Wtorek, 14 maja 2024 r. 
REKLAMA

W KURIERZE. Mieszkańcy: nie zabierajcie nam parku!

Data publikacji: 30 grudnia 2016 r. 22:25
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:24
W KURIERZE. Mieszkańcy: nie zabierajcie nam parku!
 

Niespełna cztery lata temu w Szczecinie zbudowano od podstaw pierwszy międzyosiedlowy park przy ul. Kutrzeby/Taczaka. Inwestycję zrealizowano przy wsparciu funduszy unijnych, a kosztowała ponad 1 milion złotych. Czy teraz, gdy cieszy się ogromną popularnością wśród szczecinian, miałby stracić charakter miejsca rekreacji i wypoczynku na rzecz pętli autobusowo-tramwajowej?

To blisko 3-hektarowy teren niegdysiejszych nieużytków oraz działek. Zamieniony w park po dosadzeniu - na początek - ponad 1200 krzewów i blisko 90 drzew, zbudowaniu charakterystycznej drewnianej infrastruktury (stąd nieformalna nazwa: szczeciński Biskupin): alejek spacerowych, ławek, plenerowej sceny, zadaszonych miejsc biesiadnych i palenisk, placu zabaw, boisk, stołów szachowych i do gry w ping-ponga, wybiegu dla psów. Międzyosiedlowy park rekreacyjny służy mieszkańcom Świerczewa, Krzekowa, Bezrzecza, Kaliny, Przyjaźni, Pogodna i Gumieniec.

Dla lokalnej społeczności park jest bardzo ważny, o czym świadczy akcja, jaką podjęli - jak mówią - w jego obronie. Piszą i przekazują do magistratu „uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Pogodno-Taczaka", żądając usunięcia zeń zapisu mówiącego o przeznaczeniu „terenu obecnego parku przy ul. Kutrzeby/Taczaka na pętlę autobusowo-tramwajową".

Piotr Zieliński z Centrum Informacji Miasta UM odpowiada: „Miasto nie ma w planach inwestycyjnych (Wieloletnim Programie Rozwoju Szczecina) zadania związanego z budową takiej pętli, a tym samym nie zamierza likwidować istniejącego tam parku".

- Autentycznie cieszy mnie zainteresowanie mieszkańców sprawami lokalnymi, chęć wpływania na swe otoczenie i miejskie inwestycje, ale w tym przepadku… to chyba pewna nadwrażliwość. Zagrożenia dla parku nie ma - twierdzi Marek Duklanowski, przewodniczący komisji ds. gospodarki komunalnej, rewitalizacji i ochrony środowiska rady miasta. - W „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta” jest zapis o rezerwie parkowego terenu na rzecz komunikacji miejskiej. Niefortunny i sprzed bodaj 20 lat. Podobnie jak tunel pod rondem Giedroycia czy usunięcie targowiska Manhattan, którego miejsce miałaby zająć droga. Miasto tych zapisów nie ma zamiaru realizować! Chce jednak uchwalać kolejne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego miasta. W tym m.in. Pogodno-Taczaka. Żeby nie było, jak do tej pory, że przy choćby wspomnianej ul. Taczaka deweloper stawia wielorodzinną zabudowę mieszkaniową, a przy blokach na 150 rodzin urządza jedynie 3 miejsca parkingowe. Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego daje gwarancję, że taka sytuacja się nie powtórzy. I o to chodzi.

- Zmieniają się realia, koncepcje, przepisy, ludzie na stanowiskach także. A zapisy w dokumentach trwają. Wszyscy nas zapewniają, że pętli komunikacyjnej w miejscu parku nie będzie. Ale tylko ustnie. Tymczasem pisemnie… nikt nie chce. A za dwa lata wybory - komentuje Wojciech Wilski z zarządu RO Pogodno. - W pierwszym dokumencie „Porozumienia dla Szczecina" jest mowa o budowie pętli autobusowo-tramwajowej w miejscu obecnego parku. W drugim „porozumieniu" takowego zapisu brak. A kto wie, jaki będzie w trzecim? Kto zaręczy?

Nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale również Stowarzyszenie „Lepszy Szczecin" zamierza zgłosić własne uwagi do projektu tegoż planu. Chce też występować jako strona w toku jego procedowania. Pisma i wnioski w tej sprawie przekaże magistratowi w najbliższych dniach.

- Chcemy bronić parku. Wbrew pozorom i temu, co oficjalnie twierdzi Urząd Miasta, zagrożenie ryzykiem budowy pętli kosztem zieleni jest w tym miejscu spore - przekonuje Dominika Jackowski ze Stowarzyszenia „Lepszy Szczecin". radna RO Gumieńce - Bo jeżeli nie powstanie przy Azoty Arenie, to drugim punktem na mapie Szczecina jest właśnie teren przy ul. Taczaka. Tramwaje Szczecińskie o taką rezerwę wystąpiły, składając do tej pory jako jedyny podmiot uwagi do opracowywanego planu „Pogodno-Taczaka". Co ciekawe, w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta” nie ma mowy o pętli autobusowo-tramwajowej. Tylko o torowisku i o terenie zarezerwowanym dla celów komunikacji miejskiej.

Uwagi do opracowywanego planu zagospodarowania przestrzennego można zgłaszać wyłącznie pisemnie (za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej tylko wówczas, jeżeli posiada się kwalifikowany podpis elektroniczny lub ePUAP) i w terminie do 7 stycznia 2017 r.

Arleta NALEWAJKO

Zdjęcia: Mirosław WINCONEK

Cały artykuł w Magazynie "Kuriera Szczecińskiego", e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 30 grudnia 2016 r. 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA