niedziela, 17 lutego 2019.
Strona główna > Wiadomości > Weekend w regionie: 22–24 czerwca. Warto się wybrać!

Weekend w regionie: 22–24 czerwca. Warto się wybrać!

Weekend w regionie: 22–24 czerwca. Warto się wybrać!
Data publikacji: 2018-06-22 13:29
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:41
Wywietleń: 1961 334810

Folklor jest fajny!

Pyrzyce. Pyrzyce powitają wakacje na ludową nutę. Dziś (piątek) rozpoczynają się tu 38. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem, z udziałem 450 artystów z różnych zakątków świata. Tego nie można przegapić!

To będzie wyjątkowa edycja pyrzyckiego festiwalu. Po raz pierwszy festiwalowa scena zostanie umiejscowiona w najbardziej rozpoznawalnym punkcie miasta, czyli w scenerii średniowiecznych murów obronnych. Tu dziś (piątek) o g. 22.30 wystąpi Cleo, a popularnej artystce będzie towarzyszyć Zespół Pieśni i Tańca „Pyrzyce”. Podczas trzydniowych spotkań z folklorem w muzyczną podróż dookoła świata zabiorą nas zespoły z Serbii, Ukrainy, Turcji, Kazachstanu, Rumunii i oczywiście nasze rodzime. W widowiskowy sposób artyści zaprezentują się zwłaszcza w sobotę wieczorem (g. 22), kiedy to w barwnym korowodzie i z pochodniami przejdą przez miasto.

Program festiwalu obfituje nie tylko w muzyczne atrakcje. Przez trzy dni będzie można odwiedzać jarmark tradycji z rękodziełem twórców ludowych. W parku im. Jana Pawła II będzie działać polsko-niemiecka Folkowa Strefa Relaksu, w której będą pokazy taneczne i filmowe, pełnomorski kontener sztuki i wygodne leżaki. Atelier Sztuki Ludowej zaprosi na warsztaty wikliniarstwa, haftu, florystyki, ceramiki. Dodajmy, że w tym roku udało się zaprosić do Pyrzyc wielkiego miłośnika folkloru i przyjaciela festiwalu aktora Stanisława Jaskułkę. 

38. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem zakończy w niedzielę o g. 19 Koncert Pieśni Narodowej i Patriotycznej w kościele pw. WNMP.

„Sąsiady” zapraszają

Trzebiatów. Do wspólnej zabawy zaprasza w sobotę Trzebiatowski Ośrodek Kultury. W ogrodach Pałacu nad Młynówką odbędą się już kolejne Trzebiatowskie Spotkania Kultur „Sąsiady”, popularyzujące tradycje, kulturę i historię ludności zamieszkującej gminę.

Spotkania ukazują wartościowe i znaczące elementy dziedzictwa mniejszości narodowych ukraińskiej i niemieckiej, które odzwierciedlają wielokulturowy charakter regionu. W ramach trzebiatowskich spotkań na scenie zaprezentują się zespoły: Czerwona Róża, Trzebiatowiacy oraz Słowiańska Dusza. Do wspólnej folkowej zabawy zaprosi także DJ Brajan. W programie również poczęstunek sąsiedzką zupą i rozstrzygnięcie dorocznego konkursu na Potrawę Sąsiada. W ogrodach Pałacu będą stoiska z rękodziełem, będzie można podziwiać wyroby rzemieślników, podpatrzeć ich przy pracy i samemu spróbować coś wykonać. Sobota w Trzebiatowie będzie też Świętem Haftowanej Bluzki (do obejrzenia wystawa takich bluzek z kolekcji Jana Syrnyka). Te i inne atrakcje już od g. 16.

Świnoujskie Wieczory Organowe

Świnoujście. Przed nami drugi koncert w ramach Świnoujskich Wieczorów Organowych. Przy organach zasiądzie dziś (piątek) Krzysztof Czerwiński, a wydarzenie uświetni występ Miejskiego Dziewczęcego Chóru Logos.

Krzysztof Czerwiński to organista, dyrygent i pedagog z dalekiej Australii. Odbył szereg podróży koncertowych m.in. w Australii, Austrii, Francji, Holandii i USA. Laureat wielu konkursów, w tym I miejsca w konkursach Amerykańskiego Związku Organistów. Ukończył m.in. dyrygenturę symfoniczno-operową w Sydney Conservatorium of Music w Australii. Od 2012 r. jest Dyrektorem Muzycznym kościoła uniwersyteckiego Macquarie Chapel w Sydney.

Założycielką Miejskiego Dziewczęcego Chóru Logos ze Świnoujścia jest Elżbieta Naklicka. Zespół zdobywa co roku liczące się nagrody na Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konkursach Chórów.

W programie koncertu, który odbędzie się w kościele pw. Chrystusa Króla, są utwory: D. Buxtehudego, J. S. Bacha, M. Gomółki, A. Koszewskiego, Arne Mellnas’a, Tobina Stokes’a, Piotra Jańczaka, Leona Boellmanna’a, M. Sawy, Jurgena Riegera’a, Katarzyny Młynarskiej, Astora Piazzoli, Huddie W. Ledebettera’a i Karla Jenkins’a.

Muzyczna uczta w katedrze

Kamień Pomorski. W ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pom. dziś (piątek) w katedrze dla melomanów wystąpią: Adam Kowalski (organy), Chór Uniwersytetu Szczecińskiego i Capella Thoruniensis.

Koncert rozpocznie się tradycyjnie o g. 19. W zabytkowej romańsko-gotyckiej katedrze zabrzmią kompozycje Gustava Adolfa Merkela (Wariacje na temat z Beethovena op. 45), Maxa Regera, Otto Türke. Adam Kowalski, wykona również własny utwór – Improwizacje. Artysta studiował w klasie organów prof. Józefa Serafina na Akademii Muzycznej w Warszawie. W 2008 r. zdobył I nagrodę na międzynarodowym konkursie organowym w Moskwie. Obecnie prowadzi zajęcia z improwizacji organowej na macierzystej uczelni w Warszawie. Jest organistą bazyliki NNMP w Świętej Lipce.

W części kameralnej wystąpi Chór Uniwersytetu Szczecińskiego (przygotowanie chóru – Tadeusz Buczkowski) i soliści oraz orkiestra Capella Thoruniensis. Dyrygentem będzie Paul Esswood z Wlk. Brytanii. Festiwalowa publiczność usłyszy Mszę d-moll Nelsońską Josepha Haydna.

Czar orkiestr dętych
 
Łobez. Przez trzy dni miasto będzie gospodarzem międzynarodowego festiwalu orkiestr dętych i big-bandów, międzynarodowego konkursu grup tanecznych i mażoretek, międzynarodowego konkursu instrumentalistów, wojewódzkiego przeglądu orkiestr dętych i big-bandów.

Dziś (piątek) o g. 9 zespoły będą koncertować w szkołach łobeskich. W sobotę o g. 17 na Starym Boisku burmistrz Łobza Piotr Ćwikła dokona oficjalnego otwarcia festiwalu. Prezentacje konkursowe rozpocznie występ Orkiestry Marynarki Wojennej ze Świnoujścia. W niedzielę o g. 12 popisy orkiestr na ulicach miasta oraz zbiórka przy Pomniku Wdzięczności. Następnie konkursy: grup tanecznych i mażoretek, musztra paradna zespołów, występy zespołów zagranicznych. Laureatów festiwalu poznamy o g. 18.

Atrakcyjne Dni Morza

Świnoujście. Ray Wilson będzie gwiazdą Dni Morza, które dziś (piątek) rozpoczynają się w Świnoujściu. Trzydniowe święto zainauguruje świta Neptuna. O g. 18.30 swój koncert rozpocznie Orkiestra Wojskowa ze Świnoujścia, o g. 19.30 na scenie ustawionej na terenie mariny Basenu Północnego pojawi się Lanberry, o g. 21 Loka, a o g. 22.30 – Kalwi & Remi. W sobotę od g. 10 do g. 14 potrwa akcja „Bezpieczne wakacje”, a w ramach niej gry, zabawy i konkursy. O g. 16 rozpoczną się koncerty. Wystąpi zespół Ludojad (g. 16), Oho! Koko (g. 18.30) i Patryk Kumór (g. 20). Muzyczną gwiazdą będzie Ray Wilson (g. 21.30). Po koncercie – pokaz sztucznych ogni oraz dyskoteka przy muzyce elektronicznej. W niedzielę Dzień Rybaka na terenie Basenu Bosmańskiego na Warszowie. O g. 12 rozpoczną się koncerty, animacje dla dzieci, konkurs kulinarny oraz rejsy po porcie. W trakcie Dni Morza będzie można zwiedzać okręty Marynarki Wojennej.

Turniej na otwarcie plaży

Lubczyna. W  sobotę o g. 10 odbędzie się otwarcie plaży i sezonu kąpielowego w Lubczynie. Impreza rozpocznie się uroczystym podniesieniem flagi, o 11.30 odbędzie się turniej piłki plażowej, o 13.00 pokaz pomocy przedmedycznej, o 20.00 dyskoteka pod chmurką. Czynna będzie też wypożyczalnie sprzętu wodnego, oraz będzie można wybrać się w rejs wodnym tramwajem.

Święto miasta

Barlinek. Widowiskiem Sobótkowym o g. 20, dziś (piątek) na Rynku Miejskim rozpocznie się trzydniowe święto miasta. Wybrana zostanie Królowa Puszczy Barlineckiej, wystąpi grupa taneczna z Malezji, zespół Red Lips i Mateusz Ziółko z zespołem. Imprezy towarzyszące: regaty żeglarskie, zawody wędkarskie, występ chóru Halka w kościele pw. NSNMP. Będzie wesołe miasteczko, warsztaty artystyczne, średniowieczne obozowisko grupy Wataha Hedeby, animacje dla dzieci. Większość wydarzeń odbędzie się na placu przy ul. Jeziornej 8 (teren WORD).

Dni Stargardu

Stargard. Bardzo atrakcyjnie zapowiadają się kolejne imprezy, zorganizowane w ramach tegorocznych Dni Stargardu. W piątek (22 bm.) na scenie amfiteatru o g. 19.30 rozpocznie się koncert zespołu Out of Mind, a o g. 21 wystąpi Ania Dąbrowska. W sobotę (23 bm.) zorganizowane zostaną m.in. Turniej Brydża Sportowego (o g. 10 w DKK), Jubileuszowy Ekskluzywny Wieczorny Spacer Historyczny (o g. 18.30 w parku Batorego) oraz fajfy na rockowo z zespołem Divers (o g. 19 w parku Chrobrego). Natomiast niedziela (24 bm.) zdominowana będzie m.in. atrakcjami „za złotówkę" w Ośrodku Sportu i Rekreacji, przejażdżkami z prezydentem piętrowym autobusem oraz koncertem zespołu „Beata i Bajm” (o g. 21 w amfiteatrze). Ponadto w sobotę i niedzielę odbędą się również imprezy, zorganizowane przez pracowników Muzeum Archeologiczno-Historycznego pod hasłem „Odkryj Stargard”.

Spiskowcy Rozkoszy

Bełczna k. Łobza. Dziś (piątek) o g. 18 w Dworku Tradycja rozpocznie się trzydniowy Festiwal – Spiskowcy Rozkoszy. W programie: warsztaty rzemiosła artystycznego i kulinarne, spacery edukacyjne, koncerty jazzowo-folkowe, kino plenerowe, spotkanie z podróżnikami: Arkadym Pawłem Fiedlerem, który przejechał ostatnio całą Afrykę autem elektrycznym oraz Grzegorzem Dzikiem, który przeszedł 5 tys. km przez Skandynawię. Nie zabraknie degustacji potraw kuchni portugalskiej, słowiańskiej, indyjskiej.

Na powitanie lata

Karlino. Zespół Casanowa będzie gwiazdą tegorocznej Nocy Świętojańskiej. Zespół wystąpi w sobotę o g. 20, ale festyn na przystani kajakowej Wodnik trwać będzie już od g. 12. W ramach Partnerskiego Powitania Lata, z udziałem gości z Niemiec, na mieszkańców i turystów czeka szereg atrakcji. W samo południe tradycyjnie odbędzie się spływ kajakowy. Kto nie będzie płynął, zajmie się wyplataniem wianków, które późnym wieczorem (g.23.30) zostaną puszczone na rzekę Radew. W programie także: turniej bouli, prezentacje artystów i zespołów działających pod egidą Karlińskiego Ośrodka Kultury (g. 18), Drużynowy Turniej Partnerski Karlino-Wolgast-Dargun (g. 19), otwarte konkurencje sportowe. Po wręczeniu nagród zwycięzcom zmagań, do zabawy zaprosi mieszkańców DJ (g. 22.15). Całość uświetni pokaz fajerwerków i dyskoteka pod gwiazdami. 

Wianki na plaży

Gryfino. Gmina Gryfino i Biblioteka Publiczna zapraszają dziś (piątek) całe rodziny na VI Gryfińską Noc Świętojańską. Obrzędy związane z letnim przesileniem słońca odbędą się na terenie Gryfińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Sportowej 3 (przy plaży miejskiej). O g. 18 imprezę rozpoczną zabawy dla dzieci, potem wszyscy zajmą się wyplataniem wianków przy akompaniamencie kapeli „Wełtynianka”. Gdy wianki rzucone na wodę popłyną do Szczecina, rozpalone zostanie ognisko przy śpiewie „Borzymianki”.

Tajemnice masonów

Koszalin. Muzeum zaprasza w sobotnie południe na spotkanie ph. „Odkrywamy tajemnice koszalińskich masonów” w sali przy ul. Młyńskiej 37-39. Andrzej Kuczkowski opowie o ruchu wolnomularskim i zabytkach, które niebawem będą prezentowane na wystawie.

Mistrzostwa – FIFA 18

Koszalin. Turniej w grze na konsoli będzie jednym z wydarzeń towarzyszących Piłkarskiemu Festynowi Rodzinnemu, czyli miejscowej Strefy Kibica. Mistrzostwa Koszalina – FIFA 18 odbędą się w sobotę i niedzielę (23 i 24 bm.) w restauracji City Box na Rynku Staromiejskim. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody. Główną jest konsola Sony PlayStation 4 PRO. Start zawodów w samo południe.

Teatr w kinie

Darłowo. W niedzielę o g. 18 w kinie Bajka przy ul. Morskiej 56 prapremiera spektaklu pt. „Wyższa półka” w reżyserii Alicji Balcerzak.

(reg)

Fot. Dariusz Gorajski/Archiwum

Na zdjęciu: Podczas 38. Pyrzyckich Spotkań z Folklorem, z udziałem 450 artystów z różnych zakątków świata (na zdjęciu Cleo, gwiazda dzisiejszego, 22 bm., wieczoru), odbędzie się wiele atrakcyjnych występów, nie zabraknie jednak także innych atrakcji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Jerzy Ciuński

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy