piątek, 15 listopada 2019.
Strona główna > eKurier > Jak upadał mur... Bardzo fotogeniczna rewolucja

Jak upadał mur... Bardzo fotogeniczna rewolucja

Jak upadał mur... Bardzo fotogeniczna rewolucja
Data publikacji: 2019-11-09 16:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-11 11:17
Wywietleń: 421 426544

Rozmowa z Piotrem Semką z tygodnika „Do Rzeczy" 

- Na 9 listopada przypada 30. rocznica upadku muru berlińskiego. Jakie miejsce zajmuje to wydarzenie w niemieckiej mitologii politycznej?

- Dla Niemców to mitologia pierwszorzędna. Był to wstęp do zjednoczenia kraju. Upadła bardzo brutalna dyktatura, zresztą określenie „dyktatura" w odniesieniu do NRD jest używane coraz bardziej powszechnie. Problem polega na tym, że dla wielu zachodnioniemieckich polityków rozbicie muru miało być początkiem procesu zamieniania wschodnich Niemców na takich, którzy wykształcili się w zachodnich Niemczech. Tymczasem trzydziesta rocznica jest jak na złość przykładem fiaska pewnego procesu wychowawczego. Oczywiście nie jest to fiasko zupełne, bo wschód przejął od zachodu zasady kapitalizmu i demokracji - ale tacy jak zachodni Niemcy Ossi się nie stali. Niektórym mogło się wydawać, że wymrą pokolenia NRD-wskie, przyjdą młodzi, już zupełnie inni, ale minęło 30 lat i wyniki wyborów w Turyngii pokazały, że najsilniejsi są postkomuniści z Die Linke, z drugiej zaś strony - tożsamościowa

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 79% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 08-11-2019

 

Rozmawiał Alan Sasinowski
Fot. Ryszard Pakieser
Jak upadał mur... Bardzo fotogeniczna rewolucja Jak upadał mur... Bardzo fotogeniczna rewolucja Jak upadał mur... Bardzo fotogeniczna rewolucja

Komentarze

@Ot i wsio / 19:15:03
Kolejny ruski troll na tym pseudo forum reżimowej lokalnej gazetki ...bez argumentów nie podejmuję polemiki , a niniejszym żegnam zarówno admina ,który nie ogarnia całości ( każdy redahtorek tworzy po swojemu) Kurier jest bardzo tendencyjny od wygranych wyborów przez PIS ...Ciekawe dlaczego :))))
2019-11-10 13:33:33
Ot i wsio / 19:15:03
Spakojna Tawaryszczi... i nie Nerwujsia ??
2019-11-09 20:26:58
Bojkot Legionów przez kina
niestety agora , pionioer i helios zbojkotowały film Legiony .Jest on nie do obejrzenia w szczecińskich kinach.Własciciele tych kim duzo gadają o wolności słowa a same nałozyły knebel na film Legiony.Tak bardzo polski film zbojkotowany przez niby polskie kina.
2019-11-09 20:05:32
Ojj...a Ci dwaj Panowie
Na srodkowym zdjeciu - to mieli juz wowczas az takie... "LGBT ciagotki" ??
2019-11-09 19:31:45
@I w Polsce
Takie jak twój przypadek należy leczyć w odizolowaniu, ponieważ pachnie naziolstwem , jak w 1933r. Tacy jak TY to idealny materiał dla "kaczora" + hasło "armaty zamiast masła" NEVER!!!Świat już to przerabiał PISi trollu zwany "teściem pasierba " itp.- nie kompromituj się!!
2019-11-09 19:15:03
Lub inaczej
Jak upadl Mur... ? Jak to jak: rozpedzili sie "pancernym Trabantem" i reszta juz sama po-wa-li-la... za co Dziekuja jeszcze dzisiaj i Cioci Stasi !/!
2019-11-09 18:38:55
I w Polsce
Jest po-dobnie... gdzie PO-stkomunisci i po-zostale Lewactwo maja sie dalej dobrze i nawet Se juz s-PO-wrotem czesc Wyborow PO-wygrywali ! Czyli ze: 45 letnie ( tj. z lat 1945 - 1990 ) "pranie i po-laczkowych mozgow"... Nie poszlo im na marne ?/!!
2019-11-09 18:31:12
antyekstremista PIS
Ten pan jest bardzo tendencyjny w swoich pseudoanalizach ,dziękujemy obejdzie się bez ....