Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Ułani przemaszerowali przez Szczecin [GALERIA]

Data publikacji: 07 maja 2017 r. 13:53
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:40
Ułani przemaszerowali przez Szczecin
 

Ze Stanicy na Głębokiem przez całe miasto przemaszerowali konno na Zamek Książąt Pomorskich szczecińscy ułani, biorąc w ten sposób udział w 20 rocznicy zawiązania Klubu Kawaleryjskiego im. Ułanów Podolskich.

Rocznica ściśle wiąże się ze szczecińskim pułkiem, noszącym to samo imię i kultywującym tradycje tej formacji wojskowej. Mówił o tym na Zamku ppłk Ryszard Wietrzychowski, przewodniczący Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich. Historia pułku liczy 100 lat i w dziejach Polski pułk wyróżnił się wybitnymi i bohaterskimi czynami. Uczestniczył m.in. w Kampanii Wrześniowej oraz w bitwie o Monte Casino. Wielu ułanów w tych kampaniach poległo i z tego powodu odczytano Apel Poległych.

Marek Magowski, dowódca ułanów opowiedział o 20 letniej historii tej formacji  w Szczecinie, która ściśle współpracując z wojskiem wybudowała na Głębokiem stanicę, co roku konni biorą udział w rajdach wrześniowych i uroczystościach państwowych.
Z Zamku ułani pomaszerowali do parku Kasprowicza, gdzie zaprezentowali swoje umiejętności.

AG

Na zdjęciu: Na swoje 20 lecie szczecińscy ułani przemaszerowali przez miasto na zamek, gdzie odbyły się okolicznościowe uroczystości.

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp
2018-05-06 20:55:34
Quistorp A mój sąsiad ma 93 lata. Rasowy Ułan. Oprócz tego ,że jeździł na koniku, to jeszcze był pułkowym kowalem.Z powodu uciążliwej pracy, przy koniach, powojenna koncepcja rozbudowy wojsk rozwiązała te jednostki. Dzisiejsi mechanicy przy pracy na sprzęcie bojowym , niech nie narzekają! Bo racy przy koniach bylo w bród. Wiedzieli o tym stjenni, wymiana słomianej mierzwy, po odchodach, dokarmianie sianem, rozczesywanie sierści metalowym zgrzebłem , potem szczotkowanie, koń błyszczał. Kilka razy w ciągu doby napoić. Jak w piosence! Pobudka wstać ! Koniom wody dać! Kilku koniuszych, kilku koniuszków (to tacy pomocnicy koniuszego !) A wszystko by sobie kawalerzysta, mógł dosiąść swojego bułanka. Mój sąsiad nosił niebieski otok. To był wyróżnik dla ułanów podolskich. To oni brali udział w bitwie z wojskami pruskimi i austro-węgierskimi) na Ukrainie, pod Kaniowem. Wprawdzie, bitwa przegrana, ale decyzją traktatu Wersalskiego, i tak wojska pruskie musiały opuścić te tereny, dla objęcia ich, przez tzw, siły słowiańskie. Oczywiście wg. uzgodnionych parytetów. Takie były koncepcje francuskich polityków. To wspaniała robota , rekonstruktorów. Zabrakło, tylko tej kuchni , związanej z pielęgnacja koni!Kowale, obroki, mierzwa, wodopoje, praca pod ogonem(!) no i robota siodlarzy! Konia z rzędem dla... Rząd koński był droższy od samego konia!
Kolec
2017-05-09 00:43:01
Ludzie, bez spiny! Tak zacofane to nasze wojsko nie jest. To nie oddział bojowy kawalerii, tylko pluton reprezentacyjny ;)
Tola
2017-05-07 22:54:58
w 1939 też maszerowali - Polska była słaba i nie potrafiła się obronić ani uniknąć wojny - czas wyciągać wnioski z historii.... romantyzm jest fajny tylko trochę ryzykowny i nie zawsze skuteczny
Kazio
2017-05-07 20:21:43
Gościu ależ dyletantem jesteś cytując i wadliwie interpretując słowa Marszałka.
Gość
2017-05-07 19:01:16
Tak się kontynuuje myśl J. Piłsudskiego..."wielkiego ryzykanta", który to "cały swój wpływ w państwie kładę na to aby Polska miała wielką ilość kawalerii"...przeciwko czołgom i samolotom, jak się okazało. Za to kanclerz Hitler kazał wartę honorową mu postawić przy grobie na Wawelu.
555
2017-05-07 14:41:37
W parku kasprowicza byla nawet ekipa tvp Szczecin, oczywiscie zaparkowali niezgodnie z przepisami obok lokalu a nuz widelec ,moze od razu zrobia material o nielegalym parkowaniu w swojej tv ? żenua.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA