piątek, 19 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Zachodnia Obwodnica Szczecina. Umowa na dokumentację i badania geologiczne podpisana

Zachodnia Obwodnica Szczecina. Umowa na dokumentację i badania geologiczne podpisana

Zachodnia Obwodnica Szczecina. Umowa na dokumentację i badania geologiczne podpisana
Data publikacji: 2019-01-12 11:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:30
Wywietleń: 1886 371161

Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji i badania geologiczne dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi S6. To kolejny istotny krok do powstania tej ważnej dla szczecińskiej aglomeracji inwestycji.

- Rząd znalazł dodatkowe środki na sfinansowanie wykonania dokumentacji i badań geologicznych dla jednej z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych metropolii szczecińskiej. To ważny krok w budowie ponad 50 km drogi ekspresowej - Zachodniej Obwodnicy Szczecina – podkreślał wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Kontrakt o wartości 14,637 mln złotych został zawarty z firmą Transprojekt Gdański Sp. z o.o. Wykonawca będzie miał 15 miesięcy na jego wykonanie.

– Dokumentacja ta jest kluczowa dla dokładniejszego oszacowania kosztów realizacji inwestycji i możliwych rozwiązań technicznych – mówił Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA Oddział Szczecin.

Projekt obwodnicy ma być znacznie bardziej szczegółowy niż opracowanie w istniejącej dokumentacji studialnej. Wykonany powinien zostać też szeroki zakres badań geologicznych, tak aby możliwe było dobre poznanie budowy podłoża. Zostanie zrealizowanych około 4300 wierceń na trasie i przy obiektach o łącznej długości około 38 km i około 2000 sondowań. Wiercenia w rejonie planowanego tunelu przez Odrę będą sięgać głębokości 50 metrów. Badania te pozwolą miedzy innymi na określenie zakresu koniecznych wzmocnień podłoża i sposobu posadowienia obiektów inżynierskich.

Przebieg Zachodniej Obwodnicy Szczecina
Przebieg Zachodniej Obwodnicy Szczecina Graf. GDDKiA

– Oczekujemy od wykonawcy sprawnego i rzetelnego wykonania badań i dokumentacji, na pewno na każdym etapie będziemy szczegółowo weryfikować otrzymane materiały, ponieważ będą one kluczowe dla uniknięcia problemów na etapie realizacji robót – dodaje Łukasz Lendner.

W ramach zleconej dokumentacji opracowane mają być też rozwiązania w rejonie węzłów drogowych i przecięć z innymi drogami. Na nowo zostaną uzyskane uzgodnienia od samorządów, zarządców dróg, gestorów sieci i urządzeń, które przetnie obwodnica. 

Zachodnia Obwodnica Szczecina będzie dwujezdniową drogą ekspresową o długości 51,6 km. Trasa od północy i zachodu ominie aglomerację szczecińską przechodząc pod Odrą dwururowym tunelem w rejonie Polic. Początkiem inwestycji od zachodu będzie węzeł Kołbaskowo na przecięciu z autostradą A6, natomiast końcem węzeł Goleniów Północ łączący drogi S3 i S6. Droga będzie stanowiła alternatywę dla obecnego szlaku S3/A6 omijającego Szczecin od południa i wschodu, wraz z którym utworzy ring wokół miasta.

Nowa droga w znaczny sposób ma poprawić skomunikowanie całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg ekspresowych i autostrad. Szczególne znaczenie będzie miała dla położonych na północ od Szczecina Polic. Obecnie aby dojechać z Polic do węzła S3/S6 Goleniów Północ trzeba przejechać 58 km, w tym pokonać samo centrum Szczecina. Po powstaniu obwodnicy trasa ta wyniesie 23 km, a czas przejazdu skróci się kilkukrotnie. Również z centrum Szczecina zostanie wyprowadzona znacząca część ruchu samochodowego, w tym pojazdy jadące do zakładów chemicznych w Policach.

(k)

Fot. GDDKiA

Zachodnia Obwodnica Szczecina. Umowa na dokumentację i badania geologiczne podpisana Zachodnia Obwodnica Szczecina. Umowa na dokumentację i badania geologiczne podpisana

Komentarze

Zobaczymy po wyborach
Może być tak, że skończy się na projekcie. W Świnoujściu planowali tunel latami, a PiS odszedł, to koncepcja trafiła na półkę. Teraz na szczęście dla tamtejszych budowa ma ruszyć. Co do Szczecina: poczekamy do wyborów i zobaczymy, czy region i jego stolica będą ważne dla nowej władzy a może starej władzy.
2019-01-13 14:09:03
fan morza
Ja to już raczej na emeryturze doczekam tego ringu. Ale cieszę się, że - jeżeli oczywiście będą pieniądze - mieszkańcy z mojej części Szczecina nie będą musieli jechać na około, przez Dąbie lub ulicę Struga do autostrady, żeby dojechać nad morze.
2019-01-13 14:02:32
ekolog
Niech oni wybudują to jak najszybciej. Czy ktoś policzył, ile dziennie ciężarówek przejeżdża przez centrum szczecina? To przecież diesle, które kopcą.
2019-01-13 13:59:49
Z okolic
Bądźmy realistami. Większość pokolenia lat 50 nie dożyje.To niby tylko 57 km ale wiemy ile lat w Polsce trwa budowa nawet 2-3 km Przykład obwodnica wałcza lub Stargardu. Jak za 20 zrobią to będzie sukces.Póki co czysta fikcja i populizm.
2019-01-13 00:31:00
dk
to tak zakończenie budowy za 10 lat?
2019-01-12 22:12:41
HogoFogo
Spokojnie koledzy! Po wygranych wyborach PO wstrzyma te nikomu niepotrzebną i szkodliwą inwestycję.
2019-01-12 19:42:22
Budowa
ale jeszcze oprocz PiS-u mamy firmy wykonawcze co wykonuja te roboty, Uczonych mgr inz. wyksztalconych na naszej Uczelni, RADY,SEJMIKI itp co "maja" decydujace zdanio-Decyzje w tym zakresie wiedzy!!!! too co tylko siedza Cichutko i czekaja na CO!? A moze by tak przybyc Panowie na te posiedzenia - zatwierdzenia i po chlopsku jak "chlop krowie na rowie" wytlumaczyc im co POTRZEBA dla miszkancow Szczecina. A nie tylko czekac co PiS zadecyduje!!!!! albo NIE!!!! ( i zapamietac te twarze co sa na NIE).
2019-01-12 18:36:24
Robert
Węzły na nowej obwodnicy powinny być dwuczłonowe i zaczynać się od nazwy Szczecin. W końcu to obwodnica Szczecina a nie dojazd do okolicznych wiosek. A więc: Szczecin-Bedargowo, Szczecin-Dołuje itd
2019-01-12 18:12:35
Adam
Lepiej napiszcie kiedy koniec, a nie, tam duperele. I żeby miasto za tą obwodnice nie płaciło ni grosza, to będzie ok.
2019-01-12 18:01:25
gregor102
Oby ta potrzebna inwestycja szybko stała się rzeczywistością.
2019-01-12 17:44:59
Fido
Kiedy wreszcie zacznie się budowa. Dość olewania tej inwestycji. Obwodnica jest potrzebna.
2019-01-12 17:07:09
Zed
Jak zwykle tylko ruchy pozorne. PiS robi wszystko zeby nie budować drog w naszym regionie
2019-01-12 16:38:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie