środa, 26 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Zielony zawrót głowy na Wałach Chrobrego

Zielony zawrót głowy na Wałach Chrobrego [GALERIA]

Zielony zawrót głowy  na Wałach Chrobrego
Data publikacji: 2018-05-19 14:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:44
Wywietleń: 2142 328401

Na Wałach Chrobrego wielkie poruszenie. Pomiędzy setką stoisk z zieloną ofertą do domu i ogrodu przewija się tłum ludzi: podziwiają, przebierają, kupują, smakują, targują. Jest w czym wybierać, bowiem trwa największy kiermasz ogrodniczy Pomorza - wiosenna edycja „Pamiętajcie o ogrodach".

Kto liczy na bogatą ofertę drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych, pnącz, róż i hortensji w odmianach, bylin i cebul kwiatowych, traw ozdobnych, ziół doniczkowych, kaktusów i sukulentów, ten się nie zawiedzie. Sadzonki są świetnej jakości, a też pochodzą z renomowanych i certyfikowanych ogrodnictw. Te łatwo poznać, bo nie kryją się z cenami sadzonek, a też ich pracownicy chętnie podpowiadają klientom, jak pielęgnować wybrane rośliny. Tylko w takich radzimy kupować zielone okazy.

Oto ich subiektywny przegląd, czyli wybrana oferta kiermaszu ogrodniczego wraz z cenami jednostkowymi: mrozy oraz sadzonki chryzantem- od 2 zł, szałwie i celozje - od 3 zł; gazanie, rozchodniki ostre i aksamitki - od 4 zł; begonie, bidensy, łubiny, lobelie, lwie paszcze, gęsiówki surfinie, komarzyce, rojniki, rozchodniki, słonecznica, ukwapy i bluszczyk kurdybanek - od 5 zł; w takiej też cenie są zioła w doniczkach; bakopy, dalie, pelargonie (ale nie angielski, bo tych cena jest wyższa: od 9 zł), stokrotki afrykańskie, lawendy, ostróżki, ubiorki, goździki, drakiew japońska, dzwonek karpacki - 6 zł; niecierpki - od 7 zł; floksy margaretki, jeżówki, nachyłki, dzwonki szerokolistne - od 8 zł; dalie, języczka, zawilec, pysznogłówka, runianka, macierzanka, żeleźniak, paprocie, żurawki - 10 zł, podobnie jak trawy: rozplenice i kostrzewy; przetaczniki i oleandry- od 12 zł; hortensje ogrodowe i bukietowe, a też miskanty i rozplenice - od 15 zł (w małej sadzonce) lub 25 zł (kwitnące sadzonki), hosty, sandaville i trzmieliny - od 20 zł, róże w odmianach kaliny, kordyliny perukowce i irgi pienne - od 25 zł, budleje i różaneczniki - od 30 zł, jarząby i robinie - od 35, klony, w tym palmowe, a też formowane w okazałe kule bukszpany - od 40, wierzby - 55 zł, lilaki - 60 zł formowane iglaki - od 120 zł.

- I jeszcze cebule kwiatowe. W cenie od 0,8 zł. Ze względu na porę sadzenia wśród nich królują mieczyki i lilie. Z tych pierwszych warto zwrócić uwagę na przykład na odmiany ‘Lucyfer’, ‘Pink lady’, ‘Fortuna’, ‘Essential’, ‘Grand prix’, ‘Princes Margaret’, ‘Thalias’, ‘Hunting song’, ‘Forta rosa’, ‘Fado’, ‘Esta bonita’, ‘Dvorsjak’, ‘Benvenuto’, ‘Serena’, ‘Bartok’. Natomiast wśród lilii polecamy azjatyckie: ‘Brunello’, ‘Castello’, ‘Fatamorgana’, ‘Orange Ton’, ‘Red Sensation’, ‘Tresor’, ‘Vermeer’. Również lilie LxA, czyli mieszańce longiflorum i azjatyckich: ‘Advantage’, ‘Ballroom’, ‘Bright Diamond’, ‘Brindisi’, ‘Caesars Palace’, ,Courier’, ‘Donau’, ‘El Divo’, ‘Forza Red’, ‘Menorca’, ‘Original Love’, ‘Salmon Classic’, ‘Solfarino’, ‘Termoli’, ‘YellowDiamond’. I jeszcze lilie orientalne: ‘Burlesca’, ‘Carolin’, ‘Casablanca’, ‘Crystal Blanca’, ‘Mabel’, ‘Marlon’, ‘Merostar’, ,Nova Zembla’, ‘Santander’, ‘Siberia’, ‘Signum’, ‘Sorbone’, ‘Tiber’, ‘White Cup’, ‘X-Factor’ - wylicza Dorota Szyjanowska, współorganizatorka kiermaszu.

Niezwykle bogata i różnorodna jest także oferta sadzonek owocowo-warzywnych. I tak, rozsady ogórków, papryki, cukinii, bakłażanów, nawet pomidorów można upolować nawet za 2,5 zł. Sadzonki żurawin i borówek kosztują od 8 zł, malin, porzeczek - od 10 zł, a winogron - od 15 zł, agrest i aronia - od 20 zł.

- Polecam uwadze działkowców i przydomowych ogrodników drzewka owocowe - zachęca Ewa Maj, współorganizatorka „Pamiętajcie o ogrodach". - Jabłonie, wśród których znaleźć można cały przekrój odmian- od najstarszych, aż po całkiem współczesne. Czyli: ‘Koksa Pomarańczowa’ i ‘Malinówka Oberlandzka’, ‘Szara Reneta’, ‘Złota Reneta’, ‘Oliwka Żółta’ (‘Papierówka Biała’), ‘Papierówka Czerwona’ (‘Early Geneva’) , ‘Kosztela’, ‘Kronselka’, ‘Antonówka’, ‘Landsberska’, ‘Lobo’, 'Golden Delicious Reinders', ‘Cortland Wicki’ oraz nowsze: ‘Piros’, ‘Ariwa’, ‘Gold Bohemia’, ‘Rubinola’, ‘Jonaprince’ czy ‘Idared’. Uwaga na śliwy - od ‘Węgierki Zwykłej’ i ‘Dąbrowickiej’, przez ‘Amers’, ‘Herman’, ‘Brzoskwiniową’ ( „Jerozolimkę”), ‘President’, 'Cacanską Lepoticę', ‘Cacanską Najbolię’, po ‘Renklodę Ulenę’, ‘Renklodę Althanę’ i ‘Santa Rosę’. Kto szuka grusz, temu polecam ‘Faworytkę’ (‘Klapsa’), ‘Konferencję’, ‘Generała Leclerc’, ‘Bonkreta Wiliamsa’, ‘Mołdawskę Xenia’ (nowsza odmiana). Dostępne są również brzoskwinie, morele i nektaryny w wielu odmianach, wiśnie - wczesne ‘North Star’, ‘Sabina’ i ‘Groniasta’, najpopularniejsza ‘Łutówka’, nowa odmiana deserowa -‘Kelleris 16’, ‘Pandy 103’ idealna na soki. Także czereśnie, np.‘Rivan’, ‘Burlat’, ‘Regina’ - zwana królową czereśni, nowa ‘Techlovan, czy różowo-żółta ‘Vega’.

W ogrodniczej ofercie jest też wszystko, co niezbędne do oczek wodnych. Wśród rybek: karpie koi, złote karasie i jesiotry. Także niemały jest wybór lilii wodnych, w wielu odmianach, kaczeńce białe i pełnokwiatowe, tataraki, a też wśród innych roślin pływających każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Nie zawiodą się również ci, którzy w ogrodzie Wałów Chrobrego poszukują elementów małej architektury, donic i pojemników na kwiaty, a też drewnianych placów zabaw czy altan, a nawet tzw. siedliskowych domów. Na zainteresowanych czeka też spora oferta nawozów i odżywek, także techniki ogrodowej. W tej ostatniej prym wiodą samobieżne kosiarki.

* * *

Ogrodniczy kiermasz to nie wszystko! Można przebierać również w ofercie rękodzielniczej: od wyrobów z drewna, po jubilerskie i garncarskie cuda. Natomiast od strony ul. Szczerbcowej wabi zapach potraw z rusztu. Tam bowiem stanęły stragany „Wałówki z przysmakami". Czyli z potrawami regionalnych kuchni, a także wędlinami oraz serami z Podlasia, Litwy i Podhala, oryginalnymi tureckimi słodyczami (otwierają smakowity targ już na wysokości rotundy Wałów Chrobrego), oliwek, miodów, obwarzanków, węgierskich kołaczy i langoszy, a także piw smakowych z mini browarów. Na miejscu można się delektować (dosłownie) polskimi winami z rodzinnych i lokalnych winnic. Grillowe zagłębie gastronomiczne pracuje pełną parą, że… palce lizać!

* * *

Pamiętajcie o ogrodach" to impreza weekendowa. Dzisiaj (19 bm.) potrwa do g. 18, a w niedzielę - w godz. 9-17.

* * *

Uwaga: Równolegle, przez weekend, trwać konkurs na najlepsze stoisko i hasło promujące zieleń Szczecina - kupon do głosowania wyłącznie w weekendowym wydaniu „Kuriera", czyli wciąż do zdobycia w renomowanych placówkach handlowych. Wystarczy go wypełnić i najpóźniej do godz. 14 w niedzielę (20 bm.) złożyć w biurze kiermaszu (specjalny punkt na Wałach Chrobrego).

- Zgodnie z tradycją, najlepszy wystawca otrzyma puchar „Kuriera Szczecińskiego". Będzie to firma, która uzyska najwięcej głosów Czytelników. Natomiast nagrody ufundowane przez sponsorów otrzymają autorzy najefektowniejszych haseł. Zachęcamy do udziału w zabawie. Zapewniam, że na zwycięzców czekają ciekawe nagrody - dodaje Ewa Maj z FM Szczecin, współorganizatorka Wydarzenia.

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Komentarze

rob
Nadal wstyd jesli chodzi o podejscie do Walow Chrobrego od strony ul. Wawelskiej!!!!! mozna sobie nogi w kostkach powykrecac na wyslizganej i byle jak zalatanej alejce no i te niesmiertelne polamane i ruszajace sie plytki chodznikowe obok "Colorado" czy ktos musi tam zlamac noge by naprawiono ten chodnik?????, przeciez to trwa juz kilka lat!!!!!
2018-05-22 10:54:27
Anka
Ceny festynowe, ale można znaleźć i perełki. Za to irytujący jest ścisk w wąskiej uliczce uniemożliwiający swobodne oglądanie roślin. Bezmyślność zwiedzających pchających się w tłum z wózkami, rowerami, wielkimi psami i pajdami z jakimś smarowidłem proszącym się, by spaść na ubranie przechodnia. Budy z jedzeniem, niemające nic wspólnego z targiem roślin, powinny być w odrębnej części targowiska.
2018-05-21 10:06:08
Obs.ryver
W zamian za wycięte drzewa-dobra i ta zielenina....
2018-05-20 09:03:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie