czwartek, 18 lipca 2019.
Strona główna > Nauka > Rozwijać technikę, chronić środowisko

Rozwijać technikę, chronić środowisko [GALERIA]

Rozwijać technikę, chronić środowisko
Data publikacji: 2019-01-16 19:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-16 22:56
Wywietleń: 1116 371806

Akademia Morska w Szczecinie otworzyła nową jednostkę - laboratorium chłodnictwa i klimatyzacji w Zakładzie Maszyn i Urządzeń Okrętowych Wydziału Mechanicznego. Urządzenia chłodzące mają ogromny wpływ na środowisko naturalne, a szczecińska uczelnia chce szukać rozwiązań, dzięki którym efekty oddziaływania będą możliwie najmniejsze.

 - Laboratorium zostało wykonane przez naszych pracowników za środków uczelni - informuje prof. Wojciech Ślączka, rektor AM. - Jest nam niezwykle potrzebne do szkolenia studentów zwłaszcza w zakresie klimatyzacji i chłodnictwa, nie tylko tych, którzy będą pracowali na morzu, ale także tych, którzy na lądzie będą zajmowali się ochroną środowiska, pozyskiwaniem energii.

- Kształcimy ludzi, którzy muszą umieć stawić czoło najróżniejszym sytuacjom - dodaje dr inż. Ewelina Złoczowska z Wydziału Mechanicznego AM. - Na przykład: są w tropiku i przestaje działać system klimatyzacji. Albo przestają funkcjonować chłodnie pokarmowe. W dzisiejszych czasach odchodzimy od statków - wielkich chłodni na rzecz przewozów kontenerowych. A one też mają w sobie chłodnictwo.

Laboratorium pozwoli opracować rozwiązania energooszczędne - czyli efektywne ekonomicznie i bezpieczne dla środowiska. Znajduje się tu m.in. stanowisko do badań automatyki chłodniczej. Może być wykorzystywane i do dydaktyki, i do badań naukowych. Studenci poznają na nim budowę i zasadę działania zaworów rozprężnych sterowanych elektronicznie. Jest też stanowisko do badań centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. A także stanowisko dydaktyczne do napełniania i odzysku czynnika chłodniczego. Tu studenci poznają podstawowe wyposażenie serwisowe urządzeń chłodniczych oraz uczą się ich prawidłowego zastosowania.

- Mamy zajęcia nie tylko dla studentów, prowadzimy także kursy dla kadry oficerskiej - dodaje dr inż. Ewelina Złoczowska. - Zainteresowanie jest duże. Ludzie, którzy mają już doświadczenie z pracy na statku, cenią sobie te kursy.©℗

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Rozwijać technikę, chronić środowisko Rozwijać technikę, chronić środowisko Rozwijać technikę, chronić środowisko Rozwijać technikę, chronić środowisko Rozwijać technikę, chronić środowisko Rozwijać technikę, chronić środowisko Rozwijać technikę, chronić środowisko

Komentarze

Absolwent K.
Hehe, ciekawa sprawa większość zdjęć pochodzi z laboratorium które istnieje już od kilkunastu lat, jak skończyłem akademię 9 lat temu to już było jakiś czas, jedyne miejsca co wyglądają nowo to tam gdzie są władze uczelni A to pomieszczenie z tego co się orientuję nie jest częścią tego laboratorium, więc jest jakiś błąd chyba :)
2019-01-16 22:52:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie