sobota, 19 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Złote Kompasy po raz dziewiąty [GALERIA]

Złote Kompasy po raz dziewiąty [GALERIA]

Złote Kompasy po raz dziewiąty [GALERIA]
Data publikacji: 2016-12-04 00:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:22
Wywietleń: 2602 182114

Już po raz dziewiąty wręczono Złote Kompasy. Wyróżniane są nimi osoby szczególnie zasłużone w działalności na rzecz środowiska morskiego, dbające o morską kulturę i edukację. Laureatów tradycyjnie uhonorowano podczas „Mikołajek morskich”, która odbyły się w sobotę (3 grudnia) w szczecińskiej restauracji „Zamkowa”.

Kapitułę Złotego Kompasu tworzą przedstawiciele trzech organizacji: Związku Zawodowego Kapitanów i Oficerów, Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz Stowarzyszenia Starszych Oficerów Mechaników Morskich. Co roku nagradza ona trzy osoby. Tegoroczne Złote Kompasy otrzymali: kpt. ż.w. Jan Prüffer, Laura Hołowacz i starszy oficer mechanik okrętowy Janusz Fydrych.

Laudację na cześć kapitana Prüffera wygłosił kpt. ż.w. Wiktor Czapp. Przybliżył jego bogaty życiorys i osiągnięcia. Urodzony w 1931 r. Jan Prüffer, dowodził wieloma statkami, ale jego ulubionym był „Powstaniec Warszawski” – masowiec zbudowany w Stoczni Szczecińskiej.

– Nie czuję się godny tej nagrody – mówił wzruszony laureat, dziękując za wyróżnienie.

Założycielkę i szefową firmy CSL Internationale Spedition, Laurę Hołowacz, przedstawił kpt. ż.w. Janusz Markiewicz, przewodniczący kapituły.

– Wiele osób działa na rzecz kultury i tradycji morskiej, ale z takim sercem tylko pani Laura – podkreślił kpt. Markiewicz, wyliczając szereg nagród, jakie do tej pory otrzymała.

Laureatka dziękowała i zapraszała do Starej Rzeźni, którą kupiła jej firma, odrestaurowała i utworzyła tam centrum kultury z wieloma morskimi akcentami.

Trzeci Złoty Kompas trafił do rąk st. of. mech. okr. Janusza Fydrycha, wiceprzewodniczącego szczecińskiego Stowarzyszenia Starszych Oficerów Mechaników Morskich.

– To typowy człowiek renesansu, łączący pasję mechanika, wynalazcy i naukowca – zaznaczył w laudacji st. of. mech. okr. Zbigniew Łosiewicz, przewodniczący SSOMM.

Laureat dziękował szczególnie kapitanom.

– Ten kompas będzie wskazywał słuszną i właściwą drogę naszej współpracy – powiedział st.of. mech. okr. J. Fydrych.

Tradycją „Mikołajek morskich” jest też licytacja książek i pamiątek.

– Cały dochód przeznaczony będzie na renowację pomnika „Tym, którzy nie powrócili z morza” – poinformował kapitan Czapp.

Sponsorem „Mikołajek morskich” był Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

(ek)

Fot. Ryszard Pakieser

Złote Kompasy po raz dziewiąty [GALERIA] Złote Kompasy po raz dziewiąty [GALERIA] Złote Kompasy po raz dziewiąty [GALERIA] Złote Kompasy po raz dziewiąty [GALERIA] Złote Kompasy po raz dziewiąty [GALERIA] Złote Kompasy po raz dziewiąty [GALERIA] Złote Kompasy po raz dziewiąty [GALERIA] Złote Kompasy po raz dziewiąty [GALERIA] Złote Kompasy po raz dziewiąty [GALERIA] Złote Kompasy po raz dziewiąty [GALERIA]

Komentarze

obserwator
Powiem więcej. Pani Prezes zasługuję na kandydowanie w kolejnych wyborach sejmowych po zaszczytną funkcje posła. Z takimi zasługami i doświadczeniem byłaby mile widziana w podkomisjach sejmowych pracujących dla dobra gospodarki morskiej a oczywistą koleją rzeczy jest funkcja co najmniej podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej.Liczę na to ,ze obecne władze dostrzegą wielki potencjał Pani Prezes i wykorzystaja to dla dobra naszego kraju.
2016-12-04 14:56:34
kubel zimnej wachy
do obserwatora, najlepiej gdyby p.laura robila to co lubi i na czym zna sie najlepiej..Dobroczynność w Polsce to biznes.a gdy biznes wchodzi do samorzadow to zaczyna sie złodziejstwo.za 100 tys euro moze sobie kupic francuska Legie honorowa.Co do konsulstwa może wejść do spółki z dawnym armatorem S.Czyzby obserwator już rozpoczał kampanie wyborczą do samorżądu w Szczecinie i usiłuje wystrugać samorządowca?
2016-12-04 11:22:08
marynarz
Wrabiać panią Laurę w tak fałszywą imprezę "Owsika" jak "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" (czytaj - Świątecznego Przekrętu), to chyba próba podłożenia jej - podstawienia - "lewej nogi"? Pani Lauro. niech Pani nie zepsuje sobie tak pozytywnego jak dotychczas wizerunku!!!
2016-12-04 10:56:06
obserwator
Przyznanie Pani Laurze Hołowacz nagrody Złotego Kompasu to sprawa oczywista i w pełni zasłużona. To wybitna i wielce zasłużona postać dla Szczecina zarówno dla inicjatyw kulturalnych a także biznesowych.Pani Laura deklasuje w tej dziedzinie inne osoby i instytucje.Mam nadzieję ,ze w przyszłości Pani Prezes zaistnieje w lokalnej polityce - mam na myśli działalność samorządową w radzie miasta aby tam wcielać w życie swoje decyzje na niwie kulturalnej, społecznej oraz gospodarczej w sferze gospodarki morskiej. Mam nadzieję ,że tym razem Łasztownia z jej centralnym punktem Starą Rzeżnią staną się miejscem organizacji Orkiestry Świątecznej Pomocy w styczniu 2017 roku!!!! Apeluję również aby w uznaniu zasług Pani Prezes wystawić jej kandydaturę na konsula honorowego jednego z państw blisko powiązanego gospodarczo , kulturalnie ze Szczecinem.
2016-12-04 09:07:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Najstarszy szczeciński fast food

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie