wtorek, 19 marca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Zwolnienia lekarskie w oświacie. W których szkołach zabraknie nauczycieli?

Zwolnienia lekarskie w oświacie. W których szkołach zabraknie nauczycieli?

Zwolnienia lekarskie w oświacie. W których szkołach zabraknie nauczycieli?
Data publikacji: 2019-01-12 14:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-14 17:59
Wywietleń: 2679 371178

W kilkudziesięciu szczecińskich placówkach oświatowych od poniedziałku nauczyciele masowo przejdą na zwolnienia lekarskie. To element ogólnopolskiego, oddolnego protestu, a wśród postulatów są m.in. podwyżka płac oraz niegodzenie się ze skutkami reformy oświaty.

W tym tygodniu problem z absencją nauczycielek był w trzech szczecińskich przedszkolach. Od poniedziałku braki kadrowe może mieć też szereg szkół w mieście. 

W których placówkach od poniedziałku będzie brakować nauczycieli?

Na stronie internetowej SP 11 napisano: "Z szacunkowych wyliczeń wynika, że od poniedziałku nie będzie w szkole ok. 90 proc. nauczycieli, a w oddziałach przedszkolnych 100 proc. wychowawców"

W SP 53 prawdopodobnie aż 90 proc. nauczycieli przejdzie na pięciodniowe "chorobowe". Tak wynika z informacji dyrektorki placówki na stronie internetowej podstawówki: "(...) Obawiam się, że nie będziemy w stanie zapewnić Państwa dzieciom bezpiecznych warunków pobytu w szkole" - czytamy.

Również na stronie Szkoły Podstawowej nr 5 jest mowa o "wzmożonej absencji chorobowej nauczycieli" w tej placówce: "Od 14.01 do odwołania zajęcia dydaktyczne zostają zawieszone". W tej podstawówce rodzice, którzy nie znajdą opieki nad swoimi pociechami, będą mogli zostawić dzieci w szkole w godz. 8-13 (a w przypadku przedszkolaków będą to godz. 9-14) na zajęciach opiekuńczych".

Na stronie SP 45 pojawiła się nie tylko informacja dyrekcji o prawdopodobnych trudnościach w funkcjonowaniu szkoły, ale też inna:"(...) Zapewniam Państwa, że ewentualna nieobecność uczniów w tych dniach nie będzie miała wpływu na frekwencję i obniżenie oceny ze sprawowania".

Jak napisali do redakcji nasi czytelnicy, o prawdopodobnych przejściach nauczycieli na zwolnienie L4 rodzice otrzymali informacje też m.in. z SP 7, SP 20, SP 21, SP 35, SP 41, SP 42, SP 47, SP 61, SP 68.

(MON)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

Diogenes-szukam człowieka?
Nie ważne co jemy,co robimy,co mówimy,Ale jak to robimy-by żyć pięknie.Platon,Uczta.A tymczasem-najbardziej popularnym wyrazem pochodzącym z języka angielskiego jest-hate,hejtować.Nie ma namysłu nad problemem nauczycielskim-panuje wszędobylska barbaria.
2019-01-14 17:42:26
Mąż nauczycielki
Ludzie piszący bzdury na nauczycieli jakie wy macie zryte łby... Zajmijcie się swoimi niewychowanymi dziećmi nauczcie ich szacunku, przecież jesteście niby wykształceni i inteligentni. Ale po waszych wpisach jesteście przeważnie patologią. Nie znacie branży więc się nie wypowiadajcie. Jak myślicie, że nauczyciel pracuje kilkanaście godzin tygodniowo to znaczy, że jesteście tempi jak polsilwer.
2019-01-13 20:58:27
P
Brawo! Walczcie o swoje! Wszyscy strajkuja, lekarze, ratownicy, górnicy.... wkoncu i przyszedł czas na Was, nie dajcie sobą pomiatac,walczcie o godność, szacunek, należytą płacę!!! Nikt nie patrzy na to ze poswiecacie swoj wolny czas dla podopiecznych, odpowiadacie za ich zdrowie i życie..., pracujecie ponad 40h tygodniowo,ktore nie sa wpisane w karte nauczyciela ale tak trzeba... nie pracujcie za "frajer"! Podwyżka Wam sie należy!!!
2019-01-13 20:39:26
Olga
Zlikwidować Kartę Nauczyciela.Moja kolezanka poszła na roczny urlop zdrowotny aby opiekować się wnuczką....A druga wyjechała na wakacje za granicę w odwiedziny do syna...gdyby te pieniądze dołozyc do pensji nauczycieli ,na pewno by wzrosły ....wiadomo przecież, że są to roczne urlopy płatne...Kto ma tak dobrze???....niektórzy z nich idą na nie kilkakrotnie...!
2019-01-13 18:12:59
po zwolnieniach zwalniać
nauczyciele to jak policjanci, odpad społeczny, ameby które nigdzie nie potrafiły znaleźć pracy, nie chciało im się uczyć, wykształcenie na jakiś płatnych, niszowych uczelniach, pokończone pedagogiki, wiedzy zero, pasji zero, klepią formułkami, nie mają żadnego autorytetu wśród uczniów i jeszcze szacunku do swojej lekkiej pracy, oraz społeczeństwa które ich utrzymuje !!!! nie podoba się ? trzeba było się uczyć albo bierz te leniwe łapska do roboty i weź się do prawdziwej pracy a zarobicie !!!! kto Was zmusza do pracy ???
2019-01-13 13:01:26
Zuza
Taką wybraliście drogę, nie ppdoba się to przekwalifikujcie sie. Nikt was na siłę nie trzyma w byciu nauczycielem. Idz do Biedronki czy kuratorium tam zamiast 4 godzin bedziesz mial 8 ale spokój od rozwydrzonych dzieci. 26 dni urlopu to też nie cale wakacje, swieta itp. Nie podpba mi się to zmieniam pracę a nie strajkuję.... jesteście kowalem własnego losu
2019-01-13 12:31:04
Daga
Piotr, Wilki i reszta... No coż, mogę tylko życzyć wam, aby wasze dzieci uczył nauczyciel pracujący kilkanaście godzin tygodniowo. Myślę, że bardzo szybko zauważycie "efekty" jego pracy, ale w końcu to wasze dzieci i wasza sprawa. Nauczajcie je sami w domach, bo przecież wiecie lepiej jak to robić. Cała reszta ciężko harujących nauczycieli: popołudnia spędzone na przygotowaniu do lekcji, weekendy przeznaczone na szkolenia i sprawdzanie prac - myślę, że wypalą się i odejdą z zawodu, w koncu jak dlugo można być poniżanym przez wszystkich. Starsi wymrą lub pojdą na emeryturę. Młodzi, z zapałem i pomysłami nie przychodzą, bo nie utrzymają się za proponowaną jałmużnę 1700 zł na rękę. Więcej zarobią w supermarkecie. I wasze dzieci zostaną z resztką nieudacznikow życiowych i leni - tych ktorzy obijają się przez te kilka godzin w tygodniu. I bardzo wam tak dobrze.
2019-01-13 02:15:26
v
lepsze L4 niż np. żółtaczka w całej szkole.
2019-01-12 22:09:10
KarOl
Proponuję wszystkim, którzy prowadzą jakąkolwiek działalność gospodarczą, wystawiać FV na mocy umowy cywilno-prawnej, za brak opiekuna w przedszkolu. Dyrektorzy szybko zmienią zdanie.
2019-01-12 21:21:55
Gość
Popieran Piotra.To nie jest strajk ani żadna jego forma.TO LEWE ZWOLNIENIA !!
2019-01-12 21:03:54
Adaś
Wszyscy na pokład. Popieram
2019-01-12 20:39:02
Inne szkoły też bez obsady nauczycieli...
Szkoła to nie tylko pracujący nauczyciele! Pracownicy obsługi szkół, przedszkoli.Oni niby ile zarabiają?!Poniżej najniższej pensji!!! Sprawdźcie na stronach szkół ogłoszenia dyrektorów zanim dzieci pójdą do szkoły w poniedziałek ..
2019-01-12 19:19:02
Kadrowa
2600 za kilkanaście godzin tygodniowo pracy plus wakacje ferie , dodatkowe dni przed świetami itd - to super wynagrodzenie
2019-01-12 19:02:50
Wilk
Nauczyciele mają wszystkie święta,weekendy wolne .mój syn chodzi max.na 5 godzin dziennie do szkoły PANI ma więc 19 godzin wolnego do tego dochodzi 1 rok płatnego urlopu za wiek pracy. Bez jaj.
2019-01-12 18:47:03
didey
Brawo nauczyciele !!! Strajkujcie ! Walczcie o swoje !!!!Popieramy !!! Wszystkie babcie,ciocie,koleżanki ręce na pokład.Pomagamy opiekować się dziećmi!!!! To da się zrobić!!! Szkoda tylko,że w tym samym czasie nie strajkują WSZYSCY nauczyciele w całej Polsce !!!Wyobrażacie to sobie ?.Wszystkie szkoły w kraju pozamykane do odwołania ?.Zalewskiej wszystkie te jej sztuczne ,wielkie zęby powy padałyby.
2019-01-12 17:56:43
Gosc
W SP 39 na Załomiu też sie zapowiada "chorobowe" nayczycieli. Kto poprosi o wyrozumiałość szczecińskich pracodawców? Nie każdy ma babcie pod ręką, żeby mogła się zaopiekować dziećmi, a urlopu mamy 26 dni, co nawet nie pokrywa całych wakacji, nie wspominając o feriach, świętach, dniach nauczycielskich itp.
2019-01-12 17:47:46
Milena
Brawo nauczyciele!!! Trzymajcie się!!! Nie odpuszczajcie!!! Wszyscy normalni są z Wami!
2019-01-12 16:51:44
Vera
To wyłącznie wina rządu, ponieważ oszukali nauczycieli
2019-01-12 16:16:54
Do roboty!!!
Gdyby wszystkie przedszkola protestowały w Szczecinie to bym zrozumiał ale tutaj raptem dwa lub trzy są w ciężkim stanie. Więc co? Komuch Broniarz z ZNP podziałał na umysły i te biedne nauczycielki z POwskiego świata postanowiły pójść za jego głosem serca i zastrajkować. Mam nadzieję że ktoś się za te panie weźmie i odpowiednio rozliczy bo nie one jedne mają taką ciężką pracę i tak niskie zarobki. A po za tym to Urząd Miasta utrzymuje przedszkola i żłobki więc co to za aluzja do Pisiorow? Kuratorium Was rozliczy, ZUS was rozliczy a wtedy łby mam nadzieję poleca.
2019-01-12 16:15:07
Do Piotra i reszty znawców
Jaja sobie robisz człowieku, nauczyciel z 35 letnim stażem dostaje 2600 zł. I nie pierdziel o wakacjach itp. Bo zwyczajnie tak działa system. Jak uważasz że to godne pieniądze, sprawiedliwe i adekwatne do odpowiedzialności to zdaj sobie sprawę, że za tą kwotę można tylko wytworzyć taką amebe intelektualną jak ty. Ja dla swojego dziecka znajdę opiekę. Niech wywalczą te pieniądze. Powodzenia
2019-01-12 15:33:37
rodzic
Piotr - biedny, nieudolny ignorancie! załatw dziecku opiekę, boś facet i daj ludziom prawo do protestu, a nie biadolisz jak bieda umysłowa.
2019-01-12 15:23:25
obserwator
zwalniać nierobów a lekarzy do urzedu skarbowego zgłaszać
2019-01-12 15:18:23
Abc
Zlikwidować kartę nauczyciela, wprowadzić bon oświatowy, znieść rejonizację w szkołach. Skończą się zwolnienia, szkoła przestanie być cyrkiem.
2019-01-12 14:22:16
Piotr
Chory to jest pomysł na strajk. Mam nadzieję że ZUS zweryfikuje lewe zwolnienia. My w poniedziałek zawozimy dziecko do szkoły. Odpuszczenie jest równoznaczne z akceptacją tej nienormalnej formy strajku. Dowiedzieliśmy się w piątek po południu że w przyszłym tygodniu nie będzie 90% nauczycieli. A czy ich obchodzi z kim my mamy zostawić dziecko ? Czy oni rozumieją że rodzice chodzą do pracy ? I nie na 3 godziny dziennie, a na 8-10 godzin dziennie. Bez wolnych wakacji, ferii, świąt i "strajków".
2019-01-12 14:20:22