerwca 2018 r.

Tekst i fot. Tomasz Tokarzewski

Komentarze

trohan
Anglicy też mają takie pretensje! Proponuję ci hultaju jeździć BMW (z "przebitymi numerami", "sprowadzonym" z Niemiec :-)
2018-06-23 19:52:41
znudzony hultaj
Dlaczego wychodząc do sklepu mam nie mieć możliwości porozumienia się po Polsku? Ostatnio stanął autobus tego przeklętego zditm, a kierowca oczywiście nic w języku polskim nie umie i tak sobie staliśmy, aż mu ktoś wcisnął przycisk zamykania drzwi
2018-06-23 18:17:57
trohan
Komentarze nudzących się hultajów.
2018-06-23 16:29:18
ciekawe
A jakim cudem pan Ihor jest dwa lata w Szczecinie jak ponoć pozwolenia były na pół roku? Ktoś to w ogóle kontroluje? Polska i jej gospodarka jest przede wszystkim dla Polaków i jak jakiejś zachodniej montowni brakuje rąk do pracy, to niech sobie tę montownie postawią po prostu na Ukrainie, a nie ściągają do Polski armię obcych. Czy wy myślicie, że jak skończy się koniunktura, to oni wyjadą? Wyjedzie co najwyżej zachodnia montownia, a nasprowadzani cudzoziemcy zostaną tu jako obciążenie polskiego systemu socjalnego i rozsadnik przestępczości. Tak to się skończy.
2018-06-22 18:19:41
Jhp
Ukrainska piata kolumna
2018-06-22 16:24:59
Józiek
@Czyli ze... Pozostanie pisia sekta i jej wyznawcy. Wschód (z Rosją na czele) to ich naturalne środowisko.
2018-06-22 13:59:51
M.Dem.
Do "Zasady" i nie tylko. Nie tylko pojedyncze jatki usprawiedliwiaja organizowanie zatrzymania napływu ludności obcej. W szczególności Ukraińców właśnie. Patologia nadbudowy politycznej, operujaca powtórkami z historii, w swojej zawziętosci kontynuowania rewolucji mas dostaje szansę powtórki Wołynia 1943. Już i teraz wychodzi problem zbadania sytuacji na okoliczność: czy ludność pochodzenia ukraińskiego, podporządkowana sterowaniu z góry na kult bohaterstwa Stefana Bandery, nie jest po prostu przewidziana do szeroko zakrojonych jatek. Nie tylko wobec zwierząt. Sposobami wołającymi o przysłowiową pomstę do nieba. A sposoby (modus operandi) mają akcept milczący a nawet jawny ze strony polskości także. Armia strażników rewolucji, sowieckiej ideologii z żydowskim wkładem, osłona rozwoju zbrodniczego postępowania? U ludzi o typie osobowości zachlannym na bestialstwo w roli radości życia, to rozwój zbrodni nie będzie wymagał rozkazu. A w naszym rejonie ujścia Odry ze Szczecinem to będzie miało koronne znaczenie. Na nim najbardziej zależało Stalinowi (we wsparciu polskiego komunizmu) w czasie negocjacji kończących II wojnę światową. Strategia ta nie jest przerwana wcale do dzisiaj. Dlatego jestem za niebytem w Polsce tego wszystkiego co jest zbrodnicze wobec zycia normalnego.
2018-06-22 13:56:39
tylko że o fachowców to u nich trudno
a żądają coraz więcej
2018-06-22 13:13:12
@Fuuuj
a my Polacy brzydzimy się ruskami
2018-06-22 12:33:35
Bardzo dobrze
świetnie pracują i są najtańsi
2018-06-22 12:01:35
To Komu...
Pozostaje Bronic Ukrainskich Terenow... Doniecka i Luganska ??
2018-06-22 11:03:32
Fuuuj
Brzydze sie nimi
2018-06-22 10:57:42
Zasady
To tylko świadczy o tym, że chciwość pracodawców zmusza ich do zatrudniania osób, które godzą się na stawki, których nie akceptują Polacy. Poza tym, oby nie było tak, jak ostatnio w Świnoujściu, gdy grupa Ukraińców zrobiła niezłą jatkę. Najważniejsze, aby przyjeżdżając do jakiegoś kraju przyjąć jego kulturę, religię, zasady i pracować na jego cześć, zachowując się godnie, według reguł panujących w tym kraju. W przeciwnym wypadku, wracaj do siebie przybyszu, bo będąc w gościnie, zawsze stosujemy się do zasad gospodarza!
2018-06-22 10:55:30
Czyli ze...
Polacy na Zachod... i Ukraincy tez na zachod...!! To Kto i co... PO-zostanie w koncu na Wschodzie ??
2018-06-22 10:36:46
Miś
Ale fajnie! Beda nowe mafie w Zachpomie!
2018-06-22 09:04:13
Alicja
Nie mam nic przeciwko Ukraińcom ale jeśli już pracuje u nas np. jako recepcjonista czy sprzedawca, to niech chociaż potrafi rozmawiać w moim języku. O studentach z Ukrainy to już lepiej nawet nic nie mówić - porażka. Oczywiście wiem, że nie należy generalizować ale....