środa, 18 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Łongiewska-Wijas odpowiada radnym PiS: „Nie zamkniecie mi ust”

Łongiewska-Wijas odpowiada radnym PiS: „Nie zamkniecie mi ust”

Łongiewska-Wijas odpowiada radnym PiS: „Nie zamkniecie mi ust”
Data publikacji: 2019-05-21 12:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-17 11:56
Wywietleń: 2814 392395

"Wasza nienawiść do inności, do innych stylów życia, do innych poglądów na historię i społeczeństwo nie robi na mnie wrażenia. Fanatyczna, polityczna nienawiść jest zawsze antykulturą. Nie zamkniecie mi ust i nie powstrzymacie mnie od czynienia tego, co uważam za dobre, prawdziwe i piękne" - odpowiedziała radnym PiS-u "i innym zwolennikom narodowo-katolickiej prawicy" radna Edyta Łongiewska-Wijas z Koalicji Obywatelskiej.

Przypomnijmy: radny PiS Dariusz Matecki, wspólnie z radną Agnieszką Kurzawą, złożył w poniedziałek wniosek o odwołanie przewodniczącej Komisji ds. Kultury Rady Miasta Szczecin Edyty Łongiewskiej-Wijas. Według niej powodami są "zamieszczenie wspólnego zdjęcia z aktywistami na rzecz równouprawnienia społeczności LGBT+" oraz "nazwanie żołnierza wojakiem".

Radna tłumaczy, że zdjęcie z aktywistami powstało po zaproszeniu jej do zademonstrowania solidarności z Elżbietą Podleśną, "autorką obrazu, na którym Matkę Boską Częstochowską spowija tęczowa aureola". Według Łongiewskiej-Wijas jej główną intencją było wyrażenie solidarności ze społecznością, która stała się obiektem instytucjonalnej i politycznej nagonki.

Przewodnicząca Komisji ds. Kultury uważa, że kwintesencją kultury jest wspieranie i umacnianie tolerancji pośród ludzi, walka o poszanowanie godności mniejszości narodowych, religijnych i seksualnych oraz ujmowanie się za krzywdzonymi przez system politycznej opresji. Proponuje także radnym PiS-u skorzystanie ze Słownika Języka Polskiego, "gdzie "wojak" jest synonimem żołnierza".

Łongiewska-Wijas dodała, że nie ma obowiązku "czcić bohaterów historycznych PiS-u ani jako radna, ani jako przewodnicząca Komisji ds. Kultury". "Więcej, mam demokratyczne prawo do ich krytycznej oceny. Tylko w systemach totalitarnych zamyka się swobodę interpretacji historycznych i nakazuje wszystkim równo czcić narzuconych bohaterów".

"Kultury polskiej nie zbuduje narodowa obroża, ideologiczny kaganiec i katolicka smycz. Kultura to nie warczenie wściekłych psów, kulturę buduje dialog szanujący godność drugiego człowieka, swobodna ekspresja twórcza na polu sztuki, wolność zabiegania o własne prawa i wyrażania opinii w przestrzeni publicznej. Po tej stronie kultury stoję, kultury wolności gwarantowanej przez demokrację" - zakończyła przewodnicząca.

Wniosek o jej odwołanie będzie rozpatrywany na następnym posiedzeniu Komisji ds. Kultury. ©℗

(KaNa)

Fot. Mirosław Winconek

Komentarze

rafał
Wielki wstyd dla Szczecina za taką radną.
2019-09-17 11:43:51
poto
Swoją droga ciekawa kariera, od sprzedawczyni książek na stoisku w muzeum do przewodniczącej komisji kultury...
2019-05-23 17:58:29
Stara nuda
Nagonka jest zła, ale tylko na nich. Ale jak oni robią nagonkę, to jest dobra. I to powtarza każdy bez względu na stronę, sympatie, czy przekonania.
2019-05-23 17:51:18
ktoś
Ona jest tak naturalna, prawdziwa, subtelna i kulturalna i tak samo zależy jej na mieszkańcach, jak prawdziwe są jej włosy. Czysta obłuda. Koniunkturalistka.
2019-05-23 17:36:10
no !
Koniec dyskusji teraz niech pani wprowadzi nowe polskie kulture ! Tylko bez prezetrwatyw !
2019-05-22 22:30:44
Edytko a nie lepiej było zostać w STF i dalej pstrykać zdjęcia ?
.
2019-05-22 16:43:57
@@@jb
Mylisz tradycję z okupacją
2019-05-22 16:43:39
Madonna będzie o niej śpiewała.
.
2019-05-22 16:28:55
Denis
Nie etyczne i egoistyczne działanie radnej
2019-05-22 11:25:27
m&m
Ta peruka robi sie za ciasna.Zaczyna uciskac.
2019-05-22 11:21:58
"....dobre, prawdziwe i piękne...."
Cudowna! Cudowna ! Prawie Evita.
2019-05-22 11:05:40
Bardzo dobrze powiedziała
Szczególnie podoba mi się sformułowanie "katolicka smycz". To najlepiej obrazuje jak Polacy są uwiązani przez instytucję, która z gębą pełną frazesów o moralności, jednocześnie wykorzystuje seksualnie nasze dzieci.
2019-05-22 10:18:14
Rada
Nie przejmować się szczekaniem pisiorstwa, robić dalej swoje
2019-05-22 10:03:49
@do jb
Jaki długi sofistyczny wywód . Tak , tak trzeba kręcić ,żeby namącić głupcom w łbach i żeby uwierzyli , że król nie jest nagi . Zrozum ,że kulturalny człowiek " z miejsca " rozumie ,że jakaś lala / sądząc ze zdjęcia malowana do przesady / go obraża . Bo tu nie chodzi o to , co , na czym jest malowane tylko po co . A jest malowane ,żeby pluć i obrażać . Inteligentny człowiek rozumie ,że można innych obrazić mówiąc np. pani kwiatki w ogródku nie są teraz na topie ! . A kuturalny człowiek stara się być człowiekiem a nie PYSZAŁKIEM i PSEUDONOWOCZESNYM WYZWOLONYM ZE SKRUPUŁÓW "MĘDRCEM " . "MĄDRA mina malowanej lali wskazuje na pogardę , a nie tolerancję dla przekonań innych ludzi .
2019-05-22 10:01:23
do jb
Jak musi byc pusta i smutna wiara czlowieka i na jakim poziomie intelektualnym, ze byle grafika potrafi urazic.Rozumiem gdyby wizerunek MBcz byl poswieconym i wyniesionym z kosciola obrazem, na ten przyklad ktos wynosi MBCZ z katedry i pali go na Pl.Orla Bialego.Wtedy rozumiem czy bede rozumial oburzenie, ze rzecz, ktora sluzy do kultu i oddawanie czci obrazowi swoja droga kobiecie-zydowce nie Polce na ale niech bedzie wtedy mozecie sie ewentualnie katolicy-narodowcy obrazac i plakac ale tu zwykla grafika ani posiecona ani nie majaca nic wspolnego z oddawaniem jej czci.Pierwiotnie tecza to symbol zgody miedzy bogiem a ludzmi i moze tego sie trzymajcie
2019-05-22 09:19:28
Obserwator
Wstyd dla tej Pani
2019-05-22 08:55:37
Nie elegancko Pani Radna
Pani Radna widzi tylko swoj czubek nosa .
2019-05-22 08:30:51
w
Brawo dla Pani. Popieram!!!
2019-05-22 07:54:32
Tomek
Jak jestescie takimi kozakami to opublikujce obraz Mohameta w teczy.Latwo jest obrazac chrzescian
2019-05-22 04:26:01
Jak dalej chce...
Szerzyc Lewackie PO-glady... to pro-PO-nuje za Bug !!
2019-05-21 23:54:03
Temida
Tak Trzymaj, wierz w to co robisz, badz SILNA i Zdecydowana, a kurz "nienawisci OPADNIE bardzo Szybko.Jeszcze beda Cie denerwowac ci "bezkregoslupa" ( NIE wspomne o glowie) ale traktuj to jak powietrze - idz dalej, nawet 1/2 kroku w tyl, POTRAFISZ, MASZ WIEDZE, MASZ SERCE, MASZ ROZUM na MIEJSCU!!! Niebezpieczne moze byc dla Ciebie tylko "napasc z nienacka fanatyka." Zabezpiecz sie! Nie lekcewarz!! Zycze POWODZENIA.
2019-05-21 23:40:15
@@jb
Polaka nawet nie wierzącego w cokolwiek , ale Polaka cechuje znajomość tradycji , historii i kultury narodowej . Brak Ci tego . Negujesz polskość .
2019-05-21 22:52:42
nie
"KATOLICKA SMYCZ " - te słowa to obraza , a paniusia prawi o kulturze, choć w osobistej ma braki .Szczecin ma takich radnych ? To chyba obciach ?
2019-05-21 22:34:22
@jb
To przestańcie wreszcie prowokować Polaków swoimi symbolami religijnymi. Trzymajcie je zamkniete w waszych kościołach, nie w przestrzeni publicznej
2019-05-21 21:52:41
jb
Proszę Pani - sprofanowany obraz Matki Boskiej w Pani rękach to jest kultura inności ? A sprzeciw katolików w tej sprawie nazywa Pani nienawiścią .... "do inności, do innych stylów życia, do innych poglądów na historię i społeczeństwo". Kompletne brednie. Jedno nie ma nic wspólnego z drugim. Jeśli popiera Pani np. czyny homoseksualne i LBGT to niech Pani trzyma np. swoje foto całe w kolorach tęczy (ale nie tej biblijnej), ale niech Pani nie profanuje naszych katolickich symboli religijnych.
2019-05-21 21:33:24
@otwarcie
Narodowość wrogiem wolności "polakow " . Wszystko Ci się miesza . Wolność to nie koniecznie wykorzenienie z narodowości , chociaż może Twoja na tym polega .To czemu obchodzi Cię to ,że innym na Polsce zależy ?
2019-05-21 21:14:25
kolega ze studiów
Edyta nie udawaj że zapomniałaś.
2019-05-21 20:56:08
Otwarcie
Narodowo-katolicka prawica to nic innego jak neofaszyści. Nie bójmy się mówić prawdy. To wrogowie wolności Polaków.
2019-05-21 20:26:12
Popieram Panią Wijas
PiS to zgnilizna, smród rozchodzi się wszędzie. Na szczęście w Szczecinie nic nie znaczą
2019-05-21 20:15:24
schody, hydrant , samochód osobowy i autobus
Kurier jest czerwony , nie tylko w literach winety ?
2019-05-21 19:17:57
RomanK
"kulturę buduje dialog szanujący godność drugiego człowieka"- w tym godność człowieka wierzącego, proszę Pani. Proszę o tym nie zapominać.
2019-05-21 19:09:30
bobo
lewacka kultura ma tyle wspólnego z kulturą co demokracja socjalistyczna z demokracją,ale niektórzy nie widzą różnicy - niestety
2019-05-21 19:05:22
JOENS
TU WSZYSTKO CHORE Tu wszystko chore, tu wszystko głupie, Zewsząd odory czuć tylko trupie, Spróchniałe drzewca, przegniłe belki, Dawno stąd zniknął rozsądek wszelki. Tu co dzień goni aferę granda, Jedna się z drugą naparza banda, Kocioł garnkowi wytyka błędy, Jakieś uwagi ma ćwok do mendy. Zbawcy, mesjasze, pijane głąby I zaczadzone kasiorą trąby, Prostaki zwykłe i postrzelone, Głupki normalne i nieskończone. Dziś już nie wierzy tu nikt nikomu! Ale jesteśmy w swym własnym domu, Gdzie wszędzie kpina i popelina! I nic nie zmienisz. To taka gmina!
2019-05-21 18:45:01
123
Kultura lewacka -komuniści Szczecińscy czują się twardo dzięki grubej kresce
2019-05-21 18:34:17
eee
Czy kultura w radzie miasta Szczecin jest na równi z sprawnym wywozem śmieci ?
2019-05-21 18:27:24
SromotnikBezwstydny
Cieszy mnie obecność w Radzie Miasta takiej Osoby jak Pani Łongiewska-Wijas. Jej, wyłuszczone tu poglądy- podnoszą na duchu normalnych ludzi.Różne Mateckie i Witty będą tylko brużdzić,mącić i opluwać...ale, to jest ich plucie pod wiatr...
2019-05-21 18:14:42
zjedz
banana albo dwa...
2019-05-21 18:03:06
Lola
Pani Edyto - proszę dalej działać i nie przejmować się tymi idiotycznymi insynuacjami radnego M.-który prowokuje aby tylko wzbudzić zainteresowanie swoją osobą.Nie przypominam sobie żadnych osiągnięć radnego M. w temacie szczecińskiej kultury- najlepiej wychodzi mu sianie zamętu i wątpliwa promocja własnej osoby.Pani ma poparcie większościmyślących mieszkańców Szczecina-życzę powodzenia i sukcesów.
2019-05-21 17:42:12
Zionie nienawiścią do patryjotyzmu. Do polskości.
.
2019-05-21 17:39:50
szkoda gadać
Kultura szczecińska jest jak słynna musztarda wyborcza Wijasów - na pewno się tym nie najesz.
2019-05-21 16:37:56
xx
...brawo, Pani Edyto, tak trzymać...ma Pani rację
2019-05-21 16:10:01
Mo
Tak trzymać Pani Edyto! Mam nadzieję, że nie przegłosują i nie odwołają... to byłoby porażające i przerażające...
2019-05-21 15:43:29
Lubie to
Nauka.Natura.Sztuka.....To jest sedno.Jaki cel ma zaprzeczanie temu?Nie cofajcie nas - panie i panowie -zwolennicy PIS.Serwujecie ludziom bajki.Na dodatek (sledzac wasze "dokonania") -bajki ze smutnym zakonczeniem.
2019-05-21 15:36:31
Parafraza
Jak sobie PiS wygra wybory, to sobie będzie przewodniczących zmieniać, a na razie morda w kubeł.
2019-05-21 15:28:49
@rob
A następni przegonią Was. I tak w kółko. Zawsze to "oni" stosują "mowę nienawiści". Zawsze to "oni" są głupsi, itd. Tylko Twoje wypowiedzi i wypowiedź pani Łągiewskiej-Wijas są tego zaprzeczeniem. Ty możesz hejtować do woli, ale pani przewodnicząca nie reprezentuje tylko Ciebie i Tobie podobnych, i gdyby dorosłą do funkcji, którą sprawuje, odpowiedziałby inaczej. Nie popierała by także działań, które część społeczeństwa - chociażby tylko Szczecina - odbiera jako obrażanie ich uczuć religijnych. Ale taka to "kultura" pani Łągiewskiej-Wijas.
2019-05-21 15:24:35
rob
przegnalismy komuniste przegonimy i kaczyste, metody sa rozne
2019-05-21 15:05:26
@rob
Jeśli pani Łongiewska-Wijas chce równać do najgorszych wzorców, to ma takie prawo, ale nie powinna być przewodniczącą komisji kultury, bo to zobowiązuje. Jej wypowiedź świadczy o niej samej i jej szacunku dla innych. A raczej o braku szacunku. I czego chcesz bronić? Brak grzeczności i brak kultury nie mają barw politycznych. Pani przewodnicząca udowadnia, że nie ma pojęcia czym jest kultura i dobre wychowanie.
2019-05-21 14:50:52
rob
a z PISSSlmistycznuych ust plynie sam miod, milosc braterska i szacunek dla odmiennosci prawda ??? czy moze pogarda dla wszystkiego co inne, nieznane nowe, nie dajace sie wPISSac w schemat, co nie jest czarne albo biale bo szarosc to juz takie podejrzane jest tak sie boicie ze wam ktos te wiare zabierze uszczknie ze byle plakat obraaza was w czy wy nie obrazacie swego Boga pijanstwem, bciem zon, i dzieci czy w koncu wizytami w agencjach ??? a ciekawe na jakim poziomie jest ta wiara wasza katolicka na poziomie zdrowasiek i rozanczykow i do przodu czy moze cos wiecej.Sami urzednicy kk poprzez swoje dzialania wam pluja w twarz a wy mowicie ze deszcz pada.Rozliczcie sie z czarnosukiemkowych pedofilow pozniej atakujcie innych
2019-05-21 14:29:44
Edytko nie wygłupiaj się. Znam cię od dawna.
.
2019-05-21 14:19:12
Olek
Odgłosy wychodzące z lewackich ust, to jak, za przeproszeniem, głośno .... Inaczej: nie mają znaczenia, a po nich zostaje tylko smród.
2019-05-21 14:12:38
Co za czasy
Każdego, kto inaczej myśli, chcą zdołować.
2019-05-21 14:12:24
mrw
"Kultury polskiej nie zbuduje narodowa obroża, ideologiczny kaganiec i katolicka smycz. Kultura to nie warczenie wściekłych psów, kulturę buduje dialog szanujący godność drugiego człowieka, swobodna ekspresja twórcza na polu sztuki, wolność zabiegania o własne prawa i wyrażania opinii w przestrzeni publicznej. Po tej stronie kultury stoję, kultury wolności gwarantowanej przez demokrację" Nie zbuduje jej także obrażanie uczuć religijnych ani używanie języka, którym posługuje się Pani Przewodnicząca. W tych trzech zdaniach pokazał swój szacunek dla godności ludzi, którzy mają inne poglądy. Ale jak się jest przewodnicząca z politycznego nadania, to trudno się dziwić, "Jaki pan, taki kram."
2019-05-21 14:09:51
czytam
Kultura to bardzo szerokie pojęcie . Pani sobie wybrała z tego , co dla niej ważne , a inne wartości zdaje się lekceważyć , piętnować , wyśmiewać i chyba nawet niszczyć . Gratuluję otwartości bez granic i " tolerancyjności " wobec odrzuconych przez panią wartości ,. Demokracja nie jest tylko dla wybranych , o czym radna powinna wiedzieć .
2019-05-21 13:41:21
Lubie to
Dobrze powiedziane.Pan Matecki i pani Witt powinni wyciagnac nauke z tej wypowiedzi.Mozna inteligentnie,dobitnie,bez krzyku i nie histeryzujac.
2019-05-21 13:26:28
@weger
Rzeczywiście nie ma się czym przejmować, kultura w Ciecinie ulega stopniowej likwidacji. Za kilka lat nie będzie żadnego problemu.
2019-05-21 13:10:36
emc2
Przewodnicząca Komisji ds. " Kultury" sama daje świadectwo swojej kutury nazywajac swoich openentów "wściekłymi psami" i mówiąc że w ten sposób kulturalnie " buduje dialog szanujący godność drugiego człowieka" . No chyba,że kazdego innego człowieka za wyjątkiem takiego, który ma inne poglady niż ona sama. Szczyt kultury!
2019-05-21 12:56:43
weger
Nie ma co się przejmować, pisowcy nie mają w Szczecinie nic do gadanie. Mogą sobie jedynie poujadać.
2019-05-21 12:45:04
Rob
Szacun dla Pani radnej
2019-05-21 12:42:36
sceptyk
Kultura KK = odpustowo-licheńska tandeta. Postkomunistyczna kultura wg pani przewodniczącej = jałowy produkt kulturopodobny.
2019-05-21 12:24:43
on
Pieknie odpowiedziała, ale to do tumanów z pis i tak nie dotrze