Piątek, 03 maja 2024 r. 
REKLAMA

Weekend w regionie. Jest w czym wybierać

Data publikacji: 25 sierpnia 2017 r. 09:28
Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia 2018 r. 10:50
Weekend w regionie. Jest w czym wybierać
 

Nie będą narzekać na nudę w ten weekend mieszkańcy na regionu i turyści wypoczywający na Pomorzu Zachodnim. Koncerty, festyny, wydarzenia sportowe... W całym województwie zaplanowano wiele atrakcji. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

Zlot prawdziwych twardzieli

Dziwnów. W piątek (25 bm.) rozpocznie się ósmy Festyn Komandosa organizowany przez byłych żołnierzy 26. batalionu rozpoznawczego, który przez lata stacjonował w tym mieście. 

Najpierw batalion, którego rodowód sięga 1957 roku, miał siedzibę w koszarach 16. kołobrzeskiego batalionu powietrzno-desantowego, a w 1961 roku stał się samodzielną jednostką wojskową o numerze 4101. Nieco wcześniej, gdyż w 1958 roku, został przeniesiony do Krakowa, a sześć lat później do Dziwnowa. W 1964 roku zmienił nazwę na 1. batalion szturmowy. Była to elitarna i tajna jednostka komandosów, którą w 1986 roku przeniesiono do Lublińca, gdzie do dziś stacjonuje. Dziś jest to 1. Pułk Specjalny Komandosów – jedna z kilku elitarnych jednostek naszej armii. Na jej bazie powstał m.in. słynny GROM i Formoza.

To właśnie tu, w Dziwnowie, rozpoczynał służbę wojskową podporucznik Roman Polko, późniejszy dowódca formacji specjalnej GROM. Dziś generał w stanie spoczynku. Byli żołnierze dziwnowskiej jednostki od lat spotykają się pod koniec sierpnia w nadmorskim kurorcie. Przyjeżdżają zarówno czynni żołnierze, jak i emerytowani wychowankowie dziwnowskiej jednostki. Festyn Komandosa w Dziwnowie to również okazja do obejrzenia pokazów grup rekonstrukcyjnych, sprzętu jednostki z Lublińca i wiele innych atrakcji.

Impreza zacznie się w piątek o godz. 16 przed wejściem na plażę przy ul. Reymonta – koło hali sportowej, w której będzie można oglądać okolicznościowe wystawy. Czynne będą wystawy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Muzeum Ordynariatu Polowego „Barwa i broń”.

Sobotnie wydarzenia rozpoczną się apelem i mszą polową o godz. 9 przed obeliskiem poświęconym byłym żołnierzom. Potem będzie inscenizacja na temat bitwy Market Garden, koncert dudziarzy, zawody strzeleckie, gry i zabawy dla turystów. Głównym punktem programu i zapewne najbardziej widowiskowym będzie – o godz. 18 – pokaz skoków spadochronowych do Dziwny (na wysokości stacji benzynowej), który jak zawsze zgromadzi tłumy turystów.

W niedzielę (27 bm.) zaplanowano inscenizację na temat II wojny światowej, pokazy sprawnościowe komandosów i wiele innych atrakcji. Imprezę zakończy uroczysty apel o godz. 15. 
Szczegółowy program Festynu Komandosa: http://www.dziwnow.net/festyn-komandosa/

Wiatr w żagle!


Dziwnów. Od piątku do niedzieli (27 bm.) na Bałtyku rozgrywane będą zawody żeglarskie „Laser Europa Cup Poland” w jednej z najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych klas – klasie LASER. Udział w regatach bierze cała krajowa czołówka żeglarzy plus bardzo wielu zawodników z zagranicy. Bazą zawodów jest Port Jachtowy przy ulicy Żeromskiego 30.

Organy i śpiew

Świnoujście. W piątek (25 bm.) w Kościele pw. Chrystusa Króla odbędzie się niezwykły koncert w ramach Świnoujskich Wieczorów Organowych. Wystąpią: Michal Novenko z Czech, organista znany już świnoujskiej publiczności i debiutująca na festiwalu sopranistka Magdalena Witczak z Gdańska.

Michal Novenko studiował w Praskim Konserwatorium i w Akademii Muzyki i Sztuki w Pradze. Koncertuje niemal w całej Europie, USA, Meksyku, Izraelu i Afryce Południowej. W Świnoujściu zagra po raz trzeci. Nagrywa płyty dla angielskiej firmy Priory Records. Jest profesorem Praskiego Konserwatorium. Prowadzi także międzynarodowe kursy mistrzowskie (USA, Wielka Brytania, Meksyk).

Część utworów artysty będzie stanowić akompaniament dla znakomitej śpiewaczki Magdaleny Witczak. Sopranistka jest laureatką wielu konkursów sztuki wokalnej. Zadebiutowała w 1999 r. rolą Rozyny w „Cyruliku Sewilskim” G. Rossiniego i za tę rolę nominowana była do Nagrody im. A. Hiolskiego za najlepszy debiut roku. Wykonuje muzykę operową, operetkową, oratoryjno-kantatową, pieśni polskie i obcojęzyczne. W dorobku ma także liczne nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne. M. Witczak uczy śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej w Słupsku oraz prowadzi szkolenia na temat prawidłowej emisji i impostacji głosu. W 2016 r. otrzymała odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W programie koncertu będą utwory m.in. Solera, Vivaldiego, Cherubiniego, Mozarta i Wojciech Kilara. Początek – g. 19.

Finał FAMY

Świnoujście. W weekend odbędą się ostatnie wydarzenia w ramach 47. Festiwalu FAMA. Najważniejsze z nich to oczywiście koncert finałowy, który odbędzie się w sobotę (26 bm.) o g. 20.30. 

Koncert finałowy pod nazwą „2050. Świat według Davida” odbędzie się w amfiteatrze im. Marka Grechuty w Świnoujściu. Wstęp jest wolny. Widowisko wyreżyserował Paweł Niczewski, aktor szczecińskiego Teatru Współczesnego oraz szef Teatru Piwnica Przy Krypcie w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Do współpracy zaprosił stand-up’era Davida Mbeda Ndege. To Polak i Kenijczyk.

David wcieli się w rolę przewodnika po świecie przyszłości, bo akcja widowiska dziać się będzie w roku 2050. Kolejnymi bohaterami tego świata będą najlepsi uczestnicy 47. Festiwalu Fama. Towarzyszyć im będą muzycy z formacji Grzeczni Chłopcy. Nad wszystkim muzyczną pieczę sprawuje Marek Pędziwiatr, a scenografię przygotowała Joanna Martyniuk. Podczas koncertu wystąpią także pozostali uczestnicy tegorocznej FAMY. Wyłonieni zostaną tradycyjnie laureaci tegorocznego festiwalu.

Przystanek gotyk

Stargard. Niecodzienne zwiedzanie w Stargardzie proponuje Oskar Chmioła. Tegoroczny stypendysta marszałka województwa w dziedzinie kultury zaprasza do obejrzenia szlaku gotyku ceglanego przez pryzmat predykatu „Dobro”.

Artystyczne przedsięwzięcie odbędzie się w sobotę (26 bm.). Bezpłatne zwiedzanie gotyku ceglanego w Stargardzie składać się będzie z kilkunastu przystanków. Postoje połączone będą ze specjalnie przygotowanymi przedstawieniami. Każdy z 16 zaplanowanych performance’ów ma trwać od 2 do 10 minut. Start o godz. 13 przed pomnikiem Jana Pawła II, a zakończenie o g. 15 przed Wieżą Ciśnień.

Teatr Brama zaprasza

Goleniów. W niedzielę o g. 20.30., w Teatrze Brama przy Zielonej Drodze odbędzie spotkanie z wolontariuszami europejskimi, którzy będą brali udział w tegorocznych XVIII Goleniowskich Spotkaniach Teatralnych BRAMAT 2017. W programie wieczoru spektakl pt. „Psyrcle”. Bilety do nabycia przed występem w kasie teatru – w cenie 10 zł. 

Jubileusz Błyskawicy

Łobez. W piątek (25 bm.) o g. 12 na stadionie im. Andrzeja Beliny odbędą się obchody 60-lecia Ogniska TKKF Błyskawica. W programie: turnieje dla wszystkich miłośników piłki nożnej, siatkówki plażowej, tenisa ziemnego oraz stołowego, a także specjalne lekcje gry dla zainteresowanych. O g. 18 w części oficjalnej zostaną uhonorowane osoby zasłużone dla „Błyskawicy”.

Rodzinny „Karaś”

Łobez. W niedzielę (27 bm.) o g. 8 na zalewie Łoźnicy odbędą się na pożegnanie wakacji rodzinne zawody spławikowe, które organizuje koło PZW „Karaś”. Startować będą drużyny: tata, mama i milusińscy. Połowy odbędą się na zasadzie „złów i wypuść”. Dla uczestników nie zabraknie innych atrakcji.

Noc Poetów

Choszczno. W piątek (25 bm.) w Choszczeńskim Domu Kultury odbędzie się VII Korytowska Noc Poetów. Zaplanowano, m.in. warsztaty literackie, które poprowadzą prof. Aniela Szczepanikowa i Leszek Dembek, indywidualne prezentacje kilkudziesięciu poetów oraz palenie poetyckich debiutów. Dodatkową atrakcją wieczoru będzie występ Adrianny Biedrzyńskiej w repertuarze Kabaretu Starszych Panów.

Ekumeniczny weekend

Chojna. W piątek (25 bm.) rozpoczynają się Dni Integracji i Ekumenizmu. Kulminacyjnym punktem religijnych uroczystości będzie sobotnie nabożeństwo ekumeniczne w kościele mariackim (g. 11), któremu będzie przewodniczyć prymas Polski senior abp Henryk J. Muszyński; homilię wygłosi bp Karl-Hinrich Manzke.

W programie trzydniowego wydarzenia będą także koncerty: w piątek po g. 20.30. w restauracji Ratuszowej zagra chojeński zespół Olej (g. 20.30.), a w sobotę (26 bm.) w kościele mariackim wystąpi Liarman Trio, mający w repertuarze m.in. muzykę dawną i kompozycje inspirowane folkiem i muzyką klasyczną. W świątyni będą prezentowane wystawy: Florian Schwarz (obrazy nowoczesnego artysty przedstawiające drzeworyty ze Starego Testamentu) oraz Reformacja na Pomorzu i Nowej Marchii. Organizatorzy zapraszają również w piątek o g. 16. 30. do Biblioteki Miejskiej na panel dyskusyjny poświęcony 500-leciu Reformacji i na film „Luter” w reż. Erica Tilla (g. 17.30.). W niedzielę o g. 10 w kościele odprawione zostanie nabożeństwo ewangelickie (w języku niemieckim), a w południe – msza św. celebrowana przez prymasa seniora abpa H. Muszyńskiego.

RoCK Festiwal

Kołobrzeg. W sobotę (26 bm.) na scenie amfiteatru odbędzie się kolejny RoCK Festiwal. To już siódma edycja tej imprezy, której start przewidziano na g. 18. Wśród zgłoszonych do konkursu wykonawców są The Curb, WhitePin, Anna Cyzon, Nancy Regan, Farben Lehre i Illusion. Wstęp na imprezę – 2 zł. Wejściówki będą do nabycia w kasie amfiteatru.

W miejskiej dżungli

Koszalin. Sobotnie przedstawienie o tym tytule zamknie cykl wydarzeń z cyklu Kamerynki 2016. To spektakl edukacyjno-profilaktyczny. Dzieci poznają numer alarmowy 112, zobaczą akcje strażackie i jak bezpiecznie przechodzić przez ulice. Na przykładzie nierozważnej Łucji i zabawnego kierowcy Gienia, zobaczą, do czego może dojść na ulicy przez nieuwagę. Początek o g. 17. Wstęp wolny. 

Policja dzieciom

Koszalin. Finałowa impreza „Bezpiecznych wakacji” odbędzie się na terenie Sportowej Doliny. W piątek (25 bm.) gospodarzami będą stróże prawa, którzy zapraszają do „Zabawy z policją”. To już tradycyjna wakacyjna impreza edukacyjno-rozrywkowa dla dzieci. Funkcjonariusze zaproponują olimpiadę na wesoło ph. „Sprawny jak policjant”. Poza tym miasteczko samochodów zdalnie sterowanych, fotobudka, kule crazyball i dmuchańce. Impreza potrwa od g. 10.30 do 13.30. Wstęp wolny.

Letni karnawał w ogrodach

Dobrzyca. „Maskarada w labiryncie” – pod takim hasłem przebiegnie sobotnie zwiedzanie w Ogrodach Hortulus w podkoszalińskiej Dobrzycy (gmina Będzino). Ten dzień ma być szalony, bo w malowniczej scenerii wśród kwiatów na terenach zielonych pojawią się przebierańcy w stylowych strojach. Zapowiada się wyjątkowy letni karnawał przez cały dzień. 

Festyn Wody 

Mielno. Wakacje powoli się kończą. Nadmorski sezon turystyczny zwieńczy Festyn Wody, który odbędzie się w sobotę (26 bm.) o g. 17.30 na parkingu przy Polo Markecie. To nowa impreza, która w kalendarzu corocznych wydarzeń letnich w kurorcie zastąpi uroczystości dożynkowe. Okazją do świętowania będzie też jubileusz 10-lecia istnienia spółki Ekoprzedsiębiorstwo. W programie np. atrakcje dla dzieci, turnieju mieszkańców i zabawa taneczna przy muzyce na żywo. ©℗

(reg)

Fot. Mirosław Kwiatkowski/Archiwum

Na zdjęciu: Największą atrakcją Festynu Komandosa w Dziwnowie będą widowiskowe skoki do Dziwny.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

k
2017-08-25 16:18:36
"mieszkańcy na regionu " UUUUUUUUUUU!!!!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA