Piątek, 19 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

W obronie ziemi

Data publikacji: 2016-02-29 10:32
Ostatnia aktualizacja: 2018-10-19 23:50

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Tyle Polski, ile ziemi w rękach Polaków. Ojczyzna to ziemia i groby. Strofy to piękne i głębokie. Ale ziemia to też towar i środek produkcji. 

W traktacie akcesyjnym do Unii Europejskiej Polska podpisała zobowiązanie, że od 1 maja 2016 roku zniesie zakaz sprzedaży ziemi rolnej obywatelom krajów UE. Warto nadmienić, że inne państwa „demoluda" - małe, lecz zdeterminowane w obronie swych zasobów - Węgry i Litwa dzielnie oparły się temu żądaniu Brukseli. U nas natomiast już za dwa miesiące rynek się otworzy...

Choć wciąż oficjalnie obowiązuje w Polsce zakaz sprzedaży ziemi cudzoziemcom bez zezwolenia MSW, zdaniem działaczy chłopskich łupem obcych padło już, głównie ma Ziemiach Zachodnich,około pół miliona hektarów gruntów rolnych...

Mam nadzieję, że jest to liczba mocno przesadzona. Oficjalnie bowiem dane NIK mówią o 7, 5 tys. ha sprzedanych tylko w Zachodniopomorskiem. Natomiast grunty wydzierżawione cudzoziemcom obejmują wiele tysięcy hektarów. Sęk w tym, że ich użytkownicy nabyli prawo pierwokupu. 

W ubiegłym roku, pod presją rolniczych protestów, poprzedni rząd uchwalił ustawę utrudniającą zakup ziemi obcym, pozwalającą na zakup najwyżej 300 ha. Zarazem jednak, wbrew żądaniem działaczy związków rolniczych, pozostawił możliwość nabycia gruntów ornych także spółkom z kapitałem zagranicznym.

PiS - zgodnie z wyborczą obietnicą- chce tę ustawę uszczelnić, poprawić. Projekt obecnie konsultowany w środowiskach wiejskich przewiduje na wstępie wstrzymanie sprzedaży ziemi państwowej w ciągu najbliższych 5 lat. W kolejnych ustawa zezwala sprzedaż polskiej ziemi rolnej tylko rolnikom indywidualnym, posiadającym odpowiednie kwalifikacje i mieszkającym w danej miejscowości co najmniej 5 lat. Posiadacz gospodarstwa rodzinnego będzie mógł nabyć najwyżej 300 hektarów ziemi, której nie będzie mógł sprzedać przez 10 lat. To ma wyeliminować z grona nabywców obcych a także rodzimych spekulantów. Restrykcje dotyczą również obrotu ziemią prywatną, poza rodzinnym dziedziczeniem. Środowiska wolnorynkowe uważają takie regulacje za socjalistyczne. Cóż, skoro nie można w kraju unijnym otwarcie faworyzować własnych rodaków, trzeba imać się innych sposobów ochrony narodowego skarbu.

Nowa, fundamentalna ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia, na dzień przed traktatowym uwolnieniem sprzedaży ziemi. W ostatniej chwili. Oby nic jej uchwalania nie powstrzymało.... bo ziemi nam nie przybędzie. 

Komentarze

Obserwator
2016-03-02 09:14:39
Ty młody nie wal banałami, tylko napisz coś mądrego.
@Obserwator
2016-03-02 01:13:27
Nie o chłopów tu chodzi, tylko o zachodnich cwaniaków. Na prawdę tego nie rozumiesz? 25 lat wyprzedaży naszego kraju jeszcze niczego Cię nie nauczyło? Żadnych wniosków??
Obserwator
2016-03-01 17:23:55
Jakóbek chwali się lekturką. Brawo chłopcze. PiS w sprawie ziemi niczego dobrego nie robi. Co to znaczy wstrzymanie sprzedaży ziemi chłopom ? Powrót do kołchozu ?
Jakób
2016-03-01 00:25:13
Może uchwalenie się uda - PiS przecież potrafi narzucić pracę sejmowi nawet w nocy. Dobrze by było, gdyby posłowie wahający się poprzeć tę uchwałę przeczytali powieść Bolesława Prusa "Placówka". Kiedyś to była nawet lektura szkolna. Bohater tej pozytywistycznej książki Józef Ślimak bronił polskiej ziemi przed niemieckimi kolonistami. To było w XIX wieku - kto by przypuszczał, że w XXI wieku sprawa się powtórzy. I co się jeszcze powtórzy? Tak to jest, jak się nie czyta lektur szkolnych - jeszcze w dawnym mądrym kanonie - teraz panie polonistki forsują Harry'ego Pottera.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500