sobota, 25 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Zabytki na ulicach – turystyczny hit

Zabytki na ulicach – turystyczny hit

Zabytki na ulicach – turystyczny hit
Data publikacji: 2018-08-10 12:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:51
Wywietleń: 2144 342505

Najpierw pojawia się charakterystyczny odgłos silnika, potem nietypowy widok, po czym następuje radość ludzi oczekujących na przystankach, gdy w końcu się do nich zbliża. Tak w każdą niedzielę reagują pasażerowie chcący przejechać się autobusową linią turystyczną. Na polickie i szczecińskie ulice powróciła po 11 latach przerwy dzięki zapałowi członków Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Początkowo – od 2002 r. linię turystyczną „100” na trasie Police – Szczecin – Police oraz „50” kursującą po szczecińskich ulicach obsługiwał charakterystyczny jelcz ogórek. Odrestaurowany w Szczecińsko‑Polickim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym tam przez kilka lat stacjonował i cieszył oczy turystów, obsługując przejazdy okolicznościowe i linie sezonowe. Potem trafił do szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji i praktycznie zniknął z ulic. Stał się eksponatem, którego nie można już wynająć na przejażdżkę, wycieczkę czy wesele. Podobnie jest z kilkoma innymi pojazdami, które cudem tylko uratowano przed złomowaniem. Dziś albo można je tylko oglądać, albo, o czym wiele osób nie wie, czekają na lepsze czasy w zamkniętych przed zwiedzającymi magazynach muzeum należącego do miasta.

Inaczej na szczęście jest z dwoma innymi autobusami. Jeden z miłośników komunikacji kupił niedawno za prywatne pieniądze przegubowego ikarusa i wynajmuje go na przejazdy okolicznościowe. Autobus ma 29 lat, 9 lat temu przeszedł remont blacharski. Natomiast STMKM uratował przed złomowaniem równie rzadkiego już dziś autosana H9-35 z 1991 r. I ten właśnie pojazd, dzięki współpracy Towarzystwa, SPPK oraz ZDiTM, w każdą wakacyjną niedzielę obsługuje linie turystyczne. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 10 sierpnia 2018 r.

Tomasz TOKARZEWSKI

Fot. Ryszard PAKIESER

Zabytki na ulicach – turystyczny hit Zabytki na ulicach – turystyczny hit Zabytki na ulicach – turystyczny hit

Komentarze

Halabardnik
Przyzwyczajają pasażerów do luksusu, jaki czeka ich w przyszłości.
2018-08-14 20:31:11
Sambo
Autosan kicha. Ikarus the best. Gdzie fota Ikarusa?
2018-08-10 19:38:11
Artur
Przejażdżka tramwajem: super klimat, motorniczy gość z klasą. Odgłosy wydawane przez tramwaj - cóż część "nowego" taboru też takie wydaje, albo i gorsze. Ale z tym autobusem to mega przesada. W kierunku Pyrzyc i dalej, takie kursują codziennie z dworcowej, tyle że niebieskie. Lepszy jest "Ogórek" na takie okazje.
2018-08-10 18:28:09
wojt
Jak patrzę na uniform motorniczego ze zdjęcia, to zaraz myślę o tym jaka anarchia względem ubioru panuje obecnie wśród motorniczych. Niedawno widziałem jegomościa ubranego w dres...;(
2018-08-10 14:11:20
z małego miasteczka
Fajnie ,że pasjonaci szanują historię i zabytki ! Gorzej , kiedy miejscowi decydenci tworząc historię swojej kadencji na siłę przywracają historię fundując mieszkańcom takie zabytki jak KOCIE ŁBY NA ULICACH POWIATOWYCH GRYFIC ! Zamienili zycie mieszkańców w PIEKŁO i strącili ich do ŚREDNIOWIECZA !
2018-08-10 12:26:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie