Piątek, 03 maja 2024 r. 
REKLAMA

PORR zbuduje część hydrotechniczną

Data publikacji: 18 stycznia 2024 r. 11:43
Ostatnia aktualizacja: 18 stycznia 2024 r. 11:43
PORR zbuduje część hydrotechniczną
Przedstawiciele firmy PORR oraz ZMPSiŚ podpisali umowę na wykonanie części hydrotechnicznej terminalu instalacyjnego w Świnoujściu. Fot. ZMPSiŚ  

Firma PORR wybuduje hydrotechniczną część terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w porcie Świnoujście. Umowę na rozbudowę dwóch nabrzeży i roboty czerpalne podpisano w siedzibie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, który jest odpowiedzialny za realizację tej części inwestycji.

Zainteresowanie przetargiem ogłoszonym przez ZMPSiŚ było bardzo duże: wpłynęło dziewięć ofert. Najniższą cenę zaproponował PORR – ponad 170,6 mln zł.

Nowe nabrzeża mają mieć długość około 250 metrów. Dzięki temu w Świnoujściu operować będą mogły największe dostępne obecnie specjalistyczne statki typu jack-up i ponad dwustumetrowe statki typu heavy lift, które są wykorzystywane do transportu elementów składowych wiatraków.

Po ukończeniu inwestycji w porcie montowane będą wieże turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 metrów i masie około 1000 ton każda.

Przypomnijmy, że część lądową, za którą odpowiada Grupa Orlen, wykonuje firma Budimex.

Główną rolą przyszłego terminalu będzie przeładunek, składowanie i wstępny montaż elementów morskich turbin wiatrowych oraz serwisowanie eksploatowanych turbin wiatrowych szczególnie w okresie budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Nowy terminal ma być również przeznaczony do obsługi innych ładunków ponadgabarytowych, przestrzennych, ciężkich lub zjednostkowanych.

Terminal ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku. Będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie. Docelowo umożliwi instalację ok. 80 turbin rocznie. Powstanie na 20-hektarowym terenie, który ZMPSiŚ kupił od MSR „Gryfia” , a następnie podpisał z Orlenem umowę dzierżawy na 30 lat. W czerwcu br. na świnoujską inwestycję przyznano portowej spółce ok. 66 mln euro z unijnego funduszu CEF 2.

W pierwszej kolejności terminal posłuży do realizacji projektu Baltic Power (energia z tej farmy o mocy blisko 1,2 GW będzie mogła zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych). Potem port instalacyjny w Świnoujściu wesprze następne inwestycje Orlenu na Bałtyku i projekty innych deweloperów. W przyszłości będzie mógł obsługiwać budowy prowadzone także na wodach niemieckich, szwedzkich czy duńskich.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA