niedziela, 21 października 2018.
Strona główna > Wiadomości > Koleją pilotażowo i na „sieciówce”

Koleją pilotażowo i na „sieciówce”

Koleją pilotażowo i na „sieciówce”
Data publikacji: 2018-03-10 23:18
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:36
Wywietleń: 3530 317317

Wprawdzie od uruchomienia Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej dzielą nas jeszcze lata, ale już od najbliższej niedzieli będzie można pilotażowo korzystać z pierwszych połączeń w ramach SKM. Dodatkowe pociągi połączą Szczecin z Gryfinem i Goleniowem, co pozwoli skrócić czas przejazdu do 20-30 min.

Mieszkańcy Szczecina, Goleniowa, Gryfina i mniejszych miejscowości na trasach łączących te miasta od niedzieli, 11 marca, będą mogli przekonać się o zaletach Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Tego dnia ruszają nowe połączenia. Nowoczesne pociągi mają wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi i rowerzystów.

- Partnerzy projektu, czekając na rozstrzygnięcie konkursu na finansowanie przedsięwzięcia, uruchamiają pilotażowe połączenia SKM - mówi Roman Walaszkowski, dyrektor Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. - Dzięki tej decyzji i finansowaniu z budżetów województwa zachodniopomorskiego oraz Szczecina, Goleniowa i Gryfina, już 11 marca na trasie Szczecin-Goleniów przybędą trzy nowe połączenia, a między Szczecinem i Gryfinem - sześć.

W docelowym kształcie SKM ma funkcjonować od 2022 r. Plany przewidują także przywrócenie ruchu pasażerskiego do Polic, a pociągi w ramach SKM mają kursować także do Stargardu. Pasażerowie mają korzystać z jednego biletu na pociąg oraz miejski transport na terenie Szczecina. Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, które nad koncepcją SKM zaczęło pracować w 2011 r., czeka na rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie przedsięwzięcia. Ponad 740 mln zł będzie przeznaczone na modernizację tras kolejowych i dworców oraz m.in. stworzenie nowoczesnych 40 węzłów przesiadkowych na terenie Szczecina i jego Obszaru Metropolitalnego.

Koszt uruchomienia i utrzymania dodatkowych przejazdów, która w rozkładzie jazdy pojawią się od najbliższej niedzieli, to rocznie 1,1 mln zł, pokrywany będzie z budżetów samorządów. Nowoczesny tabor dostarczy województwo. Wszystkie składy są dostępne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz przystosowane przewozu rowerów, wózków i pozwalają na podłączenie się do internetu poprzez WiFi.

Za bilet na trasie Szczecin–Goleniów zapłacimy 7,50 zł, a za odcinek Szczecin–Gryfino - 6,50 zł. Przewidywany czas przejazdu to odpowiednio 33 i 22 min.

Posiadacze biletów okresowych ZDiTM mogą jednak z niektórych pociągów korzystać za darmo.

- Oczywiście tylko z tych pod znakiem Polregio i wyłącznie w granicach administracyjnych Szczecina - przypomina Hanna Pieczyńska, rzecznik miasta ds. dróg i transportu miejskiego. - Takie porozumienia obowiązują podczas większych utrudnień w ruchu drogowym, remontów czy przebudowy.

Tak było podczas zamknięcia mostu Długiego czy awarii mostu Cłowego. Obecnie z sieciówek w pociągach regionalnych można korzystać w związku z remontem Trasy Zamkowej. ©℗

ToT

Fot. Mirosław WINCONEK

Komentarze

chwilkowski
Oczywiście tylko z tych pod znakiem Polregio i wyłącznie w granicach administracyjnych Szczecina ,,,,, ale sie wysilili
2018-03-13 18:17:16
Kris
107 , a komu z głównego będzie chciało się iść na rodła? Ja z głównego jadę 6 na Gocław jak zdążę na autobus to mogę totka wysłać , dalej 102 i tak godzina z hakiem. Na rodła 3 i 107 i pieszo wyjdzie tak samo. W sumie może nadal być wiocha z tramwajem bo po co komu kolejne połączenia...
2018-03-11 09:08:57
co to ma byc?
Takie polaczenia do tej przeciez byly. Dolozono pare kursow i to ma byc SKM. Z PRZESIADKA. Polaczenie Golenow - Szczecin - Gryfino i Gryfino - Szczecin - Golenow to rozumie. Jeden sklad.
2018-03-11 06:35:15
paszażer
Dziękuję pani rzecznik za te ostatnie zdanie.
2018-03-11 00:28:48
paszażer
Dziękuję pani rzecznik za te ostatnie zdanie.
2018-03-11 00:28:07
Szc
Te 740mln na pewno można lepiej wydać nie inwestując w kolej, a w tabor i połączenia autobusowe. Komu z Rodła będzie się chciało iść na główny skoro ma 107 pod nosem?
2018-03-10 23:56:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pokaz pierwszej pomocy na wodzie
Wodowanie pierwszego bezzałogowca
Powstaje Morskie Centrum Nauki
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy liczniki czasu światła sprawdzają się na szczecińskich skrzyżowaniach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy