poniedziałek, 11 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Wnioski „Mama 4 plus”

Wnioski „Mama 4 plus”

Wnioski „Mama 4 plus”
Data publikacji: 2019-09-05 10:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-09 13:42
Wywietleń: 702 412519

Ponad trzy tysiące wniosków o rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4 plus” złożono od marca 2019 r. w naszym województwie. Rozpatrzono dotąd 2,8 tys. z nich.

Świadczenie to ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły.

– O świadczenie w wysokości do 1100 zł mogą starać się mamy, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie mają niezbędnych środków utrzymania – przypomina Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. – W określonych przypadkach świadczenie może zostać przyznane ojcu dzieci, na przykład gdy matka zmarła lub porzuciła dzieci. Matczyne emerytury przysługują osobom, które ukończyły powszechny wiek emerytalny.

W połowie sierpnia w Zachodniopomorskiem było złożonych 3,2 tys. wniosków o to świadczenie. Do szczecińskiego oddziału ZUS wpłynęło ich 1,9 tys., w Koszalinie 1,3 tysiąca. Większość wniosków złożyły osoby między 60. a 69. rokiem życia (2,4 tysiąca). Mężczyźni złożyli osiem.

W naszym województwie do połowy sierpnia rozpatrzono ponad 2,8 tys. spraw, z czego przeszło 2,6 tys. pozytywnie. Najczęściej świadczenia nie są przyznawane z powodu niespełnienia warunku dochodowego.

Przeciętna wysokość przyznanych świadczeń w województwie zachodniopomorskim waha się między ok. 360 a 370 złotych.

– Większość osób, którym przyznano „matczyną emeryturę”, wychowała czwórkę dzieci – mówi Karol Jagielski. – Ale wśród nich aż 83 rodziców wychowało ponad dziewięcioro dzieci.

Więcej informacji o tym, jak otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, można znaleźć na stronie www.zus.pl.

(gan)

Fot. Anna Gniazdowska

Komentarze

@alicja
Zgadzam się w stu procentach.
2019-09-05 19:32:44
żanet
A czy za 7 dzieci odebranych do domu dziecka też mogę dostać te pieniądze ?
2019-09-05 17:11:23
menel
Dzięki 500 plus moje życie jest piękne.Tylko za pieniądze za dwójke dzieci mam codziennie na 0,7 litra i fajki . Stara za 6 dzieci dostała emeryture chociaż nigdy nie pracowała .Teraz to sklepowa w monopolu kłania mi się wpas jak codziennie kupuje wódke
2019-09-05 17:05:31
pies
Niedługo to i sukom zaczną rozdawać pieniądze za 4 szczeciaki w miocie
2019-09-05 16:42:50
Dość promowania patologii
Powołać dzieci do życia nie mając na nie środków? Tego nie robią nawet robaki. Rozmnażają się jedynie w sprzyjających okolicznościach. Pracuję na 500+, renty dla alkoholików, wcześniejsze emerytury dla nauczycieli czy inne sekretarki kopalń, dodatki dla wszelkiej leniwej swołoczy. Współczynnik osób pracujących w Polsce jest najniższy w Europie. Na całe to leniwe dziadostwo łożymy my a nie tzw państwo, bo państwo nie ma pieniędzy, musi je komuś zabrać, by komuś innemu dać. Tylko czemu idzie to w takim kierunku??
2019-09-05 16:00:30
rewelka
Policzmy. Emerytura 4+ , 500 + , MOPS, MOPPR . Komu by się chciało pracować . Tylko rozkładać nogi i brać zapomogi
2019-09-05 14:34:55
ola
Patola to ma teraz życie .Emerytura za picie i robienie dzieci
2019-09-05 14:09:08
ehh
Dziecioróbcza patologia znowu pasożytuje na reszcie społeczeństwa
2019-09-05 13:40:44
@VS
To ty spadaj pa..lu. To samo tyczy się +500. Powinno być na pierwszą max. 3 dzieci. Chcesz więcej dzieciaków, zastanów się czy będzie cie stać je wychować. A z tym ze dzieci będą pracować na moja emeryturę? Kolejne kłamstwo państwa polskiego. Przecież zabierają mi moje pieniadze na indywidualne konto na moja emeryturę. A że państwo polskie jest głupie i wciąż nie potrafi wyjść z zakletego kręgu wydawania moich pieniedzy emetytalnych na biezace emetytury to już nie moja wina ani zdrowo myślących obywateli.
2019-09-05 13:10:23
kpina
znowu promowanie dzieciorobów za pieniądze polskich podatników
2019-09-05 13:01:26
Olga
brawo dla pani Alicji zgadzam się w 100%
2019-09-05 12:21:41
VS
A spadaj Alicja...
2019-09-05 12:10:58
Raf
Dokładnie, zgadzam się z Alicją O ile można zrozumieć zasiłek na dziecko to już niestety kasy za określone liczbą rozmnażanie już nie. Cholerny kraj w którym opłaca się złodzieji i nygusow. Zaraz pojawią się głosy że te dzieci będą pracować na nasze emerytury hehe. Jeżeli takie mają wzorce to zapewne będą się rwać do roboty. Na tą chwilę system gloryfikuje nygusow. Na emeryturę powinno zarobić się samemu bo państwo tylko kasę przepuszcza i mnoży koszty.
2019-09-05 11:34:29
Alicja
Promowanie patologii. A ja się pytam czym się różnię ja wychowująca 2 dzieci i już od 30 lat pracująca zawodowo. No czym się różnię? Tym, że jestem osobą myślącą? Widocznie te osoby tak zdecydowały bo miały bogatych partnerów, którzy na nich i na dzieci łożyli, to dlaczego teraz ja mam się składać na kasę dla tych kobiet, które siedziały w domu i tylko zajmowały się dziećmi albo tylko siedziały w domu a ulica chowała te dzieci. Nie stać cię na dzieci to sobie ich nie rób. Proste. Całe życie dostaję z mężem po tyłku. Ciężko oboje pracujemy, wychowaliśmy dwójkę dzieci, wykształciliśmy je i nigdy nic od państwa polskiego nie dostaliśmy, no chyba, że kolejne obciążenia podatkowe a teraz przymusowe składanie się na nierobów i patologię. Dość mam takiego państwa w którym praktycznie ludzi pracujących ma się za frajerów. Jak sobie kobieta zafundowała 4 i więcej dzieci, to niech teraz ją te dzieci utrzymują i partner a nie ja i moje dzieci, które również pracują i płacą podatki.
2019-09-05 10:48:59