piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Na Luzie > „Życie jest fajne” – kawiarnia, w której pracują dorośli autystycy

„Życie jest fajne” – kawiarnia, w której pracują dorośli autystycy [FILM]

„Życie jest fajne” – kawiarnia, w której pracują dorośli autystycy
Data publikacji: 2017-04-20 15:25
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-20 17:01
Wywietleń: 557 243345

Klubokawiarnia "Życie jest fajne” zatrudnia dorosłych autystyków. Pracują w systemie "1 na 1" z asystentem, mają również zapewnioną stałą opiekę terapeutyczną. To miejsce daje im szansę pełnego funkcjonowania w społeczeństwie, której wcześniej nie mieli – mówi Dariusz Osowski z "Życie jest fajne".

"Życie jest fajne" przy ul. Grójeckiej 68 w Warszawie to realizowany od ponad roku przez Fundację Ergo Sum projekt, którego celem jest zapewnienie warunków do aktywności społecznej, zawodowej i kulturalnej dorosłym autystykom i ich opiekunom. 

Jak mówi Dariusz Osowski z klubokawiarni "Życie jest fajne", praca daje tym ludziom szansę pełnego funkcjonowania w społeczeństwie, której wcześniej nie mieli. Jednocześnie charakter pracy – konieczność ciągłego reagowania na nieprzewidziane sytuacje – stanowi dla nich wyzwanie, a z drugiej strony ma znakomite działanie terapeutyczne i umożliwia rozwój ich umiejętności.

 

– Miejsce to powstało z troski o osoby, które samodzielnie nie potrafią funkcjonować w społeczeństwie i trzeba im po prostu pomóc. Chodzi o osoby dorosłe, które skończyły szkoły, posiadają zawód, a które po skończeniu tych szkół nie mają żadnego zajęcia, bo nikt ich nie zatrudnia. Ich życie społeczne ogranicza się do siedzenia w domu – mówi Osowski. – Chcemy stworzyć im miejsca pracy i możliwość dalszego rozwoju, tak żeby mogli funkcjonować samodzielnie w społeczeństwie.

W ramach obchodzonego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w klubokawiarni przez cały miesiąc odbywają się m.in. konferencje, warsztaty terapeutyczne i koncerty. Działania Fundacji Ergo Sum można wesprzeć finansowo robiąc przelew na konto: 20 1950 0001 2006 0572 7999 0002.

(pap)

Film: PAP

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy