piątek, 18 października 2019.
Strona główna > eKurier > Pielęgnują puszczę siekierą. Ekolodzy: nadleśnictwo tnie najstarsze drzewa w Puszczy Bukowej

Pielęgnują puszczę siekierą. Ekolodzy: nadleśnictwo tnie najstarsze drzewa w Puszczy Bukowej

Pielęgnują puszczę siekierą. Ekolodzy: nadleśnictwo tnie najstarsze drzewa w Puszczy Bukowej
Data publikacji: 2019-09-19 07:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-22 07:55
Wywietleń: 3149 415792

Ekolodzy alarmują: leśnicy z Nadleśnictwa Gryfino wycinają ponad 150-letnie buki z części Puszczy Bukowej, gdzie rosną najstarsze drzewa na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego. „Weszli w 174-letni drzewostan, który pamięta czasy, kiedy w Polsce szykowano się do powstania styczniowego. Padają jedne z największych buków o obwodzie w pierśnicy nawet 3,3 m, co przekracza wymiary pomnikowe" - piszą na Facebooku członkowie Klubu Kniejołaza.

Nadleśnictwo odpowiada: „To nadinterpretacja i dezinformacja a prawdopodobnie także celowe wprowadzanie opinii publicznej w błąd motywowane chęcią zaistnienia w przestrzeni medialnej".

„Stało się - weszli w 174-letni drzewostan, który pamięta czasy, kiedy w Polsce szykowano się do powstania styczniowego. Padają jedne z największych buków w Puszczy Bukowej o obwodzie w pierśnicy nawet 3,3 m, co przekracza wymiary pomnikowe. Padają równie cenne dla przyrody drzewa dziuplaste, z próchnowiskami i oznaczone E (ekologiczne). To właśnie one stanowią największą wartość przyrodniczą naturalnych lasów, a przez leśników najczęściej określane są

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 19-09-2019

 

Autor: Roman Ciepliński
Fot. Archiwum

Komentarze

A gdzie byliście jak rzadziło PO
Wtedy jakos was nie bylo co moze leśnicy niewycinali drzew??? Bahaha kaktus niech mi wyrosnie na dloni jak to prawda. Znałem takiego ekologa ktory ciagle szukał dziury w całym a jego życie to istny bałagan jesli myslicie że ktoś taki bedzie narzucać swoją wizję świata to grubo sie mylicie.
2019-09-22 07:43:18
barbara
Zarząd Lasów Państwowych, drwale, myśliwi - do WYCINKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2019-09-21 21:18:55
Wiewórka bez domku
A może ktoś z powiązanami politycznymi będzie chciał wybudować osiedle i dużo zarobić i trzeba przygotować teren? Albo sprzedaje się drewno by mieć kasę na socjal? Na skalę ogólnopolską może to być sporo pieniędzy.
2019-09-21 03:42:55
Viola
Po to sadzi się drzewa aby można było je potem wycinać. Na tym polega gospodarka leśna.
2019-09-20 15:49:49
mieszkaniec
W sprawię wycinania lasu ogólnie... Proszę się przejechać drogą nr 10 w kierunku do Stargardu. Wycięto i nadal się wycina bardzo duży fragment lasu. Od dłuższego czasu chyba dwóch lat a może i więcej zasadzono około 10% sadzonek, bo ... już więcej sadzonek nie ma. Tak się dzieje w większości wycinany lasach. Zdrowego powietrza i lasu nie kupimy w hipermarketach ..... Pozdrawiam tych, którym zależy na środowisku...nie na pieniądzach, mieszkaniec ziemi. P.S. ...a tłumaczenia "leśników" są dość aroganckie...
2019-09-20 13:44:36
@igi
Ty byłeś w ostatnich latach w jakimś LESIE ?
2019-09-19 20:38:32
do @ igi
"Pieniądz rządzi światem " to jest podstawowa istnienia demokracji liberalnej - przed 30-szu laty zwanej kapitalizmem.
2019-09-19 20:05:34
igi
Lesnicy - karczownicy po prostu z pozyskiwania drewna żyją. Pieniądz rządzi światem a polskie lasy to już jest tylko karykatura lasów
2019-09-19 19:19:31
in spe
Tylu tu obrońców cięcia, rżnięcia i wywożenia drewna do tartaków, więc zmieńmy nazwę, jeśli to nie jest już PUSZCZA, tylko zwykły las gospodarczy. Będzie po problemie.
2019-09-19 19:00:07
@?
Mało tego! Nie zdaje sobie sprawy, że pył z buka, który wdycha leżąc na zerżniętym drzewie jest rakotwórczy. Sama się wykończy. No chyba, że chce zostać ekomęczennicą.
2019-09-19 16:42:49
?
Ta pani co leży tam na tym drzewie już pewnie nie raz usunęła ciążę albo przynajmniej brała udział w marszach za aborcją. To taka POwska hipokryzja . Broń muchy ,broń krzaczka ale dzieci usuwaj.
2019-09-19 15:21:23
Ja
Za te ścięte 150-cio letnie buki dałbym nagane i won z pracy!Jacy jesteście leśnicy?!Szabrownicy!
2019-09-19 14:46:02
z prawobrzeża
Napięcie na linii Klub Kniejołaza a Lasy Państwowe jest nie od dziś, a prowokacyjne akcje to domena działań takich organizacji. Nie przypominam sobie jednak akcji Kniejołazów np. w obronie najbardziej zagrożonego rezerwatu (rowrey/motory/itd) czyli przylegającego do dużych osiedli rezerwatu przyrody Bukowe Zdroje im. Profesora Tadeusza Dominika, gdzie dość często są organizowane różne masowe imprezy (biegi/rajdy/itp.). w chociażby w zredukowaniu takich zjawisk. Jest tam 31 pomników przyrody: 27 dębów 3 buki oraz głaz narzutowy Szwedzki Kamień. Jednak do rzeczy. Klub i jego sympatycy nie mają jednak spektakularnych osiągnięć w zakresie "obrony praw przyrody" bo nie słyszałem o żadnym wygranym postępowaniu administracyjnym, ani karnym przeciwko instytucjom z którymi walczą (bynajmniej się nie chwalą). Tyle lat działalności, a LP nadal legalnie może prowadzić swoją gospodarkę. Jest oczywiście druga strona medalu, bo produkcja leśna, bliskość obszarow zurbanizowanych będą wywoływać presję na udostępnianie terenów i otuliny terenów Puszczy Bukowej coraz większej liczbie mieszkańców. Niemniej prawo w tym zakresie jest o tyle dobrze skonstruwane, że można z niego korzystać w postępowaniach jeśli miałoby dojść do nadużyć. Presja na tereny Puszczy Bukowej zaczęła się to w latach 80 z chwilą powstania wielkich osiedli (Słoneczne, Bukowe, Majowe). Stan pobliskiego rezerwatu na tym nie skorzystał. Na tych osiedlach mieszkają zapewnie Klubowicze. Przypomnijmy, że do niedawna działał też poligon / strzelnica w Podjuchach, przed 2000r powstało też Pole Golfowe (które trzeba nawadniać, a wodociągu nie było w tym czasie). I obecnie znajdzie się czynniki na które nie zwraca się uwagi, ale wzbudza się atencję akcją przytulania drzew. Okaże się, że drzewa nie były pomnikami. Wycinka zgodnie z planem urzoądzania lasu, i tak do kolejnej akcji. Już było o proteście przeciwko oczyszczalni ścieków w Dobrobolu tego gremium fachowców (bo lepiej jak szambo nieoczyszczone zasila okoliczne rowy). Jakie akcje i ich skuteczność taka wartość Klubu.
2019-09-19 13:50:37
do PO:pierdujących i zatroskanych
Cyt. z Kuriera, nadal aktualny gdy chce się doj..ać "pisdzielcom". PO prostu "róbta" tak; "We wtorek Platforma Obywatelska zorganizowała akcję na terenie szpitala w szczecińskich Zdrojach. Był między innymi marszałek Olgierd Geblewicz, poseł Norbert Obrycki i senator Tomasz Grodzki. Politycy w proteście przeciw "lex Szyszko" sadzili drzewa. Jednym z nich był Jan Posłuszny, radny Szczecina. Sadził w proteście dąb, nazwany Janem (na "cześć" ministra Jana Szyszki - red.). Zanim jednak radny w ten sposób skrytykował ustawę, która - jak mówi - pozwala na "niekontrolowaną wycinkę drzew", sam z niej skorzystał. Wyciął drzewa na swojej działce pod Puszczą Wkrzańską."....Tylu was jest aby do..lić PiS-owi więc nie ma problemu.
2019-09-19 13:07:07
Do V kolumny
Jak mam do wyboru ufać w prawidłowość działań polskim leśnikom czy międzynarodowo edukowanym eko-oszołomom, to wybieram polskich leśników. Wszystkim rozdygotanym emocjonalnie eko-lalusiom odpowiadam, że lasy się sadzi, pielęgnuje i EKSPLOATUJE. W Polsce roczne pozyskanie drewna to zaledwie ok. 45% rocznego przyrostu, co oznacza że co roku przybywa w naszym kraju ok.35 mln m3 drewna. To chyba żaden armagedon jak drewna przybywa, prawda? Najbliższy prastary w pień wycięty las znajduje się w Niemczech, gdzie kolidował z budową kopalni węgla brunatnego i dlatego został bez ceregieli wycięty, ale was świadomych szkodników/durniów/pożytecznych bałwanów napuszczono na polskie lasy i polskie porty, w których ostatnio zaatakowano czeski węgiel i międzynarodowe przeładunki. Według mnie to wojna hybrydowa przeciw Polsce, której jesteście świadomie czy nie żołnierzami. Czas chyba na kary!
2019-09-19 12:13:53
czytam
Może w TYM fragmencie tna takie drzewa , ale tam gdzie jeżdżę przez lasy widzę - wszędzie sa nowe nasadzenia . Taki jest cykl produkcyjny . Nie łudżmy się - lasy są eksploatowane planowo . Dojrzałe drzewa są wycinane , a na ich miejsce sadzi się młode . A co do władzy , to czy za po-psl nie chciano ich prywatyzować ? Co wtedy posadzono by po wyprzedaniu dla zysku drewna ? Pokrzywy , czy apartamentowce ?Może trochę zaufania i rzetelnej oceny dzialań LP zamiast histerii . A jak tam sa jakieś pomniki przyrody , to chyba trzeba je zostawić / i tak się robi - czy nie ?/.
2019-09-19 11:52:19
Pomorzanin
Celowe działanie "drwali-urzędasów" z Nadleśnictwa Gryfino, aby obniżyć wartość przyrodniczą Puszczy i zrobić z niej zwykłą plantację i aby ciąć jeszcze więcej w przyszłości. Do tego takie tereny nigdy nie będą już kwalifikować się pod potencjalną ochronę, czyli można ciąć jeszcze więcej i więcej... "Pięknie" wygląda Puszcza - wyręby jeden na drugim, 30cm koleiny po ciężkim sprzęcie na drogach i w ściółce, zniszczone zabytkowe drogi brukowane i mosty (zastępowane potem drogami z gruzu i śmieci), karnistry po płynach technologicznych, plamy olejów... Po co są te rezerwaty i park krajobrazowy? Czego nie zniszczy Nadleśnictowo, zniszczą w przyszłości deweloperzy, którzy już sobie ostrzą ząbki na ten teren...
2019-09-19 11:48:04
Myśl
To realizacja programu ochrony środowiska aktualnej władzy, która z leśników zrobiła zaślepionych drwali. Leśnicy powinni zmienić nazwę na drewnicy, bo dla nich las (w tym puszcza), to tylko drewno. A drewno, to pieniądze. A pieniądze są potrzebne na wysokie zarobki. Co tam dobro środowiska, ważne że my mamy więcej.
2019-09-19 09:25:23
xxxyz
Trwa masowa zagłada lasów.Pomiędzy tymi drzewami w lasach które w pień nie zostały wycięte, można samochodem jeżdzić.Na nic głośne trąbienie o zagrożeniu klimatycznym.Nas to nie dotyczy.My Polacy żyjemy na innej planecie.
2019-09-19 08:41:14
Marta
Kiedyś leśnicy ni wycinali drzew dziuplastych. Co się zmieniło?
2019-09-19 07:55:18
forrest
Nikt ich nie zastopuje. To robi się w puszczy od trzech lat, tak intensywnie. Możemy o tym głośno trąbić, ale to tylko "głos wołającego na puszczy".
2019-09-19 07:50:03
Bo
A gdzie prawo i sprawiedliwość???
2019-09-19 07:39:17