wtorek, 21 maja 2019.
Strona główna > Blogi > Janusz Ławrynowicz > Po czynach poznajemy

Po czynach poznajemy

Wywietleń: 1182

Jeszcze niespełna rok temu na konferencji klimatycznej w Paryżu przedstawiciel Polski prof. Jan Szyszko, minister ochrony środowiska, zaproponował, by w ocenie emisji dwutlenku węgla przez przemysł brać pod uwagę zalesienie kraju. Przypomniał, że to lasy najskuteczniej absorbują CO2, wytwarzając życiodajny tlen.

Występ polskiego badacza zyskał doskonałe recenzje w świecie. I już wydawało się, że naszą propozycję redukowania dwutlenku w powietrzu poprzez powiększanie obszarów leśnych przyjmie Unia Europejska. Niestety, eurokraci wciąż trwają przy idei redukcji dwutlenku poprzez bezwzględną dekarbonizację. Naraża to Polskę – której przemysł bazuje w 90 proc. na węglu, na coraz wyższe kary, w postaci konieczności wykupu pozwoleń na emisję gazów cieplarnianych, co mnożąc koszty godzi w nasz program odbudowy polskiego przemysłu.

Tymczasem w kraju z histerią atakuje profesora lobby „ekologiczne” za to, że zezwolił na wyrąb skażonych kornikiem świerków w części Puszczy Białowieskiej. Ci sami jeszcze głośniej krytykują ministra Szyszkę za nową ustawę o łowiectwie, która pozwala na większy odstrzał dzikich zwierząt, w tym zwłaszcza czyniących ogromne szkody dzików. Zezwala również na redukcję kilka lat temu bezmyślnie do Polski sprowadzonych bobrów, niszczących wały przeciwpowodziowe.

Niestety, w tej ustawie pan minister – zamiłowany myśliwy – sam się podłożył adwersarzom, zezwalając na strzelanie do zwierzaków w odległości 100 metrów od domów mieszkalnych!

Tu jeszcze jest szansa, że parlamentarzyści wybrani przez Polaków kochających ciszę, spokój i bezpieczeństwo, ten przepis zmienią, zdecydowanie wydłużając strefie bezpieczeństwa. Przy takiej korekcie, bilans poczynań pana ministra byłby pozytywny, gdyby…

Gdyby niespełna tydzień temu nie zalecił Lasom Państwowym intensyfikacji wyrębu, aby przemysł meblowy mógł produkować więcej. Trudno uwierzyć, że ten sam człowiek przez 8 lat jako poseł opozycji żarliwie bronił polskich lasów przed prywatyzacją i nadmierną wycinką.

Nawiasem mówiąc, w Zachodniopomorskiem mamy przemysł drzewny zagraniczny – głównie szwedzki. Otóż Szwecja pokryta lasami w 80 proc.(!) wykorzystuje swe bory nader oszczędnie, a jej wielkie przedsiębiorstwo Swedwood stanowiące część koncernu IKEA, w spółce z Rejonowymi Dyrekcjami Lasów Państwowych, od ponad dwudziestu lat eksploatuje lasy w północnej Polsce*. Skalę tych wyrębów widać nawet z okien pociągów i samochodów.

I tu pan profesor, prowadząc politykę sprzeczną z wcześniej głoszonymi szlachetnymi ideami, nie może liczyć na zrozumienie większości rodaków.

Janusz ŁAWRYNOWICZ

*Szwedzcy inwestorzy czują się u nas dość pewnie, bo ostrzegają, że jeśli polski partner nie zwiększy puli drewna, oni przeniosą się do Rosji. Cóż, nie ma jak tajga…

Komentarze

Alojzy Bebok
W naszej Puszczy Bukowej koło Zdrojów wycięli tyle drzew i cisza. Gdzie są ci obrońcy przyrody ?
2016-12-22 14:38:17
@BÓBR
Nie panikuj tylko wróć do szkoły podstawowej (na szczęście wkrótce 8 klasowej) i poczytaj o fotosyntezie. To ona jest źródłem tlenu na świecie, a procesy oddychania (wydzielania CO2) równoważą się z procesami fotosyntezy tylko w niekorzystnych warunkach tj. niskiego stężenia CO2 w powietrzu. Z medialnej wrzawy zielonych oszołomów można sądzić, że to zjawisko we współczesnym świecie nie zachodzi. Czyli lasy pochłaniają dużo więcej CO2 niż go wydalają. Tlen dostajemy przy okazji extra.
2016-12-20 17:15:05
BÓBR
calkowicie zgadzam się z Redaktorem.Ochrona lasów bardzo ważna.Osobiście nie jestem pewny, czy zwiększanie areału leśnego zlikwiduje nadmiar dwutlenku węgla. Przecież ogólnie wiadomo, że wszystkie rośliny, w tym drzewa, w dzień pobierają z atmosfery CO2, a wydychają tlenem, ale w nocy dzieje się odwrotnie: wdychają tlen, a wydychają dwutlenek węgla. Zysku żadnego nie ma. Może dlatego Europa nie chce takiego rozwiązania.Na ten temat powinni wypowiedzieć się naukowcy.
2016-12-20 13:53:15
pytam
Jak się ma "zalesianie kraju" przez Szyszkę wobec jego pomysłu wycinki części Puszczy Białowieskiej ?
2016-12-20 12:08:43
gonzo22
Może nie kupować tego badziewia z IKEI poza tym kto pozwolił im u nas (Szwedom) się tak szarogęsić. Czy u nas nie ma pomysłów rodzimych na produkcję mebli ? musimy małpować te z zachodu ? Rozumiem, że nie umiemy skonstruować i wyprodukować dobrego silnika czy komputera. Ale meble ?
2016-12-19 21:43:09
dzisna
Ławrynowicz czy pan na pewno mieszka w Szczecinie i w Polsce? Niech pan nie wierzy, nie ma świata równoległego. Matrix zaszkodził ?
2016-12-19 14:18:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu