niedziela, 22 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > W klatce. W niedzielę zaprotestuje BASTA

W klatce. W niedzielę zaprotestuje BASTA

W klatce. W niedzielę zaprotestuje BASTA
Data publikacji: 2018-07-14 23:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:15
Wywietleń: 935 338033

Każdego roku, tylko w naszym kraju, jest zabijanych 10 milionów zwierząt dla pozyskania ich futer. Na fermach zagłady są gazowane lub śmiertelnie rażone prądem. Polska ostatnio skorzystała - choć z uwzględnieniem okresu przejściowego - z szansy dołączenia do wielkiej rodziny nie tylko europejskich państw, w których ów przemysł ferm śmierci jest zakazany. Czy teraz politycy znów zdecydują inaczej?

Od lat obrońcy praw zwierząt zabiegali o odesłanie hodowli zwierząt futerkowych na śmietnik historii. Decyzja w tej sprawie była jednak w rękach polityków. Najpierw więc przepadł obywatelski projekt ustawy w tej sprawie, z poparciem wyrażonym przez blisko 225 tysięcy podpisów, złożony w Sejmie przez Koalicję dla Zwierząt w 2011 r. Potem także .Nowoczesna ugięła się pod naciskiem futrzarskiego lobby: w 2016 r. wycofała własny projekt , delegalizujący funkcjonowanie ferm zwierząt futerkowych na terenie RP.

Dopiero obecnie rządzący PiS doprowadził do legislacyjnego przełomu. Tegoroczna nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt (uchwalona w styczniu, a weszła w życie w połowie marca) wprowadziła - choć z uwzględnieniem okresu przejściowego - zakaz hodowania zwierząt futerkowych. Zgodnie z tą nowelą, właściciele ferm swoją działalność będą mogli prowadzić wyłącznie do 31 grudnia bieżącego roku („Zabrania się chowu i hodowli zwierząt, o których mowa w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz.U. z 2007r.133.921, z późn. zm.) z wyjątkiem królika (Oryctolagus cuniculus) hodowanych w celu pozyskiwania z nich futer”).

Jednak teraz - jak sygnalizują obrońcy praw zwierząt - lobby futrzarskie znów podnowi głowę. Chce wymusić na rządzących powrót do złej przeszłości. Lobbyści - także w PiS - zabiegają o uchylenie zakazu  funkcjonowania hodowli cierpienia. Stąd prewencyjne akcje uliczne, organizowane w całym kraju, przez obrońców praw zwierząt.

Także w Szczecinie. Najbliższą - zaplanowaną na niedzielę (15 bm.) - firmuje BASTA! Inicjatywa na Rzecz Zwierząt. Pod hasłem „PiSek w klatce - akcja antyfutrzarska" odbędzie się na pl. Rodła. Początek - godz. 14

- W centrum miasta postawimy dwie klatki, które powinny zwrócić uwagę przechodniów, mediów oraz polityków, jak okrutna jest hodowla zwierząt na futra. Przyjdź i wspólnie z nami wyraź swój sprzeciw! - zachęca Łukasz Musiał z BASTA!

(an)

Fot. BASTA! 

W klatce. W niedzielę zaprotestuje BASTA W klatce. W niedzielę zaprotestuje BASTA

Komentarze

Do wrażliwych innaczej
Obłudnikami i hipokrytami są ci co nie widzą cierpienia bezbronnych zwierząt tłoczących się w ciasnych klatkachi obdzieranych żywcem ze skóry. Rodzice nienauczyli was wrażliwości na cierpienie INNYCH ZYJACYCH STWORZEŃ ??? Ekologia to nie tylko plastik a roślinne produkty,ka pe wu???
2018-09-03 17:15:46
Mieszkaniec polskiej wsi
Hodowla norek amerykańskich w Polsce to holenderski biznes, polscy figuranci oraz ukraińscy pracownicy. W hodowli norek brakuje kontroli państwowych związanych ze stanem ferm, legalnością zatrudnienia i prawidłowym płaceniem podatków. Norkowi bonzowie mają w naszym kraju raj podatkowy za pozwoleniem naszych władz. To jedyny rodzaj działalności, którego państwo nie chce kontrolować. Szok!
2018-07-16 19:17:22
Kiepy
Ekoterrorystom z "basta" mówimy NIE!
2018-07-16 07:20:17
OK.2010
PANIE MUSIAŁ Z BASTA pytania: 1. Kto finansuje Pańską działalność ? 2. Dlaczego dziki grasują na terenie m.SZCZECINA ? 3. Czy na odłowienie tych zwierząt brak środków ? Czas poznać kulisy Pańskiej działalności może być bardzo ciekawa ?
2018-07-15 13:46:02
hipokryci
Kupowanie i noszenie skórzanych butów im nie przeszkadza.
2018-07-15 10:18:25
tumany obłudy
Jak najbardziej popieram stosowanie naturalnych futer i skór oraz hodowlę zwierząt na nie przeznaczonych. Zawodowych pieniaczy odsyłam do krainy plastiku i przemysłu chemicznego. "Ekologia" jak cholera!
2018-07-15 00:10:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie