niedziela, 20 października 2019.
Strona główna > Na Luzie > O co się kłócimy w domu? O temperaturę...

O co się kłócimy w domu? O temperaturę... [FILM]

O co się kłócimy w domu? O temperaturę...
Data publikacji: 2017-03-06 12:14
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-12 11:26
Wywietleń: 899 221000

Temperatura jest jednym z częściej wymienianych powodów sprzeczek. Respondenci, którzy mają za sobą kłótnie o temperaturę w domu, uznali to za główny powód sporów. Sprzeczki o temperaturę były wymieniane nawet częściej niż spory związane z obowiązkami domowymi, pozostawianie włączonych świateł czy walkę o dostęp do komputera lub tabletu – pokazał Raport Honeywell Home Heating Habits.

– Wysoka temperatura podgrzewa nasz organizm. W większych ilościach wydzielana jest adrenalina jak i większa jest aktywność układu nerwowego. Łatwiej jest o konflikt, większe pobudzenie, zniecierpliwienie dlatego, że jest nam zbyt ciepło – mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra z Centrum Medycyny Zapobiegawczej.

Według ekspertów nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniach może także prowadzić do infekcji nosa i gardła, podrażnień skóry i dróg oddechowych, jak również do obniżenia koncentracji. Temperatura panująca w domu powinna być dostosowana do stylu życia człowieka, a także do charakteru pomieszczenia np. sen w zbyt ciepłym otoczeniu może prowadzić do przerw lub zaburzeń snu, dlatego w sypialni najlepiej jest ustawić termostat na 17-19 stopni.

– Abyśmy czuli się komfortowo potrzebna jest odpowiednia temperatura w pomieszczeniu. Powinny one być różne w zależności od naszych preferencji i rodzaju pomieszczenia. W łazience np. preferowaną temperaturą są 24 stopnie, w salonie ok. 21 stopni. Każde pomieszczenie wymaga trochę innej temperatury i z drugiej strony są to też indywidualne preferencje – wyjaśnia Marek Arndt, dyrektor sprzedaży Honeywell Environmental & Energy Solutions.

Raport Honeywell Home Heating Habits, dotyczący nawyków w ogrzewaniu mieszkań, wykazał także, że pomimo powszechnie występujących wysokich kosztów ogrzewania oraz niskiej znajomości najlepszych praktyk w tej dziedzinie, dla większości Polaków (70%) komfort rodzinny jest ważniejszy niż niskie rachunki. Blisko jedna trzecia (31%) zmuszona jest poświęcić swoją wygodę, by obniżyć rachunki za ogrzewanie. Badanie wykazało ponadto, że ponad jedna trzecia (35%) właścicieli mieszkań, których rachunki obliczane są w oparciu o szacunkowe zużycie energii, zmuszona była zwiększyć wydatki po sezonie grzewczym ze względu na przekroczenie prognozowanych wartości. Ponad jedna czwarta (26%) deklaruje, że w przeszłości pożyczała pieniądze od przyjaciół i rodziny, skorzystała z karty kredytowej lub wzięła kredyt w celu opłacenia swoich rachunków za ogrzewanie, a 28% tej grupy przyznaje, że często znajduje się w takiej sytuacji.

Źródło: newsrm.tv

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie