sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Weekend w regionie – 23–25 lutego

Weekend w regionie – 23–25 lutego

Weekend w regionie – 23–25 lutego
Data publikacji: 2018-02-23 11:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-23 13:56
Wywietleń: 946 315487

70 lat żeglugi promowej

Świnoujście. W piątek o g. 18 w Muzeum Rybołówstwa Morskiego nastąpi otwarcie wystawy: „70 lat żeglugi promowej ze Świnoujścia przez Bałtyk”. Pierwsze po II wojnie światowej połączenie promowe ze Świnoujścia do Trelleborga w Szwecji uruchomiono 20 lutego 1948 r. Początkowo linię tę obsługiwały trzy szwedzkie statki przystosowane do przewozu wagonów kolejowych. Rejs inauguracyjny wykonał prom SS „Starke”. Polska jednostka do obsługi tej linii weszła w 1950 r.

Na wystawie z okazji jubileuszu żeglugi promowej prezentowane będą zdjęcia, począwszy od tych najstarszych, z dnia inauguracyjnego rejsu, aż do współczesnych. Zobaczyć będzie można także modele niektórych promów. Posłuchamy wystąpień gości, m.in. dra Józefa Plucińskiego, świnoujskiego historyka, autora książek o przeszłości miasta nad Świną.

Ekspozycję przygotowało Muzeum Rybołówstwa Morskiego – we współpracy z Terminalem Promowym Świnoujście Spółka z o.o., Polską Żeglugą Bałtycką, Unity Line i TT-Line. Wstęp wolny.

Recytacje w pałacyku

Gryfino. W sobotę w Pałacyku pod Lwami odbędą się powiatowe eliminacje 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz Małego Konkursu Recytatorskiego. OKR prowadzony jest w formie czterech turniejów: recytatorskiego (dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych), poezji śpiewanej, teatru jednego aktora, tzw. „wywiedzione ze słowa” (w tych trzech turniejach nie stosuje się podziału na kategorie wiekowe). MKR, którego uczestnicy przeszli już dwustopniowe eliminacje (środowiskowe i miejsko-gminne), obejmuje uczniów klas I-VII podstawówek oraz gimnazjalistów. Początek recytatorskich prezentacji o g. 10.

„Włóczykij” zaprasza

Gryfino. Pierwszy weekend tegorocznego Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij” (22 lutego-4 marca) obfitować będzie w wiele wydarzeń. Na miłośników podróżniczych opowieści czeka czternaście spotkań z obieżyświatami, którzy relacjonować będą swoje wspomnienia i wrażenia z wypraw w różne rejony świata.

Karawana Kultury

Międzyzdroje. W sobotę o g. 14 w Międzynarodowym Domu Kultury rozpocznie się kolejna edycja Karawany Kultury (Music Islands of Culture Caravan) – międzynarodowego projektu, którego głównym organizatorem jest fundacja Benefis z Wolina. W zimowej edycji na scenie MDK-u wystąpią zespoły i soliści z Bangladeszu, Kazachstanu, Białorusi, Ukrainy i Polski. Polskę reprezentują: Dziwnów, Świnoujście, Szczecin, Pyrzyce, Gryfice, Kamień Pomorski, Wolin, Goleniów, Nowogard. Podczas przesłuchań konkursowych uczestnicy – amatorzy i profesjonaliści w różnym wieku – przedstawią swoje umiejętności w nominacjach: taniec, wokal, folklor, teatr, muzyka instrumentalna. Wstęp wolny.

Memoriał Arkadiusza Zająca

Stargard. Drugi Memoriał Arkadiusza Zająca odbędzie się w sobotę w g. 9-16 w hali sportowej OSiR przy ul. I Brygady w Stargardzie. Zagrają: Pogoń Szczecin, Zorza Dobrzany, Błękitni Stargard, Sokół Pyrzyce, Dąbrovia Stara Dąbrowa, Kicaj Team, Pogoń Połczyn Zdrój, Unia Dolice oraz Przyjaciele Arka. Wstęp wolny. ©℗

Niedziela z historią

Stargard. Tematem kolejnego Niedzielnego Spotkania Historycznego, które odbędzie się o g. 11 w Piwnicy TPS będzie samolot MiG-15 odnaleziony na dnie Miedwia oraz inne katastrofy. Spotkanie poprowadzi Andrzej Bierca z MAH. Wstęp wolny.

Przedszkolaki na sportowo

Goleniów. Największy w Europie cykl imprez sportowych dla przedszkolaków zawita do Goleniowa. W sobotę o g. 10 w hali sportowo-rekreacyjnej na ul. C.K Norwida 1 rozpocznie się Przedszkoliada Tour 2018 organizowana pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Celem zawodów jest zwrócenie uwagi na problem otyłości wśród dzieci. Rozgrywkom sportowym będą towarzyszyć niespodzianki, także muzyczne. Wstęp wolny.

Koncert w teatrze

Goleniów. W sobotę o g. 20 w siedzibie Teatru Brama przy ul. Zielona Droga wystąpią z koncertem artyści zespołu rockowego „Nikt”. Usłyszymy utwory z ich najnowszego albumu „Runda 3”. Bilety w cenie 10 zł można kupić przed występem.

Niedziela na rybach

Łobez. W niedzielę o g. 8 na Redze odbędą się otwarte zawody spinningowe na otwarcie sezonu wędkarskiego, które organizuje koło PZW Karaś. Złowione okazy po zmierzeniu powrócą do rzeki. Zbiórka uczestników i baza imprezy na wyspie koło elektrowni wodnej.

Występ Mazowsza

Resko. W sobotę o g. 18 w miejskiej hali sportowej koncertować będzie Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze. Organizatorem wydarzenia jest miejscowe Centrum Kultury.

Fotografie w galerii

Kołobrzeg. W piątek o g. 19 w Galerii Sztuki Współczesnej odbędzie się wernisaż wystawy „Platinum” Wacława Wantucha.
W. Wantuch to czołowy polski fotografik znany z nietuzinkowego kobiecego aktu. Na swym koncie ma ponad 70 wystaw i 3 albumy. Jego prace przenoszą widza w świat geometrycznych, pełnych abstrakcji kobiecych form. Wstęp na wernisaż wolny.

Punkowo w Centrali

Kołobrzeg. W piątek o g. 20 w klubie Centrala zagrają zespoły Baraka Face Junta oraz Pochwalone. Baraka Face Junta gra mieszaninę anarcho punka z elementami współczesnej eksperymentującej sceny holenderskiej. Pochwalone to tercet z basem, perkusją i wokalem. Zespół wykorzystuje teksty funkcjonujące w tradycji ludowej oraz współczesną poezję. Tworzy muzykę transowo-punkową, choć nadal słychać w niej dominujące w nim wcześniej elementy folku.

Soyka i Karolak 

Koszalin. Stanisław Soyka & Wojciech Karolak Trio wystąpią w piątek o g. 19 w sali widowiskowej Centrum Kultury 105. To koncert w ramach cyklu „Mamo! Tato! Wychodzimy!”. Zabrzmią słynne hity, np. „Hallelujah, I just love her so” Raya Charlesa, „Don’t get around much anymore” Nat King Cole'a czy „Come Sunday” Mahalii Jackson. Wszystko w klimacie „Swing Communication”, bo to spotkanie czempionów jazzowej i rhythm’n’bluesowej sceny muzycznej. 

Mistrzowski duet

Koszalin. Łukasz Długosz I Agata Kielar-Długosz zagrają na fletach. Towarzyszyć im będzie orkiestra Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Massimiliano Caldiego. W programie są: Koncert na flety I orkiestrę Pawła Mykietyna, Andante I Rondo o. 25 Alberta Franza Dopplera oraz II Symfonia D – dur op. 73 Johannesa Brahmsa. Początek w piątek o g. 18.30 w siedzibie FK przy ul. Piastowskiej 6. 

Przeboje Czerwonych Gitar

Koszalin. W sobotę w klubie Kawałek Podłogi wystąpi Marcin Niewęgłowski, który przez trzy lata był członkiem Czerwonych Gitar –  legendy polskiego big-beatu. Potem założył zespół Trzy Gitary. Szlagierów sprzed lat można wysłuchać o g. 20 w sali przy ul. Piastowskiej 21. 

Popisy komików

Koszalin. Mistrzostwa Polski Komików – Ludzik One Man Show 2018 to przegląd najciekawszych wykonawców w Teatrze Variete Muza przy ul. Morskiej 9. Podczas dwudniowej (23-24 bm.) imprezy zaprezentuje się ośmiu wesołków z zeszłorocznych eliminacji i czterech gości specjalnych. Początek występów: w sobotę o g. 19 i w niedzielę o g. 17. Mistrzowskie popisy będą rejestrowane przez TVP 2. ©℗

(reg)

Na zdjęciu: Na wystawie w Muzeum Rybołówstwa Morskiego obejrzymy wiele zdjęć dokumentujących 70-letnią historię żeglugi promowej ze Świnoujścia przez Bałtyk.

Fot. Archiwum

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy