piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Rybołówstwo > Rybactwo śródlądowe

Rybactwo śródlądowe

Rybactwo śródlądowe
Data publikacji: 2017-11-09 10:52
Ostatnia aktualizacja: 2018-01-03 12:47
Wywietleń: 15040 300213

W listopadowym dodatku „Kurier Morski” dużo miejsca poświęcamy rybactwu śródlądowemu w Polsce. Informujemy też o pierwszych w regionie podpisanych umowach na dofinansowanie przedsięwzięć z Priorytetu 4. Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020. Ponadto relacjonujemy pierwsze spotkanie konsultacyjne dotyczące inwestycji na Odrze.

Rybactwo śródlądowe to bardzo zróżnicowany sektor. Obejmuje zarówno gospodarkę rybacką prowadzoną w naturalnych śródlądowych wodach powierzchniowych i zbiornikach zaporowych, jak też chów i hodowlę ryb słodkowodnych w stawach i innych urządzeniach technicznych (tzw. akwakulturę). Branża ta może korzystać ze wsparcia unijnego – w ramach programu „Rybactwo i Morze” (PO RYBY 2014-2020), który został dwa lata temu zatwierdzony przez Komisję Europejską. Zakłada realizację sześciu priorytetów oraz pomocy technicznej.

Niedawno w Zachodniopomorskiem podpisano pierwsze umowy o dofinansowaniu przedsięwzięć z Priorytetu 4. Chodzi o inwestycje w Wolinie i Połczynie-Zdroju. Jakie? O tym można się dowiedzieć z artykułu pt. „Pierwsze umowy w regionie”.

Zachęcamy też do lektury relacji z konferencji, która się odbyła 6 bm. we Wrocławiu, poświęconej inwestycjom planowanym na Odrzańskiej Drodze Wodnej. Spotkanie zorganizowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wspólnie z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz Politechniką Wrocławską.

Ponadto, jak zwykle przy okazji publikacji „Kuriera Morskiego”, podajemy przepisy kulinarne na potrawy z polskich gatunków ryb.

(isz)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

W pełni popieram uwagi na temat grabieżczego korzytstania z zasobów
Niestety to wszystko prawda! Instytucje państwowe zezwalają na rabowanie i niszczenie środowiska naturalnego. Za jakiś czas ocknie się wielu i "odkryje", że w wodzie nie będzie prawie ryb, a te co pozostaną będą bardzo małe (tak jak stało się to w Bałtyku, gdzie pozyskuje się paszę wyławiając wszystko co unosi się w wodzie). Brak szacunku dla przyrody ma miejsce od dawna. zmieniają się systemy, ale krótkowzroczność i chciwość maja się nadal doskonale.
2018-01-03 12:46:24
"Racjonalna Gospodarka Rybacka"
Tytuł umieściłem w cudzysłowie i nie jest to pomyłka ale gorzka ironia wynikająca z obserwacji gospodarowania dzierżawców wód śródlądowych. Tak naprawdę trwa rabunkowe ogałacanie wód z wszystkiego co żywe i co można sprzedać i nie jest to działalność anonimowych kłusowników tylko oficjalnie kłusujacych rybaków podnajmowanych przez dzierżawców. Dzierżawcy nie mają żadnego interesu w inwestowaniu na państwowych wodach. Jeżeli nawet oficjalnie inwestują w zarybianie to głównie na papierze. Wiadomo - papier wszystko przyjmie ale po co topić pieniądze nie w swoje. Podnajmowani rybacy są zainteresowani wyłącznie ilością wyciągniętej ryby, od tego liczy się ich zarobek. Więc łapią wszystko i bez ogladania się na okresy ochronne, wymiary. Jeżeli ktoś chce sprawdzić, wystarczy seria wizyt w sklepach z rybami w okresach ochronnych a znajdzie się np. szczupaki o wymiarze 30-40 cm w styczniu, lutym, marcu. Mogłbym tu wymieniać gatunki i miesiące. Nie o to chodzi, to jest tylko przykład szerszego zjawiska. W naszym kraju troska o zasobność wód jest zjawiskiem obcym. To wszystko zakrywa się pokazowymi akcjami o ochronie np. pstrąga w rzece Parsęta przed kłusownikami i bardzo dobrze tylko że to jest ułamek potrzeb działań. Twierdzę że indywidualne kłusownictwo, wprawdzie szkodliwe i bardzo naganne jest problemem marginalnym. Bywam jako wędkarz na różnych akwenach i wiele widziałem a nie jest to wiedza tajemna, że ci tzw. uprawnieni robią co chcą, jak chcą i kiedy chcą a patrole Straży Rybackich, Policji nimi sie nie interesują. Tak sie dzieje w całym kraju, od wielu lat i żadne PZW ani władze resortowe, ktorym to podlega nie sa zainteresowane aby w temacie pogrzebać. Pytam retorycznie, dlaczego?
2017-12-01 19:24:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”