środa, 20 marca 2019.
Strona główna > Wybierz się w weekend > piątek > WYSTAWA. Paweł Jarodzki w Trafo

WYSTAWA. Paweł Jarodzki w Trafo

W Trafostacji Sztuki prezentowana jest Wystawa bez Tytułu, która miała się nazywać "Idę z nożem przez miasto".  Prezentowana jest na niej instalacja Pawła Jarodzkiego. 

Wystawa Pawła Jarodzkiego składa się z instalacji site-specific przygotowanej dla największej przestrzeni wystawienniczej Trafo. Wieloelementowa praca powstaje w charakterystycznej dla artysty metodzie DIY (do it yourself). Instalacja „Idę z nożem przez miasto” dokumentuje zarazem wiele stworzonych dotychczas szablonów malarskich artysty.

W kontekście tytułu wystawy w Trafo artysta mówi: - Szablon, a zarazem tytuł wystawy „Idę z nożem przez miasto”, powstał już jakiś czas temu. Powstał, jako wyraz frustracji, determinacji i niezgody na to, co się dzieje wokół nas, zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej. Już wtedy wydawał się mocnym przekazem, ale też może w naszych realiach trochę nierzeczywistym, a nawet futurystycznie poetyckim. Jednak w kontekście ostatnich wydarzeń nabrał on nagle bardzo złowieszczego i realnego sensu. Jakby mówiło się o teoretycznej ścianie, która być może istnieje gdzieś daleko i znienacka, bez żadnego uprzedzenia, z dużą siłą na nią wpadamy. A nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, że jesteśmy w ruchu. Nagle coś o czym się tylko mówi, coś może być traktowane jako nie do końca usprawiedliwiony lęk, stało się realne i rzeczywiste. Obecnie tytuł wystawy brzmi jakby został stworzony pod wpływem tych tragicznych okoliczności. Jakby autor akceptował przemoc i morderstwo, albo przynajmniej chciał je wykorzystać dla nadania wystawie rozgłosu. Dlatego pierwszą moją myślą była zmiana tytułu i całkowite odcięcie się od tej sytuacji. Jednak niczego nie da się wymazać i uznać za niebyłe. Tym bardziej że powody powstania tego szablonu są teraz jeszcze bardziej oczywiste. Radykalizacja postaw, obłęd, przełamanie kolejnego tabu w życiu publicznym, dzieją się tu i teraz. Zostaje poczucie lęku i bezradności. Przyszłość stała się nieprzewidywalna. Mam nadzieję, że ta wystawa, pod takim właśnie tytułem, sprowokuje do rozmowy lub indywidualnej refleksji, na temat do czego doprowadziliśmy, dokąd zmierzamy i czy jeszcze w ogóle mamy na to jakiś wpływ.

Paweł Jarodzki – malarz, grafik, rysownik, autor komiksów i podręczników dla dzieci; zajmuje się też poezją i sztuką wideo. Urodził się 1 maja 1958 r. we Wrocławiu.
Obecnie jako profesor prowadzi pracownię multimediów na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Był wieloletnim kuratorem BWA Awangarda we Wrocławiu. Faktyczny lider i współzałożyciel grupy Luxus. W 2014 roku nakładem wydawnictwa Korporacja Ha!art ukazała się książka Pawła Jarodzkiego „Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski”.

 Wystawa będzie dostępna do 31 marca 2019 r.

Fot. Anastazja Jarodzka

Pogoda
1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Poprzedni Następny

kondolencje

Iwona Jaszkowska

Sonda

Jak często masz problem ze znalezieniem miejsca do parkowania w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy