sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > W Szczecinie rusza babyteka

W Szczecinie rusza babyteka

W Szczecinie rusza babyteka
Data publikacji: 2018-06-22 18:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:13
Wywietleń: 1625 334860

Państwo Natalia i Mateusz Ratomscy ze Szczecina spodziewają się czworaczków! To duże szczęście, ale i spore wyzwanie, począwszy od przygotowania wyprawki dla takiej drużyny. Rodzicom w tej potrzebie pomoże samorząd województwa, który we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci właśnie uruchamia innowacyjny projekt - wypożyczalnię sprzętów dla wieloraczków.

Na pomysł zorganizowania takiej wypożyczalni (roboczej nazwaną już "babyteką") wpadł Regionalny Ośrodek Pomocy Rodzinie przy Urzędzie Marszałkowskim. Ponieważ wsparciem rodzin w bardzo szerokim zakresie zajmuje się m.in. TPD, ROPS zaproponował tej organizacji współpracę. W piątek (22 czerwca) w gabinecie marszałka Olgierda Geblewicza podpisano umowę dotacyjną na kwotę 10 tys. zł. To na początek, jeśli projekt się sprawdzi, zostanie rozszerzony.

- Kiedy miałem cztery lata, czekałem z utęsknieniem na braciszka lub siostrzyczkę - opowiadał marszałek. - Nie było jeszcze USG, wszystko było bardziej nieprzewidywalne. Gdy się okazało, że urodzili się i brat, i siostra, tata lekko zbladł. W tamtych czasach trudno było zdobyć większy wózek czy większe łóżeczko. A to były tylko bliźniaki... Dziś czasy są inne, ale w przypadku, gdy rodzą się trojaczki czy czworaczki to zawsze wyzwanie do kwadratu!

Na spotkaniu obecny był Mateusz Ratomski, ojciec dzieci. Przyznał, że oferowana pomoc jest dla rodziny ważnym wsparciem.

- Ciężko wystartować, bo wszystko mnożymy razy cztery - mówi. - Dlatego taka pomoc na pewno bardzo się przyda. Nie znamy jeszcze płci dzieci, dowiemy się tego przy porodzie. Ten jest planowany na 5 września, ale trudno to dokładnie przewidzieć.

TPD do wypożyczalni na początek kupi sprzęt na potrzeby czworaczków - m.in. dwa podwójne wózki, łóżeczka, pościel. Będzie wykorzystywany przez rodzinę nieodpłatnie, aż dzieci z niego wyrosną. Potem wróci do TPD, by posłużyć innym. Organizacja będzie w ten sposób wspierać rodziców wieloraczków (także bliźnięta) z terenu województwa.

W 2016 roku w całej Polsce urodziło się 10 080 wieloraczków, najwięcej bliźniąt, 33 razy na świat przyszły trojaczki, 8 razy czworaczki. W 2017 r. było 10 779 urodzeń wieloraczków, w tym 279 trojaczków i 4 czworaczki. W Zachodniopomorskiem w 2016 r. urodziło się 408 wieloraczków, w tym 405 razy bliźnięta i trzy razy trojaczki. W 2017 wieloraczki rodziły się 372 razy, 363 razy bliźnięta i dziewięć razy czworaczki.

Anna Gniazdowska

fot. Anna Gniazdowska

 

Komentarze

Mama trojaczków
Szkoda że nikt nie wpadł na taki pomysł wsparcia dla rodzin wieloraczków jakieś 4 lata temu gdzie w jednym roku aż trzy potrójne szczęście pojawiły się w Szczecinie. Ale lepiej późno niż wcale. gratulacje dla rodziców i dużo zdrówka
2018-06-30 08:05:29
Hmm...
Najpierw i PO-wcy Walcza w "Manifie" o PO-dtrzymanie Skrobanek... a teraz nagle PO-dpisuje sie umowe dotacyjna do 10 tys. zlotych - dla baby-teki !!
2018-06-23 00:13:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie