niedziela, 15 lipca 2018.
Strona główna > Serwis > Lato z Kurierem 2017 > Rzeźby antyczne w muzeum. Największa kolekcja w Europie

Rzeźby antyczne w muzeum. Największa kolekcja w Europie

Rzeźby antyczne w muzeum. Największa kolekcja w Europie
Data publikacji: 2017-08-12 16:05
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-22 11:41
Wywietleń: 1472 288001

Twarz Sokratesa w niczym nie przypomina zamyślonego oblicza filozofa, który rozważa sens istnienia. Wielu zatrzymuje się przy dyskobolu, bo to jeden z symboli sportu olimpijskiego.

Wszystko można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Szczecinie, które stało się posiadaczem zbioru rekonstrukcji antycznych rzeźb z brązu. To największa taka kolekcja w Europie. W gablotach stoją także dzieła ceramiki antycznej.

Twórcy pierwotnej ekspozycji, Heinrich Dohrn, Adolf Furtwängler i Walter Riezler, chcieli pokazać rzeźby z najlepszego okresu Grecji – V i IV wiek p.n.e., a także z  epoki hellenistycznej (IV-I wiek p.n.e.).

Jak informuje Muzeum Narodowe, początki tworzenia zbioru sięgają końca XIX wieku, a inicjatorem był Heinrich Dohrn, przyrodnik, humanista i kolekcjoner.

„Jego kolekcje stały się podstawą zbiorów otwartego w 1913 roku Muzeum Miejskiego, do którego utworzenia walnie się przyczynił. Ponadto Dohrn skłonił wiele rodzin szczecińskich patrycjuszy do zaangażowania się w niezwykły program stworzenia wielkiej wystawy sztuki antycznej” – przypominają szczecińscy muzealnicy.

Wojna nie pomogła tym zbiorom. Po 1945 roku to co z nich ocalało trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie. Do Szczecina rekonstrukcje antycznych posągów powróciły w 1994 roku.

Według znawców jednym z najcenniejszych dzieł na wystawie jest rekonstrukcja posągu Polikleta – Doryforos. „Najsłynniejsze bodaj w antycznej Grecji dzieło sztuki rzeźbiarskiej zostało stworzone przez Polikleta jako ilustracja kanonu piękna i zasad kompozycji idealnego wizerunku człowieka. Wielkie znaczenie tego kanonu – oddziałującego na sztukę po dzień dzisiejszy – sprawiło, że Doryforos stał się jednym z najczęściej przywoływanych dzieł sztuki antycznej” – informuje Muzeum Narodowe.

Tekst i fot. (kl)

Komentarze

kij
ewciu 35, wymień budynki, o których piszesz. I co to za chwała mieć największą kolekcję kopii, ale to zbiór na miarę miasta. Pochwal się swoimi czynami, darami etc.
2017-08-13 10:14:26
ewa35
wspaniala kolekcja wspaniala inicjatywa pomyslodawcow wspaniala postawa kupcow z ub. wiekow ..A co na to nasi wspolczesni "bogacze" /- na niezczęsna Sedine nie udalo sie zebrac Kiedys wiele budynkow municypalnych bylo fundowane przez mieszkancow miasta Teraz raczej cos ukradnie niz podaruje
2017-08-12 17:12:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy