środa, 16 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Zażalenie na areszt dla kierowcy tira po wypadku na A6

Zażalenie na areszt dla kierowcy tira po wypadku na A6

Zażalenie na areszt dla kierowcy tira po wypadku na A6
Data publikacji: 2019-06-19 20:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:43
Wywietleń: 1121 398117

Obrońca kierowcy tira podejrzanego o sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym na drodze A6 pod Szczecinem złożył zażalenie na trzymiesięczny areszt orzeczony przez sąd. W karambolu na A6 zginęło 6 osób.

- W stosunku do podejrzanego został zastosowany najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy z podaniem kwalifikacji prawnej, która na tym etapie w mojej ocenie jest nie do przyjęcia, ponieważ nie wykazuje tego zebrany w sprawie materiał dowodowy - powiedział w środę obrońca kierowcy adwokat Patryk Zbroja.

- Chodzi o umyślność spowodowania katastrofy w ruchu lądowym - tłumaczył Zbroja. - Klient przyznaje się do nieumyślnego spowodowania tej katastrofy, bo do katastrofy niewątpliwie doszło. Nie może natomiast pojąć dlaczego prokurator stawia mu zarzut z tzw. zamiarem ewentualnym - dodał adwokat.

- Nie widzę realnych obaw, że mężczyzna w jakikolwiek sposób mógłby w tej sprawie się ukrywać, czy w inny sposób bezprawnie utrudniać postępowanie przygotowawcze - kontynuował.

Zdaniem Zbroi, aby zabezpieczyć postępowanie wystarczą środki zapobiegawcze o charakterze wolnościom takie, jak zakaz opuszczania kraju, dozór policji, czy poręczenie majątkowe. - Podejrzany ani nie był pod wpływem narkotyków, ani pod wpływem alkoholu, zagapił się; do tego się przyznaje - dodał.

- Mój klient nie ma żadnego wpływu na zebrany materiał; ani na treść opinii biegłych, ani na dalszy tryb postępowania, które w tej sprawie będzie się odbywało. Uważam, że trzymanie go w warunkach izolacyjnych w tej sprawie jest nieuzasadnione - ocenia Zbroja.

O trzymiesięcznym areszcie dla kierowcy orzekł w ubiegłym tygodniu szczeciński sąd. "W związku z charakterem popełnionego czynu – zagrożonego surową karą pozbawienia wolności w wymiarze od 2 do 12 lat, jak i potrzebą zabezpieczenia prawidłowego toku prowadzonego śledztwa, niezbędne było zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego" – poinformował wtedy sąd.

Według sądu, "podejrzany może bowiem w obawie przed grożącą mu surową karą pozbawienia wolności uciec lub ukryć się przed organem prowadzącym postępowanie w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej, ale także w jego toku wpływać na zeznania osób, które będą przesłuchiwane w sprawie".

Kierowca ciężarówki usłyszał zarzut sprowadzenia na drodze A6 katastrofy w ruchu lądowym "poprzez niewłaściwą obserwację przedpola jazdy, niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzających pojazdów oraz niedostosowanie prędkości do sytuacji na drodze" - to zdarzenie zagroziło życiu i zdrowiu co najmniej 22 osób.

Jak informowała wtedy prokuratura, w następstwie tego doszło do zderzenia samochodu ciężarowego, którym kierował mężczyzna, z poprzedzającymi go samochodami osobowymi i powstania efektu domina. Uczestniczyło w nim siedem samochodów osobowych i samochód ciężarowy. Śmierć na miejscu poniosło sześć osób.

35-letni mężczyzna - podała prokuratura - formalnie nie przyznał się do sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym. Grozi mu od 2 do 12 lat więzienia.

Do wypadku doszło w niedzielę, 9 czerwca o godz. 13.20 na drodze A6 w kierunku Świnoujścia na wysokości Szczecina, między węzłem Kijewo a węzłem Dąbie. W wyniku zderzenia samochodów część z nich zapaliła się. Zginęło sześć osób, w tym troje dzieci, jadących w jednym z aut.

(pap)

Fot. Robert Wojciechowski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie