piątek, 18 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Sochański: Mamy kryzys demograficzny

Sochański: Mamy kryzys demograficzny

Sochański: Mamy kryzys demograficzny
Data publikacji: 2018-10-25 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:23
Wywietleń: 1714 358027

Kryzys spowodowany spadkiem liczby mieszkańców Szczecina, zwłaszcza tych młodszych, wymaga od prezydenta miasta zachowań niekonwencjonalnych - ocenia mecenas Bartłomiej Sochański, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na włodarza Szczecina. I dodaje, że nie możemy zgodzić się na rolę prowincji, w którą jesteśmy wpychani.

Ze statystyk przedstawionych przez prawnika wynika, że w 2008 roku mieszkańców Szczecina w wieku 20-24 lata było 31 522, w 2017 - zaledwie 20 478. Jeśli chodzi o osoby w wieku 25-34 lata, to w analogicznym okresie odnotowano spadek z 71 640 do 57 339 osób.

- Gdy popatrzymy na stosunek mieszkańców dojrzałych - niektórzy mówią: w wieku poprodukcyjnym - do tych w wieku przedprodukcyjnym, to te wskaźniki dla Szczecina okażą się jeszcze gorsze - podkreślał Sochański. - Miasta, z którymi rywalizowaliśmy w roku 98, zdecydowanie nas wyprzedziły. Niekorzystne procesy demograficzne dotykają wszystkich polskich miast, tylko że Szczecina - najbardziej. Mamy też bardzo negatywne tendencje, jeśli chodzi o przychody w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Tutaj plasujemy się w drugiej dziesiątce polskich miast! Wymagane są działania niekonwencjonalne. Trzymanie się ściśle kompetencji wyznaczonych przez ustawę samorządową nie wystarczy. Miasto musi podjąć współpracę z ważnymi partnerami, z zakładami pracy, po to, aby pensje wzrosły, bo tylko to przyciągnie młodych ludzi. Prezydent musi zacząć od siebie. Musi zaoferować większe wynagrodzenie w urzędzie miasta i w służbach komunalnych. I to zrobimy. Jeżeli zostanę prezydentem, urzędnicy dostaną podwyżki, podwyżki dostaną także wszyscy pracownicy oświaty, nie tylko nauczyciele.

Według kandydata prawicy nie można obciążać Stoczni Szczecińskiej najwyższą stawką podatku od nieruchomości - tak jak galerię handlową. Gdyby ten podatek obniżono, pracownicy stoczni mogliby więcej zarobić. Z kolei portowi ma pomóc przeprowadzone dzięki rządom zjednoczonej prawicy pogłębienie toru wodnego.

- Szczecin ulega marginalizacji i musimy z tym walczyć - mówił Sochański. - Dzwonią do mnie dziennikarze z Warszawy i zupełnie nie wiedzą, na czym polega kampania wyborcza w Szczecinie, zupełnie ich to nie interesuje. Szczecin przestał interesować Warszawę. Jesteśmy skazani na rolę prowincjonalnego miasta. Nie możemy się z tym zgodzić. Prezydent musi współpracować z partnerami lokalnymi, ale konieczne są także zabiegi ponad granicami kraju. Musimy odzyskać funkcję transgranicznej metropolii. Musimy mieć szybkie połączenie kolejowe z Berlinem.

Odniósł się także do swojego zwycięstwa nad kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Sławomirem Nitrasem:

- Domyślam się, że wyborcy KO nie byli zachwyceni, że pan Sławomir Nitras prowadził kampanię bardzo agresywną. Wymyślał dziwne zarzuty, atakował przeciwników. Ludzie są stęsknieni za normalnym językiem w polityce. Gdyby Koalicja postawiła na innego kandydata, na przykład na mojego kolegę, Pawła Bartnika, to nie wiem, jaki byłby rezultat tych wyborów.

Druga tura wyborów prezydenckich, w której Sochański zmierzy się z urzędującym prezydentem, Piotrem Krzystkiem, odbędzie się 4 listopada.©℗

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Marek
Niechęć do posiadania dzieci ma podłoże ekonomiczne i takie trzeba zastosować by trend odwrócić. Wynagrodzenia dzieci trzeba obciążyć składka rodzicielska. O wys emerytury powinna decydować ilość i wysokość tych składek odprowadzanych przez dziecia nie (zniechęcający do rozmnażania) system obecny.
2018-11-04 09:55:36
Mieszkaniec
Młodzi uciekają, bo Szczecin się zwija, a nie rozwija i dlatego można zawężać ulice. Np.:Plac Żołnierza (przed Sądem Rejonowym) były kiedyś 3 pasy ruch w jednym kierunku na wjazd do centrum, teraz są 2, ulica Piastów - były 3 pasy ruchu teraz są 2, Bohaterów Warszawy od Ronda Siwka - były 2 pasy, teraz jest jeden, ul. Jagiellońska, .... . Są plany zwężenia ul. Mickiewicza do jednego pasa w jednym kierunku. Władze miasta z nadania Krzystka uważają, że jak będzie gorzej to ludzie przesiądą się na rowery i wtedy będzie lepiej. Tak mówił Michał Przepiera jak był dyrektorem w UM podczas tzw. konsultacji społecznych w sprawie ul. Jagiellońskiej, a potem został zastępcą prezydenta Krzystka.
2018-10-27 10:29:00
233
Powiedz to pan prezesowi i np krystynie p. :)
2018-10-26 20:44:18
SromotnikBezwstydny
@Tralalala Masz 100% racji !!!! Ale żyć trzeba z tym i w tym co nam zostało.... Ten stary kauzyperda odkrył nagle, że brakuje młodzieży a ten wiekowy znawca trunków wysokoprocentowych, jeszcze zabiera młodym miejsca....
2018-10-26 19:46:27
Heniek
A może w końcu warto by było zmienić przestarzały KRiO... Dlaczego w Szczecinie jest tak dużo rozwodów? Panie same się do tego namawiają, nakręcają, w perfidny i agresywny sposób niszczą rodziny pod namową feministek ze Szczecina. Dlaczego kwitnie biznes rozwodowy?
2018-10-26 10:21:20
@The patriot
Może Warszawę i Wrocław to tak, ale na pewno nie Poznań, z ktorego ubyło najwięcej mieszkańców po Łodzi. Około 40 tys w ciagu ostatnich dziesięciu lat. Poznań ma o wiele większe problem ły demograficzne niż Szczecin, a i infrastruktura w porównaniu z nami wygląda bardzo kiepsko. Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma
2018-10-26 01:05:21
Tralala
Gdyby Nie Sochańskie, Koćmiele, Nitrasy, Giebelewicze, Krzystki, Wieczorki to by nie było kryzysu demograficznego - zrobiono pustynie z miasta to jak tu ludzie mają żyć? jak wszystko zlikwidowanio a miejsce zakładów pracy powstało muzeum przełomów - straszydło architekktoniczne
2018-10-25 22:09:04
SPRAWIEDLIWY
Drodzy mieszkańcy SZCZECINA . Czy wiecie ile lat zasiada na stołku pan Krzystek ???? I co w tym czasie zrobił. Powtarzam co zrobił dla rozwoju Szczecina NOC wymyślił jakieś wodne ogrody za 50 lat . Napisał do niego ze to jedyne co wyszło. Po każdym deszczu ma zalany Szczecin . POWTARZAM ŻADNA ONWESTYCJA NIE JEST PRZMYSLANA !! I ZAKOŃCZONA DWORZEC PKP juz jest remontowane. Bulwary sie sypią. Mostów brak tylko marketów pełno Powinien wylecieć za Jagielońska 3 razy remontowane . Aleja kwiatowa będziecie ten zegar słoneczny porażka. Znajomi co roku pytają się mnie jaki macie bałagan ze jeszcze tego przewroconego słupa nie wyprostowalisci . Odpowiadam ze musimy zarząd miasta wyprostować i teraz jest okazja Pan Sochoanski to jedyny który dotrzymał slowa - oddał trasę ZAMKOWĄ wyjazdową i wiele innych rzeczy poszukajcie w necie nie chcę mi się pisać. Ale jak bedzie chcieli to powiedzieć to WAM PODPOWIEM Pozdrawiam
2018-10-25 21:45:16
Czy to nie aby Piotr Krzystek
chciał w Szczecinie tworzyć call center's? To miała być świetna, atrakcyjna kariera zawodowa dla młodych mieszkańców miasta i regionu... Chyba nawet studia miały powstać by profesjonalnie odbierać telefony od wkurzonych klientów... Krzystek jest kiepskim prezydentem, beznadziejnym ale inni są jeszcze gorsi...
2018-10-25 18:42:49
zs
czyli przez Krzystka młodzi wyjeżdżają z miasta za chlebem.
2018-10-25 18:22:51
dexter
DEMOGRAFIA JEST PROBLEMEM ??!!! AMERYKA PONOWNIE ODKRYTA PRZEZ POGROMCĘ STOCZNI SZCZSECIŃSKIEJ . ILE KASY ZA TO WZIĄŁEŚ TY PARCHU???
2018-10-25 18:03:57
Ideały kontra dulszczyzna
"Prawo i Sprawiedliwość" do 9 miesięcznego zwolnienia lekarskiego kontra przekręt na mieszkaniu pana K.
2018-10-25 18:00:33
Cuda w Szczecinie
Piotr Krzystek ma dar Biolokacji - podczas drugiej tury wyborów będzie głosował w kilku miejscach na raz a komisja wyborcza nie rozpozna Krzystka , by zapewnić sobie zwycięstwo Krzystek będzie się wcielał w postacie różnych ludzi i opanowywał ich mózgi by głosowali na niego...Po przyjściu do domu ludzie ci będą zgłaszać w telefonie zaufania że mózgi ich zostały zaatakowane w nieznany sposób...
2018-10-25 17:57:08
Skomor
Nie mam pojęcia skąd te zarzuty do Pana Sochańskiego o nie trzeźwość ? Chyba dlatego ze w PR Szczecin przyznał się że uczci Apel Biskupów 100 lecia Niepodległości 100 dniami trzeźwości. Po pierwsze 100 dni trzeźwości nie oznacza tylko odstawienia alkoholu ( Kto z Was np.przez 100 dni nie wypije jednego piwa ; niech się pierwszy odezwie), ale również wszelkich nałogów. Trzeźwość w Kosciele Katolickim oznacza glównie trzeźwość umysłu i decyzji jakie podejmujemy...ale co moze wiedziec o tym ten który Kosciół atakuje i jako pierwszy klęka do komunii św. rozdziawiając najszerzej usta bo chwilę przed rzucił 100 pln. na tacę przez rok ; i to takim gestem aby Wszyscy widzieli !? Gdybym byl złosliwy to bym napisał - lepsza jedna setka niż jedna fetka - ale nie jestem zlosliwy :)
2018-10-25 16:26:15
cxi
No to przebił Krzystka. Dostanie głosy tych, którzy czekają na podwyżki i ich rodzin. Dostanie głosy PiSowców. Frekwencja może być obecnie już niższa. Co obieca Krzystek ?
2018-10-25 16:14:53
Jarun
Sochański mimo ujadania internetowych kundelków-przygłupów wygra. A wtedy PiS nie wyłga się, że stocznia dalej robi...wrażenie swoją nieudolnością i marazmem urzędników!
2018-10-25 16:00:11
Wyborca
Kryzys demograficzny? Bardzo łatwo go pokonać.Zakazać sprzedaży WSZYSTKICH środków antykoncepcyjnych.Zakazać usuwać ciążę po gwałtach.I...sprawa załatwiona,panie"mecenasie".
2018-10-25 15:49:48
@The Patriot
Jak tam tak tanio to zobacz, za ile tam można mieszkanie kupić, a za ile tu. 5 groszy może wydasz za masło mniej, ale nocować będziesz na dworcu.
2018-10-25 15:45:45
Śp.Stalin
Sprawdzany alkomatem??????
2018-10-25 15:34:25
Krysia
Pan prezydent ma rację i tym razem. Popieram.
2018-10-25 15:16:53
Oj, będzie bal
Niech no tylko skończy się 100 dni trzezwości.
2018-10-25 15:15:47
The Patriot
Spójżmy obiektywnie,zarobki w Szczecinie są jedne z najniższych w Polsce a ceny w sklepach i opłaty najdroższe. Młodzi wolą godnie żyć a nie ciułać marnie zarobione pieniądze od 1 do 31.Wybierają inne miasta do egzystencji jak Warszawę,Wrocław czy Poznań a niekiedy i zagranicę. Wszystkie rządy po 1989 roku zniszczyły po kolei Szczecińskie firmy które coś produkowały i napędzały nasz region jak Stocznia Szczecińska,Polmo,Dana,Odra. Teraz mamy tylko zagraniczne banki,supermarkety oraz zagraniczne sklepy handlowe czyli firmy usługowe,które i tak zyski będą wywozić z biednej Polski.
2018-10-25 15:06:40
piter
Brawo Sochański! Ma Pan mój głos!
2018-10-25 15:00:37
Normalny język...
Normany język o ten, którym się posłużył pan mecenas wtedy, gdy zwalił winę na swoją porażkę na mieszkańców Szczecina żyjących na kocią łapę, rozwodników i dowalił bękartom? Bo normalna kobieta to jest taka, która znosi męża pijaka znęcającego się nad nią i dzieckiem, tak? Inaczej jest gorszym sortem - rozwodnikiem, który nie głosuje na PiS? Jestem rozwiedziona i nie wstydzę się tego. A moje dzieci nie wstydziły się iść ze mną na wybory, odwrotnie niż dzieci pana mecenasa.
2018-10-25 14:38:06
Tak po krotce
Nic prostrzego jak: zmniejszyc ilosc Sklepow i Punktow Monopolowych (!) przyjrzec sie blizej Wyplatom... z MOPR-u i MOPS-u i od czasu do czasu wygaszac Swiatlo juz o godz. 22.00 ? A z Berlinem to Ostroznie - by za Duzo Mohammedow i Abdullahow... i do Stettina sie Nie PO-zjezdzalo !!
2018-10-25 14:33:03
nie mogę
niech on już przestanie bredzić
2018-10-25 14:30:12
Sufit
Radny Szczecina i wystarczy.
2018-10-25 14:19:26
Dobra rada
Sochański opuść wreszcie Szczecin i nigdy tu nie wracaj.
2018-10-25 14:08:46