poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > ZDiTM kupuje elektryczne auta

ZDiTM kupuje elektryczne auta

ZDiTM kupuje elektryczne auta
Data publikacji: 2017-04-10 00:35
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:38
Wywietleń: 1925 237117

Dwie firmy stanęły do przetargu, który ogłosił szczeciński ZDiTM na zakup i dostawę czterech aut z napędem elektrycznym. Przewidziany wydatek na nie to 500 tysięcy złotych. Jedna z ofert znacznie przekracza tę kwotę, druga jest poniżej tej kwoty. Wybór w tej sytuacji wydaje się prosty.

W miniony nastąpiło otwarcie ofert. Pierwsza firmy Bońkowscy Sp. z o.o. i Sp. komandytowej z Ustowa skalkulowana została na 638 185 zł za pojazdy  4-miejscowe z akumulatorami do ich zasilania o pojemności 27,7 kWh i 3-letniej gwarancji na techniczne przeglądy przebiegowe. Natomiast Polmotor Auto Serwis Jan Przedpłata Dariusz Olkiewicz Sp. Jawna ze Szczecina zaproponowała za 472 112 zł auta 5-miejscowe  akumulatorami o pojemności 30 KWh i udzielając gwarancji 5-letniej na przeglądy. 

Termin dostawy czterech samochodów nie może być dłuższy niż do 60 dni kalendarzowych od dnia zawarcia umowy z wybranym w postępowaniu dostawcą. Dwa auta z tego planowanego zakupu mają być przekazane do dyspozycji wydziału oświaty szczecińskiego magistratu.

– Pojazdy ZDiTM będą wykorzystywane do codziennych obowiązków pracowników na terenie miasta Szczecin. W zależności od potrzeb będą nimi dysponowały działy utrzymania obiektów, urządzeń komunikacji miejskiej i zaopatrzenia, utrzymania pasa drogowego, utrzymania czystości w pasie drogowym oraz ewidencji dróg, inżynierii ruchu i oznakowania sieci drogowej – informuje Hanna Pieczyńska, rzeczniczka ZDiTM. – Pracownicy tych działów podczas pracy przejeżdżają najwięcej kilometrów (kontrole infrastruktury drogowej, czystości itp.) i w związku z niskim kosztem eksploatacji (ok. 5-6 zł/100 km) to oni będą najczęściej korzystać z samochodów o napędzie elektrycznym.

Zakup będzie sfinansowany z kwoty zapisanej w budżecie Szczecina na ten rok na wydatki majątkowe w dziale „transport i komunikacja”, a będących w dyspozycji Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. Miasto zakłada, że dostanie wsparcie w postaci dotacji na elektromobilność z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w kwocie 450 tysięcy złotych.

Aktualnie szczeciński ZDiTM do swojej dyspozycji ma w sumie 38 aut w średnim wieku 11 lat, z których korzysta 135 pracowników. To m.in. auta osobowe, ciężarowe, w tym tzw. kontenerowce i inne pojazdy, z lawetą włącznie. Koszty eksploatacji są dość wysokie. Na same naprawy tylko w 2016 r. ZDiTM wydał prawie 230 tysięcy złotych, a na paliwo około 270 tysięcy złotych. W związku z wysokimi kosztami eksploatacji obecnych samochodów słuzbowych ZDiTM rozważa wynajem długoterminowy pojazdów miejskich. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot.: Mirosław WINCONEK

 

 

 

ZDiTM kupuje elektryczne auta

Komentarze

re:elektro
No Ferrari też, i co z tego? Na wyścigi się przecież nie wybierają. Kilkanaście lat temu SM kupiła cztery Suzuki Burgmany 650 i raz tylko je widziałem na drodze.
2017-04-10 09:25:07
Będzie robota
Laweta już jest to się przyda jak bateria padnie :) Prąd mamy z węgla więc to pseudo ekolgia ...
2017-04-10 09:14:59
elektro
Za 125000 to raczej Tesli nie kupią ;/
2017-04-10 07:26:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie