sobota, 19 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Rozpoczął się strajk w oświacie

Rozpoczął się strajk w oświacie (akt. 3)

Rozpoczął się strajk w oświacie
Data publikacji: 2019-04-08 09:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 2048 384714

Do strajku w poniedziałek przystąpiło 110 placówek oświatowych na terenie Szczecina  - podał Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy zastrzegają jednak, że są to dane zebrane do godz. 10 i mogą one się zmienić, gdyż cały czas otrzymują informacje o kolejnych szkołach i przedszkolach przystępujących do protestu.

- Ile placówek faktycznie zastrajkowało, będziemy w stanie powiedzieć dopiero po godz. 15 - oceniła Maria Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału ZNP. - Jest bardzo duże poparcie dla tego strajku, także ze strony rodziców. Nie spotykaliśmy się z negatywną reakcją z ich strony. Otrzymaliśmy także pismo od kadry Akademii Sztuki w Szczecinie, w którym popiera ona nasz protest i oferuje pomoc.

(el)

***

Wcześniejsza informacja

Podobnie jak w całej Polsce od poniedziałkowego poranka w większości szczecińskich szkół trwa strajk. Protest jest efektem braku porozumienia pomiędzy rządem a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Po długotrwałych niedzielnych rozmowach tylko „Solidarność" oświatowa zgodziła się na propozycje Prawa i Sprawiedliwości.

Przypomnijmy, że w stolicy Pomorza Zachodniego sto siedem szkół zadeklarowało, że przystąpi do strajku organizowanego przez ZNP. W tej chwili jeszcze trudno jest zweryfikować w ilu dokładnie placówkach rozpoczął się strajk. Wiadomo jednak, że oprócz szkół udział w nim biorą również przedszkola.

"Kurier" wybrał się m.in. do Szkoły Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Szczecinie. Jak dowiedzieliśmy się w placówce trwa strajk, a dzieci przyszło niewiele. Jak przekonywała przedstawicielka Komitetu Strajkowego, opieka nad uczniami, których rodzice zdecydowali się posłać do szkoły, jest zapewniona.

Podobnie jest w przypadku Gimnazjum nr 42 w Szczecinie, gdzie do godz. 9 pojawił się zaledwie jeden uczeń. Jak wyjaśnia Anna Parchimowicz - członkini "Solidarności", która mimo podpisania umowy zdecydowała się strajkować - rodzice otrzymali komunikat, że dzisiejsze zajęcia się nie odbędą.

- Nie wszyscy członkowie "Solidarności" zgodzili się z decyzją p. Proksy i również przystąpili do strajku - mówi Anna Parchimowicz. - W komunikatorze pani dyrektor zapewniła, że egzaminy się odbędą. Być może na czas ich pisania część nauczycieli zawiesi protest, ponieważ procedury dopuszczają na tak zwany "strajk przerywany".

Nauczyciele - choć nie wszyscy - strajkują także w Zespole Szkół numer 8 przy ul. 3 Maja w Szczecinie. W placówce nie są prowadzone zajęcia lekcyjne tylko opiekuńcze. Na drzwiach i ścianach porozwieszane są plakaty informujące o strajku.

- Bardzo mało jest nauczycieli, którzy nie strajkują w naszej szkole - mówi nauczycielka i członkini komitetu strajkowego w ZS nr 8. - Uczniowie spodziewali się, że strajk się rozpocznie i nie przyszli na zajęcia. Poza tym uczniowie, a w szczególności Samorząd Uczniowski, stanął po stronie nauczycieli i ich wspiera.

Nauczycielka przyznała także, że szkoła dostaje dużo sygnałów od rodziców, którzy także ich wspierają i popierają strajk. Na pytanie jak długo może potrwać strajk, odpowiedziała "do skutku". - Protestujemy, ponieważ nie mamy wyjścia. Zależy nam przede wszystkim na przyszłości edukacji - dodała.

(KK, KaNa)

***

Wcześniejsza informacja

Nauczyciele i pracownicy oświaty rozpoczęli w poniedziałek strajk. W Szczecinie w referendach strajk poparło 82 proc. placówek. W tej chwili do szczecińskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego spływają informacje z faktyczną liczbą strajkujących.

- Z poszczególnych placówek spływają do nas komunikaty o skali strajku. Do tej pory potwierdza się, że w strajku uczestniczy duża liczba nauczycieli, ale szczegółowe dane będziemy mieli po godzinie dziewiątej - powiedziała nam Maria Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału ZNP.

Szczecińskie szkoły, w których odbywa się strajk nie są zamknięte i w miarę swoich możliwości zapewniają opiekę najbardziej potrzebującym dzieciom, np. w Szkole Podstawowej nr 8 zajęcia opiekuńcze prowadzone są dla 13 dzieci. Miejski Wydział Oświaty potwierdził, że nie otrzymał dotychczas żadnych zgłoszeń dotyczących braku zapewnienia opieki dzieciom.

- Do godziny 13 spływają do nas informacje od dyrektorów szkół dotyczące liczby osób strajkujących - powiedziała nam Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta.

Nocne rozmowy związków oświatowych z rządem nie przyniosły rezultatu pomimo, że związki ZNP i FZZ zrezygnowały z postulatu podwyżki o 1 tys. zł  do wynagrodzenia. Proponowały wzrost płac o 30 proc. w rozłożeniu po 15 proc. w dwóch kolejnych latach. To dałoby w sumie od ok. 730 zł do 990 zł. podwyżki. Rząd na to się nie zgodził proponował 15 proc. i ostatecznie podpisał z NSZZ Solidarność porozumienie na podwyżkę w dwóch ratach: 5 proc. w br. i 9,6 proc. w przyszłym roku.©℗

(el)

Czy popierasz strajk nauczycieli?

Rozpoczął się strajk w oświacie

Komentarze

Prawda
Najbardziej rozczulają osoby znajdujące w wyrazach wszelkie zbitki literowe "po" w wyrazach takich jak: POlityczny ws-PO-lnego, PO-STRJKOWY-WUJA, PO-dszywajaca ... itd Uważają, że w ten sposób ukazują nam ukrytą prawdę zaszyfrowaną w takich wyrazach. Zawsze to lepiej niż sfrustrowani ludzie, którzy przyłączają się do nagonki organizowanej przez rządzących na kolejne grupy zawodowe, wylewając ze swej strony kubły pomyj. Smutne jest to, że ludzie sprowadzani są do zwierzęcych odruchów, rzucając się na kolejnych wrogów.
2019-04-08 16:39:32
@No cóż
Rydzyk dostał ale na co? Może dostał na takich samych zasadach co inni? Co do 80 mln - nie wiem czy to było tyle czy mniej - jeśli chcesz to zacznę pokazywać ci setki milionów zł dawane mniejszości która liczy w Polsce 7500 osób. Nawet Trzaskowski przyznał w wywiadzie że został poproszony przez ZNP i Broniarza by opóźnili podwyżkę uposażenia dla nauczycieli. Od początku jest to protest polityczno-ekonomiczny. ZNP wie ze to nierealny postulat. PO obiecało 1000zł brutto ale nie do podstawy - czyli wyjdzie połowa tego czego chce ZNP.
2019-04-08 15:24:56
Tymek
Jezeli STRAJK to wszyscy sa w szkole a nie czesc jest na zakupach druda w domu to nie rozumie Moim zdaniem wszyscy powinni byc w szkole dzien i noc
2019-04-08 14:42:55
Ehh
Jak widać PiS twardo realizuje program Polska w ruinie
2019-04-08 14:25:03
fcxh
Już ich nawet zagranica wspiera! Co za ,,niespodzianka,,.. Wstyd dla was udających nauczycieli!
2019-04-08 14:00:50
A gdzie minister Zalewska?!
Jeszcze jest ministrem czy już w nagrodę wyjechała do Brukseli?
2019-04-08 13:36:28
No cóż
Rydzyk dostał od rządu na przykład 80 milionów złotych
2019-04-08 13:24:42
Anna
Ten rząd to jest parodia. Mieli cały miesiąc by zapobiec strajkowi, a oni wysłali nieprzygotowaną Szydło, która swoją indolencja tylko rozwscieczyła nauczycieli
2019-04-08 12:46:19
@Lub inaczej
Od razu widać żeś komuch skoro internowania nauczycieli ci się marzą.
2019-04-08 12:43:16
PO-lityczny strajk
Każdy by chciał 1000 zł podwyżki, ZNP od razu nastawiony był na konflikt, każda okazja jest dobra do destabilizacji politycznej. Zaraz znajdzie się jakiś kolejny PZp rowski relikt związek i też zacznie strajkować. I jakie poszanowanie wolności słowa, kto myśli linaczej jest pisowskim trolem.
2019-04-08 12:36:05
HogoFogo
Jako rodzic wyrażam swój negatywny stosunek do tego strajku. Proszę to przekazać pani Świerczek.
2019-04-08 12:28:52
Lub inaczej...
I maja "Wielkie Szczescie" ze dzisiejszy Rzad, w nocy z Niedzieli...Poniedzilak "Ich nie internowal" - gdzie zapewne pewna czesc i Nauczycieli, przyczynila sie do Internowania i Aresztowania.... w Nocy z 13-14.12.1981 roku jak i kilkanascie tygodni dalej...!!!
2019-04-08 12:20:36
Pyt. do... Geo
Jesli ten strajk rzekomo "nie ma nic ws-PO-lnego z PO-lityka"...(?) to dlaczego wlasnie teraz przed Egzaminami i Maturami PO-STRJKOWY-WUJA ? A jak zyli Ci Nauczyciele w latach od Maja 1945...do dnia 25.10.2015 roku - czyli prawie przez 70 lat ?? Jesli wtedy byli Zadowoleni... to znaczy ze Ci co dzisiaj strajkuja to dalej starzy i dzisiejsi Komunisci i PO-stkomunisci !! Przeciez Nie od razu tak Krakow jak i Szczecin zbudowano i odbudowano (??) i tylko w 3,5 roku od dnia 25.10.2015 roku liczac Nie nadrobi sie tego - co rozkradziono, roztrwoniono i PO-marnowano w tamych latach tj. 1945-2015 !!! A wiec: Precz z ta Lewacka "PO-dszywajaca sie Solidarnoscia nr 2" PO-wstala az 8-9 lat PO-zniej... tak przy / PO Okraglym Stole !!
2019-04-08 12:09:52
buk, honor i piszczyzna
wolą dać pedofilskiej mafii niż Wam :) czemu księża nie strajkują ?
2019-04-08 12:07:49
Daro
Im szybciej ta pisowska banda zniknie z rządu tym lepiej dla Polski
2019-04-08 11:41:52
@Geo
Ale wasze niskie płace są efektem waszej pracy - to przecież wasi absolwenci po wejściu na rynek pracy wypracowują wasze pensje... Jeśli nie ma pieniędzy na podwyżki dla was w takiej wysokości o jakiej myślicie to dlatego że wasi wychowankowie zarabiają za mało co przekłada się na niskie podatki co prowadzi do niskich zarobków sfery budżetowej. Kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy?
2019-04-08 11:27:34
Cires
Rząd nieudaczników woli utopić nasze pieniądze w mrzonki typu przekop Mierzei Wiślanej czy Centralny Port Lotniczy. Za chwilę skończy się kasa i będzie druga Wenezuela
2019-04-08 11:25:07
Pawson
Przez pisowski rząd moje dzieci musiały zostać w domu zamiast się uczyć. Podziękuję rządzącym za to odpowiednio przy wyborach.
2019-04-08 11:11:30
darmozjady
nie dość że pracują tylko 18h tygodniowo, dostali następne 15% podwyżki to wciąż im mało, nie pójdą na żadne kompromisy i rozłożenie podwyżki na dłuższy okres, nie i koniec
2019-04-08 11:06:10
Wq
Dla Rydzyka pieniądze są zawsze dla innych już nie ma. Szmaciarski rząd.
2019-04-08 11:02:56
Praca a nie Jałmużna
Pisotrolle do budy! kłamiliwy pzpr-oski rząd pis pogrąża się w odmętach kłamstw. Szydło pcha się do Brukseli, Polskę ma w nosie- partyjniaczka. Cały normalny naród za nauczycielami! Precz ze zdrajcami z Solidarności- Proksa- Ty partyjniaczku nie zapomną Ci ludzie !
2019-04-08 10:52:13
Ciekawe
Dlaczego PO co roku dawała nauczycielom podwyżkę, a PiS nie jest w stanie?
2019-04-08 10:51:48
korel
Mam nadzieję że rząd zajmie się nauczycielami w odpowiedni sposób, modyfikując ich przywileje. Jednocześnie podziękuje za nerwy dzieci i rodziców. Zwłaszcza tych przystępujących do egzaminów. ZERO szacunku dla was n a u c z y c i e l e !
2019-04-08 10:48:06
Geo
Za 10 lat będziemy ściągać nauczycieli z Ukrainy lub innych krajów wschodnich! Nikt już nie chce iść do pracy w szkole! Ten strajk nie ma nic wspólnego z polityka. My po prostu chcemy normalnie żyć z naszej pensji,a nie jeszcze dodatkowo pracować w soboty i niedziele, żeby móc dzieci wysłać na kolonię. Szczerze powiem,ze we wrześniu kończę pracę w edukacji :((
2019-04-08 10:44:58
@nauczyciel
Jedno mogę napisać o Solidarności - nigdy celem Solidarności nie było niszczenie Polski - w czasach komunistycznych w czasie strajków bardzo często obok postulatów ekonomicznych i wolnościowych padały również postulaty gospodarcze mające poprawić czy zracjonalizować zarządzanie, minimalizować wszechobecne marnotrawstwo. Obecny protest nauczycieli jest protestem polityczno-ekonomicznym ale nie widać w nim żadnej troski o Polskę. Czy to nie znaczące że nie ma tam żadnej propozycji która postulowałaby jakaś zmianę na której korzystaliby uczniowie i Polska a nie wyłącznie nauczyciele? Dla waszej informacji (bo pewnie młodzi jesteście i tego nie pamiętacie) w czasach komuny często deklarowano odpracowanie strajku tak by zmniejszyć straty gospodarcze. Tym się właśnie różnią postkomunistyczne związki od Solidarności - wy nie identyfikujecie się ani z zawodem ani ze społecznością której powinniście służyć.
2019-04-08 10:36:38
Taka prawda
Szydło i PiS tymi negocjacjami się całkowicie skompromitowały
2019-04-08 10:30:01
Czytelnik Łukasz
Wańkonwicz to ... zbrodniarz wojenny, Triduum Paschalne to ... klej a konkordat jest ... maszyną budowlaną. Kto tak twierdzi? Ci, którzy mają czelność nazywać się nauczycielami i śmią strajkować żądając podwyżki. I to aż tysiąca złotych od zaraz. Idioci kształcą kretynów. To fakty autentyczne, opisane przez profesora Nalaskowskiego m.in. w jego książce "Zwierzątko pedagogiczne, czyli ... " Trzymam kciuki za rząd, nie dajcie się!
2019-04-08 10:25:21
Eris
Po co nam taki rząd który ma gdzieś polskich obywateli i co gorsze polskie dzieci? Kłamią że pieniędzy jest w brud, a nie potrafią zapobiec strajkowi.
2019-04-08 10:23:49
Pisssnapis
Ruszyły trole pisowskie do ataku.Tylko głupki wierzą w te wasze wpisy.
2019-04-08 10:23:36
dd
ŚMIECI to chyba ty...
2019-04-08 10:16:53
mis
Oni mają strajk .Strajk ? Oni mają za ciemno w pracy
2019-04-08 10:16:50
Vera
PiS doprowadziło do tego strajku. Olali całkowicie nauczycieli, Szydło ostatniego dnia przyszła kompletnie nieprzygotowana, bez żadnych propozycji
2019-04-08 10:13:38
Olek
Ten postkomunistyczny pucz wam się nie uda. Za kilka dni przekonacie się sami, jak złą opinię ma o was społeczeństwo. Nie warto było.
2019-04-08 10:03:48
nauczyciel
Pan Proksa z "Solidarności"-niesolidarnej, chcąc się przypodobać rządowi (może za obiecaną synekurę?!) stanął po stronie rządowej, przeciwko nauczycielom. Dzisiejsza "Solidarność" nie jest związkiem zawodowym, a pisowska przybudówką, zaprzeczeniem idei solidarności. Hańba!
2019-04-08 10:00:22
TA ŚWIERCZEK TO NIEZŁY SABOTAŻYSTA
Nie dość, że uczy nieposzanowania dzieci do obowiązku pracy na rzecz ogółu a nie tylko swojego. To jeszcze uwala gospodarkę - bo spory procent rodziców najnormalniej nie mając co zrobić z maluchami - pozostaną w domu. ŚMIECI !
2019-04-08 09:58:26
aj waj
Totalna opozycja przystąpiła do obalenia polskiego rządu urządzając tym razem nauczycielski ciamajdan. Timermmans i TSUE będą koordynować działania i przebieg tego zamachu.
2019-04-08 09:42:20