niedziela, 26 maja 2019.
Strona główna > Blogi > Janusz Ławrynowicz > Niecierpliwy złym doradcą

Niecierpliwy złym doradcą

Wywietleń: 1198

Bacz wpierw na oddawanie usług, zanim spojrzysz na zysk – mawiał Henry Ford.

Sukces potrafi zamieszać w głowie, oszołomić, oślepić, a nawet pozbawić rozsądku. Nie da się ukryć, rządzący Polską obóz prawicy pod egidą PiS w ciągu niespełna ośmiu miesięcy zdołał doprawdy osiągnąć niemało. Przede wszystkim jako pierwszy wprowadził w życie strategiczny program prorodzinny, z myślą o przetrwaniu narodu. Projekt odważny i kosztowny, jak na państwo przygniecione potężnym długiem zagranicznym, ale znakomicie trafiający w społeczne oczekiwania (zresztą podparty programem „mieszkanie plus”). Opodatkowanie banków i dużych sklepów mniej się udało, ale nadzieję budzą projekty ulg dla przedsiębiorców…

Opozycja, zwłaszcza ta nazywająca się totalną, bezsilna i wściekła, totalnie zresztą wspierana przez żerujące na polskiej gospodarce kraje Zachodu, w swych atakach na rząd przez pół roku biła rekordy absurdu i histerii, budząc coraz większe politowanie. Rządzący potrafili na ogół zachować umiar w mowie, konsekwentnie realizując program. Aż serce rosło: wreszcie Polak działa tyleż sprawnie, co rozważnie i myśli przed szkodą!

Owszem, było parę głupich decyzji (np. przekazanie stadnin swojakom), ale te skorygowało życie. Nowy rząd jednak głosił dewizę: idziemy do władzy na służbę, nie po profity! Imponował tu przykład Mateusza Morawieckiego – wicepremiera, autora dalekowzrocznego planu rozwoju, który do niedawna, jako szef banku, zarabiał wielokrotnie więcej niż na rządowej posadzie. Jakby zarażony tą postawą krąg ludzi władzy trzymał fason…

I oto trzy tygodnie temu opozycji awanturującej się o kształt Trybunału Konstytucyjnego – czyli sprawę trzeźwo ocenianą przez lud jako nieistotna – niczym złota gwiazdka z nieba spadł projekt podwyżek dla parlamentarzystów i rządzących! Zawyła z tryumfu „Wyborcza”, TVN24… Patrzcie, jak im śpieszno do kasy! Sondaże popularności partii zareagowały natychmiast tąpnięciem, a w mediach głos zabrali oburzeni wyborcy, którzy już niemal ową władzę beatyfikowali. Czyżby pisowcy nie dostrzegli, że to wizerunkowo fatalny pomysł! Czyżby początkowy sukces ich oślepił?

Szczęściem, myślący za innych prezes Kaczyński ostro huknął na towarzystwo, projekt cichcem wycofano i wydawało się, że przynajmniej na rok żądzę zysku spacyfikowano.

Niestety, demon chciwości odżył wbrew przesłaniom całego cyklu podniosłych patriotycznych i religijnych ceremonii. Cichutko – w drodze rozporządzenia, a nie ustawy – rząd pani Szydło dał pracownikom Kancelarii Prezesa RM podwyżki, tłumacząc, że to „aktualizacja przepisów”. Otóż nie wątpię, że temu zespołowi gratyfikacja się należy. I finansowo stanowi drobiazg w skali państwa, ale emeryci w tymże kraju dostali dodatki po kilka złotych.

Platformiarze, wprawieni w kombinacjach, robili to skuteczniej, zgrabniej, a że nie moralizowali, od nich nikt świętości nie oczekiwał. Otóż z punktu widzenia socjotechniki owa podwyżka to strategiczny błąd, ustępstwo wobec niecierpliwych i krótkowzrocznych, którym należałoby najpierw wbić do głów zacytowaną na wstępie zasadę Forda. A obecnie niejeden wyborca pyta: czy takich chcieliśmy u władzy?
Janusz ŁAWRYNOWICZ

Komentarze

@5rrrr
Jeśli pieniądze dla polskich rodzin mają powalić polską gospodarkę na kolana, to co powiesz o gospodarkach zachodnich, których rządy zaimportowały sobie wprost na zasiłki dziesiątki tysięcy islamistów? Tam będzie ok? A u nas nie?
2016-08-26 09:54:37
jak zwykle brednie
ale po redaktorze Ławrynowiczu, który jest de facto funkcjonariuszem obecnego reżimu, niczego innego się spodziewać nie można
2016-08-25 14:21:58
Jarun
Redaktor Ławrynowicz zadziwia mnie. Mimo słusznego wieku na przemyślane wnioski twierdzi, że PiS to partia prawicowa. Dbając o socjal- partia z założenia staje się - socjalistyczna. Poniał? "Społeczne oczekiwania" -to każdy chce mieć pieniądze za nic więc co to znaczy, że rząd dając 500+ trafił w społeczne oczekiwanie. Potrzebna jest praca i godziwe wynagrodzenie a nie zapomogi. Przykład: Anglia! PiS: "idziemy do władzy na służbę, nie po profity!" Dorwali się do koryta aż im z ryjów się ulewa.Stanowiska obsadzane są na zasadzie BMW: Bierny, Mierny ale Wierny. 25-letni pacan, który jest na etapie gier wojennych w komputerze dostaje stanowisko szefa gabinetu politycznego MON (wiceministra obrony) i dostaje medal za Zasługi dla Obronności Kraju. Kpina Maciarewicza z stanowiska i medali. Ale czego po niem się spodziewać? "Dobra zmina" -niech pan nie kpi z inteligencji czytających, a takie dymane bzdety to pociskaj pan kolegom. W końcu PiS-PO jedno zło!
2016-08-25 14:00:50
5rrrr
Projekt 500+ nie jest odważny, jest po prostu nieodpowiedzialny. Wraz z dodatkowymi obciążeniami jakie niesie obniżenie wieku emerytalnego i inne kosztowne obietnice wstrzyma rozwój Polski na wiele lat. Przygnieciona podatkami gospodarka nie będzie się rozwijać, a zawiedzeni młodzi ludzie nie będą skłonni spłacać długów ojców. Wyemigrują. Osiągnięciem byłoby najpierw zarobić pieniądze, a potem rozsądnie je wydać. Na razie największy sukces rządu to wzięcie pożyczki n 500+ i rozdanie pieniędzy. Nie trzeba do tego odwagi, trzeba braku odpowiedzialności.
2016-08-25 03:15:11
Wyborca
Oczywiscie,nie takich! Pogonic ich przy nastepnych wyborach. Pogonic tych hipokrytow !
2016-08-24 16:40:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu