środa, 19 września 2018.
Strona główna > Biuro reklamy > Reklama - komunikat > Przedsiębiorco, dowiedz się jak uchronić swoją firmę przed cyberatakami. [BEZPŁATNE SZKOLENIE ONLINE]

Przedsiębiorco, dowiedz się jak uchronić swoją firmę przed cyberatakami. [BEZPŁATNE SZKOLENIE ONLINE]

Data publikacji: 2018-09-11

Ponad 90 proc. polskich przedsiębiorców doświadczyło co najmniej kilkudziesięciu ataków hakerskich w ciągu roku – zarówno tych udanych, jak i nieudanych. Oblicza się, że szkody wynikające
z cyberprzestępczości na całym świecie osiągną w roku 2021 pułap ok. 6 bilionów dolarów (dla roku 2015 szkody te wynosiły ok. 3 bilionów USD). Oznacza to, że dochody z cyberprzestępczości mogą przewyższać zyski ze światowego handlu oraz dochodów z handlu narkotykami razem wziętych.

Niewątpliwie nasze cyberbezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych. Nasze zachowania i nawyki możemy rozwijać poprzez cykliczne szkolenia i świadome samokształcenie.

Już 21 września 2018 r. EURid i home.pl zapraszają na bezpłatne szkolenie online w ramach Akademii home.pl „to Twój czas na biznes”. Tematem webinaru będzie „Cyberbezpieczeństwo, czyli jak zabezpieczyć IT w Twojej firmie”. Zarejestruj się już dziś!

Podczas webinaru dowiesz się:
• Co tak naprawdę oznacza cyberprzestępczość?
• Jakie są najczęściej spotykane rodzaje ataków?
• Jakie mogą być konsekwencje ataku?
• Jak się bronić przed cyberprzestępczością i na co uważać?
• Najczęstsze zagrożenia, ataki, podatności i luki bezpieczeństwa IT.
• Najskuteczniejsze sposoby prewencji i walki z zagrożeniami w sieciach IP – dobre praktyki.

Dlaczego wiedza o cyberbezpieczeństwie jest ważna?

Aby stać się ofiarą cyberprzestępcy wystarczy właściwie jedno nasze kliknięcie – łatwe, proste
i przyjemne. Do pracowników Pentagonu, starannie i regularnie szkolonych w zakresie cyberhigieny, wysłano w 2016 r. (na ponad 10 tysięcy prywatnych kont Twitter) linki z korzystnymi ofertami rodzinnych wakacji oraz innymi spersonalizowanymi informacjami zakupowymi. Linki zawierały złośliwe oprogramowanie, które umożliwiało rosyjskim hackerom kontrolę nad telefonami komórkowymi oraz komputerami właścicieli kont. Firmy zajmujące sie cyberbezpieczeństwem przyznają, że proceder ataków realizowanych poprzez media społecznościowe narasta z każdym rokiem. Szczególnie niebezpieczne okazują się spersonalizowane ataki (tzw. spear phishing), które uwzględniają nasze zainteresowania i preferencje. Mogą one celować w pracowników, których zachowania w mediach społecznościowych nie podlegają kontroli ani reglamentacji przez pracodawcę. Szacuje się, że minimalnie od 30% do 66% adresatów odpowiada klikiem na podesłany link. Spear phishing nie jest oczywiście jedyną drogą przeprowadzania ataków cyberprzestępczych. Połączenie z routerem może zostać zhakowane bez naszego czynnego udziału (np. w przedziale pociągu, na lotnisku czy w miłej kafejce) a uzyskany dostęp wykorzystany przeciwko nam albo naszej firmie na wiele sposobów. Podrzucone do naszego urządzenia proste oprogramowanie bądź osprzętowanie (tzw. keylogger), umożliwia zapis ruchu klawiatury, także tej sensorycznej, a dalej zrzuty z ekranu i śledzenie ruchu na stronach, co może w kolejny sposób otworzyć przestępcy dostęp do naszych wrażliwych danych i aplikacji. Strony, które naśladują wyglądem strony banku, na które zostaliśmy nieświadomie przekierowani celem wyłudzenia haseł dostępowych, ataki ransomware czy DDOS na strony firm, które blokują ich działanie za pomocą skomasowanego ataku botów i komputerów zombi celem wymuszenia okupu, to kolejne jednak nie jedyne przykłady niebezpieczeństw na jakie jesteśmy narażeni jako prywatni i biznesowi użytkownicy sieci.

Efektywna obrona przed cyberprzestępczością wymaga kompleksowej współpracy wszystkich użytkowników Internetu, w tym w szczególności operatorów usług internetowych oraz rejestrów domen internetowych ponieważ bez stron i prowadzących do nich linków większość ataków, także tych prowadzonych przy użyciu smsów czy zhakowanych urządzeń inteligentnych, nie byłaby możliwa.

EURid jako europejski rejestr domen internetowych .eu, który działa z ramienia Komisji Europejskiej, jest szczególnie zaangażowany na rzecz utrzymania i rozwoju standardów bezpieczeństwa w Internecie, a także popularyzacji wiedzy o tzw. cyber higienie. Jako jeden z pierwszych rejestrów w Europie, EURid wprowadził usługę, która zabezpiecza adres przed dyskretnym przekierowaniem na stronę fałszywą, łudząco podobną do oryginalnej, na której użytkownik może znaleźć się nieświadomie po wpisaniu prawidłowego adresu w okno wyszukiwarki. Ponieważ wiele ataków (szczególnie z użyciem botów) przeprowadzanych jest za pomocą stron rejestrowanych tylko na chwilę (o życiu krótszym niż życie motyla i z fikcyjnymi danymi teleadresowymi abonenta) rejestr rutynowo klasyfikuje i monitoruje nowo rejestrowane domeny pod kątem zawartości danych adresowych. Od grudnia 2016 rozpoczął także współpracę z Europolem, celem skuteczniejszej ochrony adresów .eu w Internecie.

 

 

Pogoda
20
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy