poniedziałek, 22 kwietnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Wybuch butli z gazem, ewakuacja mieszkańców

Wybuch butli z gazem, ewakuacja mieszkańców [GALERIA] (akt. 4)

Wybuch butli z gazem, ewakuacja mieszkańców
Data publikacji: 2017-10-19 07:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:25
Wywietleń: 5822 297232

W czwartek (19 października) w jednym z budynków na ul. Gdyńskiej w Szczecinie doszło do wybuchu gazu. Część mieszkańców ewakuowano. W tej chwili trwa akcja strażaków.

- Obudził mnie wybuch. Do mieszkania wpadły drzwi, tak duży był impet. Na szczęście razem z moim partnerem udało mi się zabrać dzieci z bloku - mówi Dagmara Pietrzak, jedna z jego mieszkanek. - Czekam, co będzie dalej. Chciałabym chociaż wydobyć z mieszkania dokumenty. Na razie strażacy wydobyli moje ciuchy. Dzieci zostały u dziadków, a ja czekam na to, co będzie dalej. Były tu panie z MOPR-u i zbierały nazwiska mieszkańców. Nie wiem czy będę korzystała z ich pomocy. Najważniejsze, że dzieci są całe i zdrowe.

Pracownicy Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie na miejsce zdarzenia dotarli przed godz. 6. Podstawiono autobus, by mogli się tam schronić ewakuowani lokatorzy bloku. Otrzymają ciepłą herbatę i prowiant, a potem obiad. Jak mówi Maciej Homis, rzecznik ośrodka, na miejscu trwały ustalenia, kto z mieszkańców będzie mógł wrócić do siebie, a komu trzeba zapewnić lokum i dalszą pomoc. Wszystkie rodziny otrzymały już informację o możliwości uzyskania lokalu zastępczego.

Skutki wybuchu odczuli także lokatorzy sąsiednich bloków.

- Obudził mnie duży wybuch. Aż podskoczyło łóżko w domu - relacjonuje Irena Reutcka, mieszkanka sąsiedniego bloku. - Ludzie krzyczeli. Wszystko to wyglądało bardzo dramatycznie. Straż pożarna przyjechała szybko. Mam pod tym budynkiem zaparkowany samochód - cała jego maska jest w szkle. Za to mężowi w aucie wybiło szybę. 

- Huk, który mnie obudził, był tak potężny, że na początku pomyślałem, że wybuchła wojna - mówi Tomasz Iwanicki, mieszkaniec bloku, który znajduje się naprzeciwko. - Od razu zadzwoniłem pod 112, a jak wyszedłem na zewnątrz, była już straż pożarna. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie przeżyłem.

Jak podał Tomasz Kubiak ze straży pożarnej, ewakuowano 25 mieszkańców.

- Na miejscu jest nadzór budowlany. Na pewno nie ma szans, żeby w najbliższych chwilach mieszkańcy mogli wrócić do swoich mieszkań. Więcej będziemy wiedzieli po sztabie kryzysowym zwołanym przez wojewodę - stwierdził strażak. 

Na miejsce przyjechał prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

- Jak widać wybuch był bardzo poważny - mówi prezydent. - Cud, że nie ma ofiar śmiertelnych. Wszystkie rodziny zostały już zidentyfikowane. Dwunastu rodzinom zapewnimy mieszkania przejściowe. 

Według MOPR-u cztery rodziny prawdopodobnie skorzystają z tej opcji. Dwie klatki będą wyłączone z użytku - jest to w sumie 12 mieszkań. Dwa z nich były puste. Z pozostałych większość mieszkańców znalazła schronienie u swoich rodzin i przyjaciół.

W związku z eksplozją ul. Gdyńska została zamknięta dla ruchu. Część mieszkańców twierdzi, że o g. 2 w nocy wezwano pogotowie gazowe. Według nich gazownicy przyjechali i odjechali. 

- Jeden z lokatorów zgłosił, że czuje dziwny zapach, nie sprecyzował jaki. Pogotowie gazowe było na miejscu o wpół do pierwszej - wyjaśnia Artur Michniewicz z Polskiej Spółki Gazownictwa. - Pracownicy byli wyposażeni w stosowne mierniki, byli na klatce schodowej, zeszli do piwnicy, jednak mierniki nie wykazały żadnego odstępstwa od normy. Oczywiście teraz szczeciński zakład powołał wewnętrzną komisję do wyjaśnienia tej sprawy, która będzie współpracowała także z innymi instytucjami. ©℗

(as, gan)

Fot. Ryszard Pakieser, Radosław Parzych

Wybuch butli z gazem, ewakuacja mieszkańców Wybuch butli z gazem, ewakuacja mieszkańców Wybuch butli z gazem, ewakuacja mieszkańców Wybuch butli z gazem, ewakuacja mieszkańców Wybuch butli z gazem, ewakuacja mieszkańców Wybuch butli z gazem, ewakuacja mieszkańców Wybuch butli z gazem, ewakuacja mieszkańców Wybuch butli z gazem, ewakuacja mieszkańców Wybuch butli z gazem, ewakuacja mieszkańców Wybuch butli z gazem, ewakuacja mieszkańców Wybuch butli z gazem, ewakuacja mieszkańców

Komentarze

ckm
to jednak butla?
2017-10-19 19:47:58
Basielka
Korzystam też z butli. Boję się jej jak bomby. NIKT nie sprawdza stanu instalacji ani NIKT nie kontroluje jej od czasu do czasu. Nawet nie wiem do kogo należy się z tym zwrócić. W Polsce całe wsie korzystają tylko z butli. Szkoda, że energia jest taka droga, inaczej (ostrożnie) wyrzuciłabym butlę w diabły.
2017-10-19 15:47:15
Honorat
Jakieś 30 lat temu wybuch butli z gazem zmiótł z powierzchni ziemi nieduży dom przy ul. Pszennej.
2017-10-19 15:34:43
Apeluję do władz o zakaz
Wprowadzić kategoryczny zakaz używania butli gazowych w mieszkaniach.Nie może być tak,że przez ludzką głupotę,skrajną nieodpowiedzialność jednych będą ginąć drudzy lub niszczy się mienie.Spółdzielnie Mieszkaniowe i Wspólnoty winny dbać o poziom bezpieczeństwa swoich mieszkańców i troszczyć o wspólne mienie.Nie ma innego wyjścia bo każdego miesiąca,tygodnia doświadczamy w Kraju takich tragedii i w większości przyczyną jest zawsze butla.
2017-10-19 14:22:00
gazu
Widac, ze wysze szkoly gotowania na gazie sa jednak potrzebne
2017-10-19 14:21:27
Jan
Zacytuję tutaj wypowiedź najsłynniejszego szczecinianina: "Ale urwał! Ale to dobre było!"
2017-10-19 13:20:28
O co chodzi?
W Onet.pl Na razie nie wiadomo, co było przyczyną. - Jest zbyt wcześnie na mówienie o przyczynach - mówi mł. ogniomistrz Tomasz Kubiak, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie a tu skąd mają takie informacje o butli gazowej???
2017-10-19 12:35:30
Kamil
Aż dziwne że dojachała na miejsce straż, bo wokół faktycznie nie ma gdzie zaparkować Obok powstaje nowe duże osiedle mieszkaniowe i będzie coraz gorzej. Takie problemy można rozwiązać ale na Warszewie albo w innych "dowartościowanych" częściach miasta, tutaj musi być tak jak jest bo to tylko Niebuszewo.
2017-10-19 12:16:14
Prezydent
Niech Pan prezydent uporządkuje w końcu kwestie parkowania samochodów na Cegielskiego i Niemcewicza. Od lat mieszkańcy nie mają gdzie zaparkować i proszą się żeby pozabierał znaki zakazu które obecnie Straż Miejska skrzętnie wykorzystuje do wlepiania karteczek i zakładania blokad w celu "wyrabiania normy". A nie tylko robienie kampaniii pod tragiczne wydarzenia.
2017-10-19 11:03:24
Oburzony postawą
To kogo koordynator wysłał na miejsce zdarzenia-? dozorcę,że nie rozpoznał zagrożenia.Przyjechał sprawdzać gaz organoleptycznie-? Myślałem,że jeżdżą fachowcy wyposażeni nie tylko w wiedzę ale też niezbędny sprzęt.Jak się okazuje-kolejna służba "na niby" bez ludzi bez sprzętu.Zafundowali ludziom tragedię i olbrzymie straty.Ciekawe czy teraz je pokryją
2017-10-19 10:57:31
re: gaz
A niby jak ktoś ma to kontrolować? Zarządca z policją mają robić przeszukania?
2017-10-19 10:05:13
Cieslak
Niebko terror!
2017-10-19 08:55:24
gaz
Kto w ogóle kontroluje używanie butli z gazem w budynkach wielorodzinnych?
2017-10-19 08:31:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wspierali nauczycieli
Szczecińskie obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej
Manifestacja. „Solidarność” chce podwyżek
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz strajk nauczycieli?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie