niedziela, 21 października 2018.
Strona główna > Wiadomości > Kwiatowa jeszcze trochę poczeka

Kwiatowa jeszcze trochę poczeka

Kwiatowa jeszcze trochę poczeka
Data publikacji: 2017-03-22 09:14
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:18
Wywietleń: 3917 225634

Mija miesiąc od rozpisania przetargu na przebudowę ul. Kwiatowej na szczecińskich Gumieńcach. A Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, któremu magistrat przekazał zadanie do realizacji, zdążył już wyznaczyć trzeci termin składania ofert. Aktualny to 28 marca.

Przypomnijmy, że w budżetach samorządowych Szczecina ta ulica wśród inwestycji pojawiała się regularnie już od 2009 roku. I za każdym razem z listy wypadała. Dokumentacja projektowa zadania gotowa była od 2012 roku. Po licznych deklaracjach z lat minionych ZDiTM wreszcie ogłosił w lutym tego roku przetarg na roboty.

Przebudowa ma ruszyć wiosną, o ile uda się wyłonić wykonawcę. Optymistyczne scenariusze co do realizacji przedsięwzięcia urzędnicy magistratu i z ZDiTM-u roztaczali także w 2015 i w 2016 roku. W lutym ub.r. powiało nawet optymizmem. Trwały procedury, które firmował Andrzej Grabiec, ówczesny zastępca dyrektora ZDiTM ds. infrastruktury drogowej. Wówczas wyjaśniał, że dokumentacja wykonawcza przebudowy ul. Kwiatowej, jaką sporządziła Pracownia Projektowa Dróg i Mostów DIM Ryszard Kowalski, zatwierdzona decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji z 12.09.2013 r., jest podstawą zamówienia publicznego, ale „wymaga bezwzględnie aktualizacji”.

Aktualizacja trwała, dochodziły inne, pilniejsze zadania, a szczególnie, jak tłumaczył Grabiec „nagła awaria mostu Cłowego i konieczność doprowadzenia go jak najszybciej do przydatności użytkowej, całkowicie zdeterminowała kolejność wykonywania powierzonych zadań ZDiTM w roku 2016”. A. Grabiec przekonywał, że wszystkie opóźnienia w przeprowadzeniu przetargu są „wynikiem dbałości o należyte wykonanie i przygotowanie zamówienia”.

W tych okolicznościach sam fakt, że ZDiTM wreszcie dopiął sprawę i ogłosił przetarg na wykonanie przebudowy ul. Kwiatowej, można uznać na sukces. Teraz nie pozostaje nic innego, jak czekać do dnia wyznaczonego na składanie ofert przez zainteresowane zleceniem firmy, czyli do ostatniego wtorku marca. 

Jeśli wykonawca się znajdzie i ZDiTM podpisze z nim umowę, to roboty miałyby potrwać do sześciu miesięcy od daty zawarcia umowy. Na całej długości ul. Kwiatowej (327,54 m) od ul. Ku Słońcu do rejonu skrzyżowania z ulicami Różaną i Leopolda Okulickiego ma być przebudowana jezdnia z wyniesieniami w nawierzchni spowalniającymi ruch. Powstanie tam małe rondo – na wysokości skrzyżowania z ul. Brodnicką z przejezdną wyspą środkową o średnicy 14 metrów. Zbudowane zostaną dwa pasy ruchu szerokości po 3 m każdy. Do tego nowe chodniki, miejsca postojowe, zatoki autobusowe, oświetlenie, odwodnienie. Drogowcy zajmą się też likwidacją kolizji z instalacjami infrastruktury podziemnej, w tym sieciami energetyczną i telekomunikacyjną. Przewidziane są w tym rejonie wycinki drzew i krzewów oraz nowe nasadzenia, a do tego montaż nowych wiat przystankowych, ławek, barierek ochronnych, koszy na odpady, pali separacyjnych, stojaków rowerowych, krat i ogrodzeń drzew. Ma to być ulica o ruchu uspokojonym z dopuszczalną prędkością 30 km/h. Przejścia dla pieszych, perony dla autobusów i dojścia do przejść mają być dostosowane do poruszania się po nich bezpiecznie osób niedowidzących. Umożliwią to rzędy płytek z żółtymi kulistymi i podłużnymi wypustkami.

W budżecie na ten rok radni zapisali na realizację tej odkładanej przez lata inwestycji kwotę 4 413 240 zł. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Komentarze

przeszkoda
A może ktoś ważny blokuje przebudowę ulicy bo ktoś straci kawałek ogródka ?
2017-03-23 10:51:52
kwiaty
Skoro czekała pół wieku to jeszcze może poczekać.
2017-03-22 10:53:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pokaz pierwszej pomocy na wodzie
Wodowanie pierwszego bezzałogowca
Powstaje Morskie Centrum Nauki
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy liczniki czasu światła sprawdzają się na szczecińskich skrzyżowaniach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy