wtorek, 12 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Wybieramy parlament

Wybieramy parlament

Wybieramy parlament
Data publikacji: 2019-10-12 23:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-13 21:30
Wywietleń: 512 420523

W tę niedzielę odbędą się wybory do polskiego parlamentu, o których politycy różnych opcji mówią, że są najważniejsze od przełomu roku 1989. Lokale wyborcze będą otwarte od g. 7 do g. 21.

Najważniejsza sprawa: każdy wyborca otrzyma dwie karty do głosowania – jedną z kandydatami do Sejmu, drugą z kandydatami do Senatu. Aby oddać ważny głos, musimy postawić znak X tylko przy jednym kandydacie na każdej z dwóch kart. To musi być właśnie znak X, dwie przecinające się kreski, żaden inny, dlatego nie możemy stawiać „ptaszków”, zamazywać kratek ani kreślić tylko jednej linii. Więcej też niż jeden znak X na karcie sprawia, że głos będzie nieważny. Musimy uważać, żeby nie uszkodzić karty wyborczej, nie naderwać jej.

Gdzie znajduje się nasz lokal wyborczy? Możemy to sprawdzić w urzędzie gminy, na stronie internetowej gminy, na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

Pamiętajmy, żeby do lokalu wyborczego zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem: dowód osobisty lub prawo jazdy.

Aby zagłosować poza miejscem zameldowania, należało elektronicznie dopisać się do rejestru wyborców w danej gminie. Trzeba to było zrobić do wtorku.

W skali całej Polski zarejestrowano pięć komitetów wyborczych. Wedle kolejności numeru listy są to: Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej (tworzony przez SLD, Wiosnę i Razem), Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz koalicyjny komitet Koalicja Obywatelska (tworzony przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną, Inicjatywę Obywatelską i Zielonych).

Komitet partyjny, aby wprowadzić swoich kandydatów do parlamentu, musi przekroczyć pięcioprocentowy próg wyborczy, komitet koalicyjny – próg ośmioprocentowy. Senatorem z danego okręgu zostaje ta osoba, która dostała najwięcej głosów.

W naszym województwie znajdują się 1122 obwody wyborcze, głosować może 1 313 120 osób. W Szczecinie jest 206 obwodów wyborczych. Liczba uprawnionych do głosowania to 300 003 osoby.

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

guciu - a dalej i dalej...
Bedza i tak Rzadzily Partie - ktore Wybierze Wiekszosc Narodu...!!!
2019-10-13 21:06:48
guciu
Wybory Wybory do Wyborów dalej dalej nic ....
2019-10-13 05:26:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie